سیر تا پیاز آموزش حروف الفبای ترکی استانبولی ( ویدئو + تلفظ صحیح)

آموزش گرامر ترکی استانبولی
حروف الفبا ترکی استانبولی

همه افراد در ابتدای مسیر یادگیری زبان، از اصول اولیه و الفبای آن شروع کرده اند. حروف الفبای ترکی استانبولی هم شروع آموزش زبان ترکی استانبولی است. امروزه با گسترش سفر و مهاجرت به کشور ترکیه، یادگیری زبان ترکی استانبولی و تسلط بر حروف و تلفظ صحیح آن ها به یکی از اصل های اساسی و ضروری برای همه افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت به ترکیه را دارند، تبدیل شده است.

به عبارتی قدم اول در آموزش زبان ترکی، یادگیری حروف الفبای ترکی استانبولی با تلفظ فارسی است. زمانی که بر تلفط صحیح حروف الفبای ترکی استانبولی به فارسی تسلط پیدا کنید، ادامه مسیر یادگیری این زبان، راحت تر می‌شود؛ چرا که با این کار پایه زبان خود را تقویت می‌کنید و مشکلی از این جهت نخواهید داشت.

حروف الفبای زبان ترکی استانبولی به همان صورت که نوشته می‌شود، خوانده می‌شود؛ به همین دلیل یادگیری آن بسیار ساده و آسان است. در الفبای زبان ترکی استانبولی برخلاف انگلیسی حروف صامت Q, W, X وجود ندارند. حال اگر می‌خواهید مسیر میان بر را در یادگیری زبان ترکی تجربه کنید،‌ پیشنهاد می‌شود دوره آموزش زبان ترکی استانبولی محمود قیمی را مشاهده کنید تا به صورت فشرده و جامع، یادگیری این زبان پرطرفدار و جذاب را آغاز کنید.

حروف الفبای ترکی استانبولی

اموزش حروف الفبا ترکی استانبولی (درس اول)

اگر همراه محمود قیمی باشید، گرامر ترکی استانبولی را طی 6 درس مختلف می آموزید. آموزش حروف الفبای این زبان در واقع درس اول آموزش های زبان ترکی به شمار می آید. شما در ادامه می توانید با سایر درس ها و آموزش ها هم بیشتر آشنا شوید.
همچنین برای مشاهده درس دوم گرامر، می توانید به مقاله انواع ضمایر در زبان ترکی استانبولی مراجعه کنید.
درس سوم هم درمورد پسوندها در زبان ترکی استانبولی است که یکی از مهمترین بخش های آموزش زبان است. به عنوان مثل زمان آینده در زبان ترکی استانبولی با پسوند های acak/ecek ساخته می‌شود که شما به طور کامل در این بخش آموزش می‌بینید.

حروف الفبای ترکی استانبولی با تلفظ فارسی

پادکست جذاب آموزش الفبا ترکی استانبولی

حتما حتما پیشنهاد میشه این پادکست رو همزمان با مطالعه مقاله گوش بدید تا بهتر با حروف الفبای زبان ترکی آشنا بشید.

در ادامه مقاله، حروف الفبای ترکی استانبولی همراه با نحوه تلفظ صحیح و یک مثال برای فهم بیش تر مطلب، در جدولی جمع آوری شده است.

جدول حروف الفبای ترکی استانبولی

  معنی مثال

  تلفظ مثال     مثال     تلفظ     شکل

عجیب

آجاییپ Acayip        آ A-a

بهار

باهار bahar       بِ

B-b

شیشه

جام Cam       جِ

C-c

شغال چاکال Çakal       چِ Ç-ç
جهان دونیا Dünya       دِ D-d
آره اِوِت Evet       اِ E-e
صورت حساب فاتورا Fatura       فِ F-f
قفسه سینه گُوُس Göğüs       گِ G-g
درد آعر‌ِـُ ağrı یوموشاک گِ Ğ-ğ
هیچی هیچ بیر Hiçbir       هِ H-h
عراق اِراک Irak       اِـِ I-ı
دارو ایلاچ İlaç       ایی İ-i
جکوزی ژاکوزی Jakuzi       ژِ J-j
برادر کاردِش Kardeş       کِ K-k
کلمات لافلار Laflar       لِ L-l
سلام مرحبا Merhaba       مِ M-m
انار نار Nar       نِ N-n
هتل اُتَل otel       اُ O-o
قبل/ قبل از اُنجِسی Öncesi       اُوو Ö- ö
مهمانی/ جشن پارتی Parti       پِ P-p
رنگ رَنک Renk       رِ R-r
فقط سادِجِ Sadece       سِ S-s
شهر شِهیر Şehir       شِ Ş-ş
ترکیه تورکیه Türkiye       تِ T-t
امید اوموت Umut       او U-u
رایگان اُجرِت سیز Ücretsiz      اوو Ü- ü
شهروند واتانداش Vatandaş      وِ V-y
خوش قیافه یاکیِشیکلِ Yakışıklı      یِ Y-y
زمان / وقت زآمان zaman       زِ

Z-z

 بعضی از حروف الفبای ترکی فاقد معادل در زبان فارسی هستند. برای اینکه این حروف را بتوانید به درستی تلفظ کنید، باید تمرین و تکرار فراوان داشته باشید. به طور مثال: فیلم ترکی ببینید، به موزیک های ترکی گوش فرا دهید، با جملات مهم ترکی استانبولی آشنا شوید و در آخر از یک استاد با تسلط کامل به زبان ترکی برای رفع اشکالات و نحوه تلفظ صحیح حروف کمک بخواهید. حال شما با یادگیری نحوه تلفظ و بهره مندی از حروف الفبای ترکی، باید آموزش هایی درمورد ساختار جمله در زبان ترکی استانبولی را بیاموزید.

یادگیری ساختارهای جمله به صحبت کردن روان شما در زبان ترکی کمک شایانی خواهد کرد. به عنوان مثال شما باید به طور دقیق و کامل با ساختار جمله زمان آینده در زبان ترکی استانبولی آشنا شوید و تمامی نکات لازم را یاد بگیرید.

الفبای زبان ترکی استانبولی

حروف بی صدا و صدا دار زبان ترکی استانبولی

تعداد حروف الفبای ترکی استانبولی 29 حرف است. حروف الفبای ترکی استانبولی به ترتیب زیر قرار دارند: A, B, C, Ç, D, E, F, G, Ğ, H, I, İ, J, K, L, M, N, O, Ö, P, R, S, Ş, T, U, Ü, V, Y, Z.  از این تعداد 21 حرف بی صدا و 8 حرف با صدا می باشد. حروف بی صدا، صامت و حروف صدادار مصوت نامیده می‌شوند‌.

از بین 8 حرف با صدا در زبان ترکی استانبولی، حروف a, I, u, o از نوع خشن و حروف e, i, ö, ü از نوع نرم هستند.

در صورتی که اولین حرف صدادار یک کلمه خشن باشد، مابقی حروف کلمه نیز خشن خواهند بود. مثال: yaz, Ikram, umut, oruç. در مقابل اگر اولین حرف صدادار یک کلمه نرم باشد، مابقی حروف کلمه از نوع نرم خواهند بود. مثال: röportaj, keten, iptal, ütü.

در هنگام تلفظ حروف الفبای ترکی استانبولی به فارسی دقت داشته باشید که هر یک از حروف بی صدا و صدادار در یک کلمه تاثیری بر دیگر حروف ندارند و به صورت جداگانه و مستقل از مابقی حروف کلمه تلفظ می شوند. روش های زیادی برای یادگیری تلفظ صحیح و دقیق حروف زبان ترکی وجود دارد، یکی از این روش ها خواندن کتاب به زبان ترکی است. شما با انتخاب بهترین کتاب برای یادگیری زبان ترکی استانبولی می‌توانید سرعت یادگیری و کیفیت سطح دانش خود را چند برابر کنید.

نکات مهم حروف الفبای ترکیه ای استانبولی (حروف صامت)

توجه به نکات حروف الفبا ترکی به ویژه در زمینه تلفظ آنها حائز اهمیت است. حروف بی صدا درصورتی که به درستی تلفظ نشوند، علاوه بر این ‌که ممکن است به صورت غلط معنی شوند، احتمال اشتباه در فهم آن ها نیز وجود دارد. به طور مثال: حروف L, G و k در زبان ترکی استانبولی به دو صورت تلفظ می‌شوند.

حرف صامت Ğ دارای تلفظ خاصی در زبان ترکی استانبولی است. برای تلفظ صحیح این حرف در زبان فارسی باید بتوانید صدایی بین ع و غ را ایجاد کنید تا صدای حاصل صحیح به نظر برسد. زمانی که این حرف در یک هجا با حروف مصوت قرار بگیرد، صدای (ی) ایجاد می‌کند. حتی گاهی می تواند در کلمه تلفظ نشود و تنها بر صدای حروف قبل از خود اثر بگذارد.

برای اینکه بتوانید حرف بدون صدای L را در زبان ترکی استانبولی به درستی تلفظ کنید، باید زبانتان را به پشت دهان ببرید. البته در مواردی که حرف L همراه با حروف صدادار در یک هجا قرار می گیرند باید با صدای ظریف و نازک تلفظ شود.

حروف الفبای ترکی استانبولی

نکاتی که درباره حروف مصوت باید بدانید

مهم ترین نکته در تلفظ صحیح حروف مصوت، تکرار و تمرین آن‌ها در کلمات متفاوت است. هرچه بیش‌ تر تلفظ این حروف در کلمات گوناگون به گوش زبان آموز برسد، تلفظ صحیح آن برای زبان آموز ساده تر می‌شود. در زبان ترکی برخلاف زبان انگلیسی هیچگاه دو حرف صدادار پشت سر هم قرار نمی گیرند. البته استثنا درباره کلماتی که ریشه خارجی دارند و به این طریق وارد زبان ترکی شده اند وجود دارد.

برای اینکه گوش شما بیشتر با تلفظ صحیح حروف و کلمات آشنا شود، بهترین راهکار دیدن فیلم و سریال ترکی با زبان اصلی است. شما می‌توانید در مقاله بهترین فیلم برای یادگیری زبان ترکی استانبولی لیستی کامل از بهترین فیلم ها را مشاهده کنید و برای یادگیری تلفظ حروف الفبا ترکی به شکل صحیح و درست از آن بهره بگیرید.

حروف مفعولی زبان ترکی استانبولی

حروف مفعولی زبان ترکی استانبولی به گروه راست و گرد تقسیم بندی می شوند.

حروف مصوت مفعولی گرد

حروف مصوت مفعولی گرد شامل: u ö ü o می شوند.

حروف مصوت مفعولی راست

حروف مصوت مفعولی راست شامل: ı e i a می شوند.

و اما در نهایت

همان طور که می دانید برای یادگیری هر زبانی ابتدا باید با حروف الفبای آن زبان آشنا شوید. حروف الفبای زبان ترکی استانبولی بسیار ساده هستند و تشابه زیادی با حروف زبان انگلیسی دارند، در نتیجه فردی که آشنایی نسبی با 28 حرف زبان انگلیسی داشنه باشد؛ راحت تر می تواند حروف الفبای زبان ترکی استانبولی را آموزش ببیند.

درصورتی که هم وقت کافی برای کلاس حضوری ندارید و هم نمی‌توانید به طور مستقل برای آموزش زبان ترکی استانبولی وقت بگذارید، برای یادگیری حروف الفبای ترکی استانبولی با تلفظ فارسی صحیح می‌توانید دوره زبان ترکی مدرس زبان ترکی استانبولی را تهیه کنید و به صورت آفلاین از آن ها استفاده کنید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

 1. فرخاد فقیری 30 اردیبهشت 1403

  سلام جناب استاد امید که خوش باشین
  مؤفق باشین خیلی خوب درس میدهند
  خیلی خوش هستم که درسهای شما را دریافت کردم
  تشکر به امید سلامتی شما .

 2. فرهاد فقیری 30 اردیبهشت 1403

  سلام جناب استاد امید که خوش باشین
  مؤفق باشین خیلی خوب درس میدهند
  خیلی خوش هستم که درسهای شما را دریافت کردم
  تشکر به امید سلامتی شما .

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.