آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی

آموزش گرامر ترکی استانبولی
وسایل نقلیه به ترکی استانبولی

یکی از مهمترین اصطلاحات و لغات هنگام مسافرت و یا زندگی در ترکیه، آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی است که مطمئناً برای رفت و آمد در شهر یا بین شهرها در ترکیه می‌توانیم از این لغات و اصطلاحات کاربردی استفاده کنیم. در شهرهای بزرگ ترکیه استفاده از وسایل نقلیه عمومی صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان است که استفاده از این وسایل را به نوعی اجبار برای هر مسافری تبدیل می‌کند.

شاید بعضی از دوستان علاقه‌مند به سفر به ترکیه با ماشین شخصی خود باشند که راهنمایی‌های مهمی را در مورد سفر با ماشین به ترکیه در مقاله مربوطه کرده‌ام که می‌توانید از آن استفاده کنید.آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی

وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی

چیزی که هنگام مسافرت به شهرهایی بزرگی مانند استانبول متوجه می‌شویم این است که در این شهر، مترو بهترین وسیله برای رفت و آمد است، مترو به زبان ترکی استانبولی همان metro می شود. خطوط قابل استفاده مترو در استانبول حدود ۱۱ خط است و تا ۱۴ خط در حال گسترش است که شاید یکی از پر تردد‌ترین خطوط متروی دنیا را داشته باشد و شما می‌توانید به هر نقطه از استانبول چه در منطقه اروپایی و آسیایی از مترو استفاده کنید.

در ادامه آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی، بعد از مترو مهمترین وسیله برای حمل و نقل دلموش است dolmuş همان ون‌های کوچکی هستند که در مسیر کوچه‌ و خیابان‌های اصلی و فرعی استانبول می‌توانید با آنها رفت و آمد کنید.

شاید بعد از مترو و دلموش، اتوبوس پر کاربردترین وسیله نقلیه در استانبول باشد، اتوبوس به ترکی استانبولی همان otobüs می‌شود که مسیرهایی که مترو خور نباشد را می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید.

نقشه متروی استانبول

در جدول زیر با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی آشنا خواهید شد. برای دوستانی که با ماشین شخصی خود به ترکیه سفر می‌کنند مقاله لوازم یدکی به ترکی استانبولی را حتمن مطالعه کنند.

مترو به ترکی استانبولی Metro
اتوبوس به ترکی استانبولی Otobüs
متروبوس Metrobüs
دلموش (ون) Dolmuş
ماشین به ترکی استانبولی Araba
وسیله نقلیه Araç
تراموا Tramvay
قطار به ترکی استانبولی Tren
هواپیما به ترکی استانبولی Uçak
هلیکوپتر Helikopter
دوچرخه bisiklet
موتور سیکلت Motosiklet
کشی حمل ماشین Feribot
کشتی Vapur
کشتی  gemi
قایق  tekne
کامیون Kamyon
تاکسی به ترکی استانبولی Taksi
مینی‌بوس Minibüs
درشکه های تفریحی fayton

در مقاله بالا با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی آشنا شدیم اما شاید برایمان سوال باشد که تفاوت بعضی از وسایل نقلیه مانند دلموش با مینی‌بوس در چیست؟ یا متروبوس چه فرقی با اتوبوس دارد، یا تراموا چیست؟ در ادامه توضیحی کامل در مورد این وسایل خواهم داد. دوستانی که نیاز به یادگیری لغات مهم ترکی استانبولی دارند پیشنهاد می‌شود مقاله ترکی استانبولی در سفر با تلفظ را حتمن مطالعه کنند.

سوال اول: تفاوت دلموش با مینی‌بوس در چیست؟ دلموش کوچکتر از مینی‌بوس است، در دلموش حدود ۸ ردیف صندلی داریم اما در مینی‌بوس‌ها حدود ۱۴ ردیف صندلی که به نوعی دلموش از مینی‌بوس کوچکتر است.

سوال دوم: تفاوت بین متروبوس با اتوبوس است. متروبوس‌ها بزرگ‌تر از اتوبوس‌ها هستند و مسافر بیشتری را جابه‌جا می‌کنند و دارای خطوط مشخص و بدون ترافیک هستند، اما اتوبوس‌ها در مسیرهای مختلف از شهر در کوچه و خیابان‌ها تردد دارند.

سوال سوم: تفاوت مترو و تراموا چیست؟ مترو در زیرزمین در تونل‌ها رفت و آمد دارند، اما ترامواها روی سطح زمین و از روی ریل رفت و آمد دارند و ترامواها در مسیرهایی که مترو وجود ندارد رفت و آمد دارند. در شهرهای کوچک‌تر که مترو نیست، خطوط تراموا بیشتر دیده می‌شود.

مترو به ترکی استانبولی

در ادامه مقاله آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی به این نکته اشاره کنم اگر شما قصد سفر به ترکیه بدون تور و لیدر دارید، برای استفاده از وسایل نقلیه لازم است با زبان ترکی استانبولی حداقل آشنایی را داشته باشید که در صفحه آموزش زبان ترکی استانبولی می‌توانید زبان ترکی استانبولی را به صورت رایگان و غیر رایگان آموزش ببینید.

ایستگاه اتوبوس به ترکی استانبولی

مطمئناً هنگام رفت و آمد در شهر لازم است از دیگران سوالاتی را در مورد ایستگاه اتوبوس به زبان ترکی استانبولی بپرسید، یا لازم است از جایگاه انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی بدانید و از این دسته سوالات که خیلی می‌تواند به رفت و آمد شما با وسایل نقلیه عمومی در شهر کمک کند.

ایستگاه به ترکی استانبولی durak می‌شود اگر بخواهیم بگوییم ایستگاه اتوبوس باید بگوییم: otobüs durağı یا می‌توانیم بپرسیم:

نزدیکترین ایستگاه اتوبوس کجاست؟

En yakın otobüs durağı nerede

برای ایستگاه مترو به زبان ترکی استانبولی از  istasyon استفاده می‌کنیم.

تفاوت durak و istasyon: هر دو به معنی ایستگاه هستند اما durak برای محل توقف اتوبوس، تاکسی و تراموا استفاده می‌شود و اما istasyon برای ایستگاه قطار و مترو استفاده میشود. برای جایگاه سوخت و پمپ بنزین هم از istasyon استفاده می‌شود. (Benzin istasyonu)

در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه دارید برای آشنایی بهتر با مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه می‌توانید به مقاله مربوطه سر بزنید.

قیمت استانبول کارت

استانبول کارت، کارتی است که برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، اتوبوس، متروبوس، کشتی مسافربری و … می‌توانید از این کارت استفاده کنید. دقت داشته باشید وسایل نقلیه عمومی در شهر استانبول پول نقد دریافت نمی‌کنند و لازم است حتمن از استانبول کارت استفاده کنید. قیمت هر بار سوار شدن به وسایل نقلیه در سال 2024 در ترکیه ۱۸ درصد افزایش داشته که در ادامه مقاله آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی به بررسی قیمت می‌پردازیم

خرید استانبول کارت

هر بار استفاده از استانبول کارت ۱۷/۷۰ لیر یعنی حدود ۳۳ هزار تومان (نرخ لیر در تاریخ نوشتن مقاله ۱۸۲۰ تومان)

برای دانش‌آموزان: ۸.۶۳ لیر حدود ۱۶ هزار تومان

برای معلمان: ۱۲.۶۷ لیر حدود ۲۳ هزار تومان

هر بار استفاده از متروبوس‌ها: ۲۶.۲۵ لیر یعنی حدود  ۴۷ هزار تومان

تاکسی: سوار بشی، پیاده شی (i̇ndi bindi ) ۹۰ لیر یعنی حدود ۱۶۴ هزار تومان و این نکته را هم بدانید که ورودی تاکسی ۲۴.۵۵ لیر است و به قیمت هر کیلومتر ۱۷.۶۱ لیر است.

مینی‌بوس: با توجه به مسافت بین ۱۵.۵۰ تا ۲۰ لیر

در مقاله آشنایی با انواع وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی با اسامی و نرخ وسایل نقلیه در استانبول آشنا شدیم. اگر شما علاقه مند به زندگی در ترکیه هستید قدم اول یادگیری زبان ترکی استانبولی است که می‌توانید در ابتدا گرامر زبان ترکی استانبولی را شروع کنید. مقاله زمان گسترده در ترکی استانبولی می‌تواند به شما در یادگیری بهتر زبان ترکی استانبولی کمک کند.

با آرزوی موفقیت

محمود قیمی

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.