همه چیز درباره سفر به ترکیه با ماشین شخصی + شرایط، مدارک و هزینه

مقالات
همه چیز درباره سفر به ترکیه با ماشین شخصی + شرایط، مدارک و هزینه

قوانین و مدارک لازم برای سفر به ترکیه با ماشین شخصی

سفر به ترکیه با خودرو شخصی یک تجربه لذت‌بخش و مقرون‌به‌صرفه است؛ به شرطی که از قبل با شرایط و قوانین مربوطه آشنا باشید. قوانین رانندگی در ترکیه با ایران تفاوت‌هایی دارد. عدم آگاهی از این قوانین منجربه جریمه‌شدن شما می‌شود.

در برخی موارد، جریمه‌ها سنگین است و حتی خودرو شما توقیف می‌شود؛ بنابراین قبل از سفر حتماً قوانین رانندگی در این کشور را بخوانید. علاوه‌بر این، اگر قصد بازدید از قسمت اروپایی استانبول را دارید، باید بدانید یافتن جای پارک خودرو در این بخش به دلیل ترافیک سنگین سخت است.

گرفتن گواهینامه بین‌المللی برای ورود به ترکیه

گواهینامه رانندگی بین‌المللی به شما اجازه رانندگی در کشورهای دیگر را می‌دهد. برای سفر به ترکیه با ماشین شخصی، داشتن گواهینامه بین‌المللی ضروری است. فراموش نکنید که باید در طول سفر، گواهینامه رانندگی ملی و بین‌المللی خود را به همراه داشته باشید. برای دریافت این مدرک با داشتن اصل و کپی گواهینامه رانندگی، اصل و کپی پاسپورت، دو قطعه عکس پرسنلی 3 در 4 به یکی از شعب کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی در سراسر کشور بروید.

کاپوتاژ خودرو برای سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی

کاپوتاژ به معنای ورود موقت وسیله نقلیه به قلمرو گمرکی یک کشور برای مدت‌زمان مشخص و بدون پرداخت حقوق گمرکی است. در واقع، با انجام فرایند کاپوتاژ، شما به‌طورموقت مالکیت خودرو خود را به کشور مقصد (ترکیه) واگذار می‌کنید و پس از اتمام مدت‌زمان مجاز، باید خودرو را از کشور خارج کنید.

برای کاپوتاژ خودرو باید با داشتن مدارک کارت، برگ سبز و سند ماشین، مدارک شناسایی مالک خودرو، گواهینامه بین‎المللی، بیمه شخص ثالث خودرو و پاسپورت معتبر به مرکز گمرک یا کارگزاری‌های مجاز بروید.

ورود موقت خودرو با کاپوتاژ به ترکیه

بیمه بین‌المللی خودرو در ترکیه

در ترکیه برای خودروها دو نوع بیمه وجود دارد: بیمه شخص ثالث (Trafik Sigorta) و بیمه بدنه (Kasko Sigorta). بیمه شخص ثالث اجباری است؛ در صورت نداشتن این بیمه، جریمه می‌شوید. برای تهیه این بیمه قبل از سفر زمینی به ترکیه می‌توانید از بیمه ایران با تهیه کارت سبز اقدام به صدور بیمه شخص ثالث برای خودرو خود کنید. کارت سبز، پوشش بیمه ثالث شما در خارج از کشور (ترکیه) است.

در غیر این صورت در مرزهای زمینی مانند بازرگان، نمایندگی‌های بیمه ایرانی و ترکی وجود دارند که در عرض چند ساعت، بیمه شخص ثالث خودرو شما را صادر می‌کنند. همچنین در کشور ترکیه نیز، امکان دریافت بیمه با مراجعه به مراکز بیمه وجود دارد؛ برای این کار باید با اصطلاحات ترکی استانبولی در سفر آشنا باشید.

انتخاب مسیر برای سفر به ترکیه با خودرو شخصی

اگر قصد سفر زمینی به ترکیه را دارید، سه مسیر پیش روی شماست: مرز بازرگان، رازی و سرو. هنگام ورود و خروج از این مرزها شما باید درباره مسائل پولی با ماموران آن جا صحبت کنید، با این منظور آشنایی با اصطلاحات بانکی به زبان ترکی استانبولی به‌ویژه در مؤسسات مالی در این مرزها و سایر نقاط ترکیه مفید است. در ادامه این سه مسیر متفاوت را بررسی می‌کنیم.

نحوه سفر به ترکیه با ماشین شخصی از مرز بازرگان

مرز بازرگان واقع در شهر ماکو با فاصله 290 کیلومتر از تبریز، نزدیک‌ترین و بهترین مسیر زمینی برای سفر به ترکیه است. به دلیل قرارگیری این مرز در شمال غربی ایران، بسیاری از شهرهای کشور به‌راحتی به این مرز دسترسی دارند. باز بودن 24 ساعته مرز بازرگان از سایر مزایای قابل‌توجه آن است، اگر به رانندگی در شب علاقه دارید، این مرز مناسب شماست. برای رسیدن از مرز بازرگان تا استانبول باید حدود 1540 کیلومتر رانندگی کنید. زمان رانندگی از تهران به استانبول از راه مرز بازرگان 25 تا 27 ساعت است.

مرز رازی برای ورود به ترکیه

مرز رازی در استان آذربایجان غربی و شهرستان خوی واقع شده و نزدیک‌ترین مسیر زمینی برای سفر به شهر وان ترکیه (حدود 1 تا 2 ساعت) است. باید بدانید که مسیر رسیدن به مرز رازی کوهستانی و پرپیچ و خم و رانندگی در آن برای برخی افراد دشوار و خطرناک است.

همچنین عبور و مرور در شب از این مرز امکان‌پذیر نیست؛ مرز رازی فقط در طول روز (تا ساعت 4:30 بعد از ظهر) باز است. علاوه‌بر این، اتوبوس‌ها و ماشین‌های سنگین اجازه عبور از این مرز را ندارند و عبور از مسیر زمینی رازی فقط برای خودروها و وسایل نقلیه شخصی مجاز است.

رازی، نقطه اتصال آذربایجان غربی به شهر وان ترکیه

مرز سِرو برای ورود با ماشین شخصی به ترکیه

مرز سرو در استان آذربایجان غربی و در فاصله 60 کیلومتری شهرستان ارومیه واقع شده و خلوت‌تر از سایر مرزهای زمینی ایران و ترکیه است. همچنین همه خودروهای سنگین و سواری می‌توانند از مرز سرو عبور کنند. این مسیر زمینی به صورت 24 ساعته فعال و عبور و مرور در هر ساعتی از شبانه روز امکان‌پذیر است.

البته جاده‌های کوهستانی و پرپیچ و خم، رانندگی در مسیر مرز سرو را برای برخی افراد چالش‌برانگیز می‌کند. فاصله این مرز تا استانبول حدود 29 ساعت و طولانی‌تر از سایر مسیرهای زمینی به ترکیه است.

هزینه سفر به ترکیه با ماشین شخصی 1403

هزینه های سفر به ترکیه با ماشین شخصی در سال 1403 به عوامل مختلفی مانند مسیر انتخابی، محل اقامت، سبک سفر و فعالیت‌های شما در ترکیه بستگی دارد. یکی از موارد تأثیرگذار بر کاهش هزینه‌های سفر شما، اموزش ترکی استانبولی از مبتدی است؛ با این کار هنگام خرید در مذاکره برای قیمت‌ها موفق‌تر عمل می‌کنید. به‌طورکلی، هزینه‌های شما در طول سفر شامل موارد زیر است:

 • هزینه دریافت بیمه شخص ثالث
 • هزینه تعویض پلاک خودرو در مرز
 • هزینه‌های مربوط به سرویس و عیب‌یابی خودرو قبل از سفر
 • هزینه‌های مربوط به مدارک مانند دریافت گذرنامه
 • هزینه بنزین در ترکیه
 • عوارض جاده‌ای برای عبور از برخی آزادراه‌ها در ترکیه
 • هزینه‌های مربوط به گمرک و بازرسی هنگام عبور از مرز
 • هزینه اقامت در ترکیه (هتل، آپارتمان، اقامتگاه بوم‌گردی و…)
 • هزینه‌های غذا
 • هزینه مربوط به بازدید از جاذبه‌های گردشگری، خرید و تفریح

باتوجه‌به متغیر بودن این هزینه‌ها بر اساس سبک زندگی و مسیر انتخابی هر فرد، باید قبل از سفر حتماً  هزینه‌ها را محاسبه کنید.

متغیر بودن هزینه سفر با ماشین شخصی به ترکیه، بسته به سبک زندگی شما

نکته‌هایی که باید قبل از سفر به ترکیه با ماشین شخصی بدانید!

در نهایت اگر تصمیم به سفر به این کشور با خودرو شخصی خودتان را گرفته‌اید، باید نکته‌های زیر را بدانید:

 • عبارت‌های روزمره و جملات کاربردی ترکی استانبولی را بیاموزید.
 • شماره‌های ضروری مانند پلیس، آمبولانس و آتش‌نشانی ترکیه را بدانید.
 • باتوجه‌به بالاتر بودن قیمت سوخت در ترکیه، حتماً باک خودرو خود را در ایران پر کنید!
 • باید بدانید که در ترکیه امکان چادر زدن در همه مکان‌ها وجود ندارد، حتماً مکانی مجاز برای این کار بیابید.
 • تهیه یک سیم‌کارت ترک برای برقراری ارتباط با آشنایانتان در ایران را فراموش نکنید.
 • ساعت ترکیه حدود 30 دقیقه عقب‌تر از ایران است.
 • حتماً مقداری پول نقد لیر به همراه داشته باشید.

بررسی و رعایت این این توصیه‌ها در طول سفر، تفریح و تجربه شما را راحت‌تر و بی‌دردسرتر می‌کنند.

ضرورت یادگیری عبارت‌های روزمره ترکی قبل از سفر با ماشین به ترکیه

همین حالا برای تجربه یک سفر شیرین زبان ترکی یاد بگیرید!

سفر به ترکیه با خودرو شخصی، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و جذاب را به ارمغان می‌آورد. سفر با خودرو شخصی، به‌ویژه برای مسافرت گروهی، مقرون‌به‌صرفه‌تر از سفر با هواپیما یا قطار است. از سایر مزایای سفر زمینی به ترکیه، می‌توان به امکان گشت‌وگذار در طول مسیر و جاذبه‌های گردشگری اشاره کرد. با وجود مزایای متعدد، سفر به ترکیه با خودرو شخصی، معایبی نیز دارد. در طول سفر، مهارت مکالمه در هتل به زبان ترکی استانبولی به شما کمک می‌کند تا هنگام ثبت‌نام ورود و خروج در هتل‌ها، درخواست خدمات ویژه و… از زبان محلی استفاده کنید.

خستگی ناشی از رانندگی در مسافت‌های طولانی، بر تجربه کلی سفر شما تأثیر منفی می‌گذارد. همچنین احتمال بروز مشکل فنی برای خودرو در طول سفر را باید در نظر بگیرید. ما در این مقاله کلیه نکته‌های ضروری برای دریافت مدارک، انتخاب مسیر و هزینه‌ها را به شما گفتیم. باتوجه‌به این موارد انتخاب نهایی شما سفر زمینی است یا هوایی؟!

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.