قطعات خودرو به ترکی استانبولی؛ همراه با ترجمه دقیق فارسی

آموزش لغات ترکی استانبولی مقالات
قطعات خودرو به ترکی استانبولی؛ همراه با ترجمه دقیق فارسی

برای دوستانی که ساکن ترکیه هستند یا با وسیله نقلیه خودشان به ترکیه سفر کرده‌اند، شاید از مهمترین کلماتی که به شدت مورد نیازشان باشد، اصطلاحات و لغات قطعات خودرو به ترکی استانبولی؛ همراه با ترجمه دقیق فارسی آن باشد. در این مقاله سعی کردم لیستی از اجزای ماشین به ترکی استانبولی بیاورم تا نیاز این دسته از دوستان رفع شود. برای یادگیری بهتر زبان ترکی استانبولی به صفحه آموزش زبان ترکی از صفر تا صد سر بزنید.

انواع ماشین به ترکی استانبولی

در اولین جدول به لغات کلی از انواع ماشین پرداختم تا در کنار قطعات خودرو به ترکی استانبولی ابتدا با انواع خودرو  آشنا شوید. برای آن دسته از دوستانی که علاقه‌مند به یادگیری زبان ترکی استانبولی هستند پیشنهاد می‌شود با بهترین کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی آشنا شوند تا در کنار یادگیری لغات، مکالمه و گرامر زبان ترکی استانبولی را به بهترین نحو آموزش ببینند.

ماشین به ترکی استانبولی Araba
خودرو Otomobil
اتومبیلِ سواری Binek otomobili
ماشین اسپرت دو درب İki kapılı spor araba 
ماشین هاچ بک Kısa kasa araba
هیبرید Hibrit
ماشین سبک تجاری Hafif ticari
آفرود Sportif arazi aracı
کوپه، سقف باز شو Üstü açılır araba
کمپانی خودرو Şirket arabası
ماشین اتوماتیک otomatik araba
اتومبیل دستی otomatik olmayan araba

قطعات خودرو به ترکی استانبولی؛ همراه با ترجمه دقیق فارسی

در ادامه مقاله قطعات خودرو به ترکی استانبولی شاید سوالاتی برای دوستانی که قصد مسافرت با خودروی شخصی به ترکیه داشته باشند پیش بیاید برای رفتن به ترکیه با ماشین شخصی به چه چیزهایی نیاز است و یا هزینه گمرک برای گرفتن پلاک بین‌المللی چقدر است و سوالاتی دیگر که در ادامه مطرح و پاسخ داه می‌شود.

مراحلی که شما برای گرفتن پلاک بین‌المللی و برگه خروج ماشین از کشور انجام می‌دهید را کاپوتاژ می‌گویند که در گمرک هر شهر انجام می‌شود. که نیاز به برگه سبز خودرو، سند مالکیت خودرو و کارت شناسی مالک خودرو است (یعنی ماشین به اسم هر کسی باشه می‌تونه بره گمرک و کارای کاپوتاژ رو انجام بده) بعد از دریافت برگه خروج خوردو به آژانس مسافربری مراجعه می‌کنید تا گواهینامه بین‌المللی، ترجمه کارت ماشین و پلاک‌ها را بگیرید.

در ادامه یادگیری قطعات خودرو به ترکی استانبولی برای یادگیری بهتر زبان ترکی استانبولی به مقالاتی که در مورد گرامر است سر بزنید، یکی از پرکاربردترین گرامرها حروف اضافه در زبان ترکی استانبولی است که می‌تواند در مسافرت‌ها به شما مکالمه بهتر شما کمک کند.

قطعات داخلی خودرو به ترکی استانبولی

پدال گاز gaz pedalı
پدال ترمز fren pedalı
پدال کلاچ debriyaj pedalı
نشانگر سوخت، آمپر سوخت yakıt seviye göstergesi
اهرم دنده vites kolu
ترمز دستی el freni
سرعت سنج  hız göstergesi
فرمان direksiyon
آمپر رادیات hararet göstergesi
لوازم یدکی Yedek parça
تعمیرگاه Tamir dükkanı
چراغ هشدار uyarı lambası

بعد از گرفتن پلاک، کارت ماشین و گواهینامه (که یک ‌ساله است، و باید گواهینامه اصلی‌تان حداقل یک سال اعتبار داشته باشد) کار شما تمام است و به یکی از مرزهای زمینی ایران و ترکیه(ٖ مرز بازرگان یا رازی ) مراجعه می‌کنید و به یکی از دفاتر بیمه می‌روید و با توجه به میزان سفرتان به ترکیه بیمه یک ماهه یا سه ماهه می‌گیرید که برای سال ۱۴۰۲ حدود یک میلیون تا دو میلیون تومان هزینه آن است (با توجه به تایم بیمه)

قطعات خودرو به ترکی استانبولی

اصطلاحات اصلی خودرو به ترکی استانبولی

در جدول پایین در ادامه موضوع قطعات خودرو به ترکی استانبولی با قطعات اصلی خودرو آشنا خواهید شد. بهتر است بدانید که ایران یکی از وارد کنندگان قطعات خودرو از ترکیه است. مثل برندهای رنو، بنز و … که واردات زیادی به کشور دارد.

بدنه Kaporta
موتور motor
چراغ‌ها frenler
باتری akü
کلاچ debriyaj
وسیله نقلیه taşıt
وسیله نقلیه موتوری motorlu taşıt
اگزوز egzoz
دیسک
Disk
استارت
kontak
شمع ماشین به ترکی استانبولی
buji
برف پاک‌کن‌ها
cam silecekleri
برف پاک‌کن‌ جلو
cam sileceği
ایربگ Hava yastığı
آفتاب‌گیر Güneşlik kapağı
چراغ ترمز (چراغ خطر عقب) fren lambası 
چراغ خطر
tehlike ışığı
چراغ جلوی ماشین 
ön far
چراغ‌های جلو
farlar
راهنما sinyal
آینه عقب dikiz aynası
راهنما بغل yan sinyaller
آینه بغل yan ayna

بعد از گرفت بیمه‌نامه با نشان دادن مدارک و برگه خروجی که از گمرک شهرتان گرفته‌اید به داخل گمرک بازرگان می‌روید و مابقی مراحل مانند نصب پلاک، پرداخت عوارض خروج، پرداخت عوراض سوخت(برای خودروی سواری یک میلیون ششصد هزار تومان) و … را انجام می‌دهید و بعد از بازرسی خودرو در دو طرف مرز شما وارد خاک ترکیه خواهید شد. یادتان باشد برای مسافرت به ترکیه با ماشین شخصی حتمن قطعات خودرو به ترکی استانبولی را هم به درستی آموزش ببینید.

تعمیرگاه ماشین به ترکی استانبولی

قطعات موتوری خودرو به ترکی استانبولی

در کنار یادگیری قطعات خودرو به ترکی استانبولی لازم است عبارت تعویض روغن به ترکی استانبولی yağ değişimi را هم یاد بگیرید که برای تعویض روغن در ترکیه می‌توانید در پمپ بنزین‌ها و شهرک‌های صنعتی مربوط به تعمیرات ماشین روغن ماشین خود را تعویض کنید،(از عبارت زیر استفاده کنید)

Arabamın yağını değiştirmek istiyorum

می‌خوام روغن ماشینم را تعویض کنم

برای بهتر صحبت کردن به ترکی استانبولی گرامر حال ساده در ترکی استانبولی را آموزش ببنید.

شمع موتور به ترکی استانبولی Buji
پیستون Piston
مایع شستشو Yıkayıcı sıvısı
تسمه فن Fan kayışı
مخزن روغن yağ deposu
میله فول روغن Yağ ölçme çubuğu
فیلتر اگزوز Susturucu
شیلنگ آب Su hortumu
رادیاتور Radyatör
باتری به ترکی استانبولی Akü
دنده Vites
لوله اگزورز Egzoz borusu
باک سوخت Yakıt deposu
باک بنزین benzin deposu

تعویض روغن به ترکی استانبولی

شاید یکی از سوالت پر تکراری که خیلی از دوستان در کنار قطعات خودرو به ترکی استانبولی در مورد سفر به ترکیه با ماشین شخصی می‌پرسند وضعیت سوخت و جاده‌ها در ترکیه باشد. قیمت سوخت در ترکیه با بالا رفتن قیمت ارز لحظه‌ای تغییر می‌کند. قیمت بنزین اکتان ۹۵ (به تاریخ ۹ فروردین ۱۴۰۳) هر لیتر ۴۳ لیره است با احتساب لیر ۱۹۲۵ تومان هر لیتر می‌شود: ۸۳ هزار تومان یعنی برای یک باک ۵۰ لیتری (مثلا پژو) ۴ میلیون ۱۵۰ هزار تومان می‌شود. قیمت گازوئیل  هر لیتر ۴۲ لیر که می‌شود ۸۰ هزار تومان.

قیمت سوخت در ترکیه را می‌توانید به صورت لحظه‌ای از طریق گوگل با نوشتن عبارت Benzin fiyatı سرچ کنید. که Kurşunsuz 95 به معنای بنزین اکتان ۹۵ و عبارت Diesel به معنای گازوئیل است.

این نکته را را هم بگویم که قیمت سوخت در شهرهای مختلف ترکیه حدود یک تا دو لیر بالا و پایین دارد. حتمن قبل از مسافرت به ترکیه اعداد به ترکی استانبولی با تلفظ فارسی را هم آموزش ببینید.

قطعات جانبی خودرو به ترکی استانبولی

در مورد وضعیت جاده‌ها در ترکیه هم این نکته را بگویم که جاده‌ها در ترکیه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و معمولا ترافیک زیادی در جاده‌های بین شهری وجود ندارد. شاید یکی از دلایل خلوتی جاده‌ها گرانی سوخت در ترکیه باشد. (نظر شخصی بود و شاید مسافرت بین شهری برای ترک‌ها با هواپیما و قطار به صرفه‌تر باشد تا با ماشین) بهتر است در کنار یادگیری قطعات خودرو به ترکی استانبولی، مکالمه در فرودگاه به زبان ترکی استانبولی را هم به خوبی یاد بگیرید.

سر سیلندر motor kapağı
صندوق عقب bagaj
صندلی عقب arka koltuk
آنتن anten
سپر tampon
صندلی جلو ön koltuk
جلو پنجره
Ön ızgara
استارت
kontak
صندلی کودک
çocuk koltuğu
صندلی مسافر 
yolcu koltuğu
داشبورد
torpido gözü
گلگیر عقب Arka Çamurluk
بخاری ısıtıcı
دریچه جلوی ماشین (دریچه کولر)
araba ön panosu
پلاک ماشین 
araba plakası
کمربند ایمنی
emniyet kemeri
بکسل بند çeki demiri
شیشه cam
شیشه جلوی ماشین taşıt ön camı
چرخ tekerlek
لاستیک ماشین araba lastiği
لاستیک زاپاس yedek lastik
کولر klima
قفل مرکزی merkezi kilitleme
باربند portbagaj

در مقاله قطعات خودرو به ترکی استانبولی؛ همراه با ترجمه دقیق فارسی با قطعات مختلف ماشین به زبان ترکی استانبولی آشنا شدید و در بین جدول‌ها تجربیات خودم از مسافرت با خودروی شخصی به ترکیه گفتم امیدوارم مفید بوده باشد.

با آرزوی موفقیت

محمود قیمی

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.