زمان حال در ترکی استانبولی (زمان حال ساده و استمراری + ویدئو آموزشی)

آموزش گرامر ترکی استانبولی
زمان حال ترکی استانبولی

در زبان‌ها جملات می‌تواند بیانگر زمان‌های مختلفی باشد. به همین خاطر در گرامر زبان نیز برای بیان جمله زمان‌ها را دسته بندی می‌کنند تا بتوانیم مشخص کنیم یک جمله بیانگر کدام زمان است، در زبان ترکی استانبولی نیز به همین صورت، یک جمله زمان‌های مختلفی دارد. بخش مهمی از آموزش زبان ترکی استانبولی، مربوط به همین نکته می شود.  ما در این محتوا از بخش بلاگ آکادمی آموزش زبان ترکی، قصد داریم زمان حال در ترکی استانبولی را به طور کامل بررسی کنیم.

قبل از هر چیز مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید این است که زبان حال در زبان ترکی، همان زمان حال استمراری در زبان فارسی ما است. ما در زبان حال استمراری به فعل “می” اضافه می‌کردیم. حال استمراری بیانگر انجام یک فعل در زمان حال و یا استمرار آن در آتیه ای نزدیک است.

آموزش قواعد زمان حال در ترکی استانبولی

آشنایی با پسوندها، پیش نیاز ایجاد زمان حال

بخش زیادی از مکالمات در زبان ترکی با استفاده از زمان حال انجام می شود. به عنوان مثال، مکالمه خرید لباس به زبان ترکی استانبولی، یا مکالمه در داروخانه، هتل و و موقعیت های دیگر. پسوندها در زمان حال همانند زمان آینده در ترکی استانبولی اهمیت دارند. پیش از اینکه بخواهیدجملات زمان حال در ترکی استانبولی بسازید، می‌بایست تغییراتی در مصدر فعل ایجاد کنید (خزیدن، خوردن و… مصدر فعل محسوب می‌شوند) تا به بن فعل دسترسی پیدا کنید. ما در زبان فارسی برای رسیدن به مصدر فعل کافی بود، پسوند چسبان “دن” را حذف کنیم:

بن فعل “خوردن” می‌شود “خورد” .

در زبان ترکی استانبولی می‌بایست mek یا mak را از فعل حذف کنید و پسوند مربوط به زمان حال یا هر زمانی که مدنظرتان هست را به آن اضافه کنید.

تقسیم بندی زمان حال در زبان ترکی استانبولی

انواع زمان حال در ترکی استانبولی

به طور کلی می‌توان زمان حال در ترکی استانبولی را به دو حالت زیر تقسیم بندی کرد:

1- زمان حال ساده در ترکی استانبولی

زمان حال ساده در ترکی استانبولی (aorist) در نگاه اول شاید زمان حال محسوب شود اما با زمان حال در انگلیسی و فارسی کاملاً متفاوت است. زمان حال ساده تا حدودی زمان حال استمراری محسوب می‌شود. چون فعل بیانگر این است که یک عمل به صورت مستمر در حال انجام است. ترک زبان‌ها، این زمان را با عنوان زمان گسترده نیز می‌شناسند. به همین خاطر همان طور که گفتیم این زمان در زبان فارسی همان حال استمراری است.

پسوندها در زبان ترکی استانبولی بخش مهمی از گرامر این زبان را به ویژه در آموزش زمان های مختلف محسوب می شوند. پسوندی که زمان حال را می‌سازد حرف ” r” است که بسته به نوع بن فعل ما در جمله به حالات مختلف -ar / ur / / er   ir / ırو… نمایش داده می‌شود.

به افعال‌های زیر توجه کنید:

Yürüyor = راه می‌روید

Üşüyor = احساس سرما می‌کند

Kaçıyor = فرار می‌کند

Yiyor = غذا می‌خورد

 

حال به جملات حال ساده در ترکی استانبولی توجه کنید:

 

ailemle yemek yiyorum = من با خانواده‌ام غذا می‌خورم

ailenle yemek yiyorsun = تو با خانواده‌ات غذا می‌خوری

ailesiyle yemek yiyor = او با خانواده‌اش غذا می‌خورد

babamla çiftçilik yapıyorum = من به همراه پدرم کشاورزی می‌کنیم

پسوند منفی ساز حال ساده در ترکی استانبولی

برای اینکه یک فعل منفی در زبان ترکی بسازید می‌بایست از پسوندهای maz و mez استفاده کنید. نکته مهمی که در استفاده از پسوندهای منفی ساز نباید فراموش کنید، این است که برای اول شخص مفرد “من” باید از پسوندهای mam و mem و اول شخص جمع “ما” meyiz و mayız استفاده کنید.

به مثال‌های زیر توجه کنید:

bugün üniversiteye gitmemem = من امروز به دانشگاه نمی‌روم

istanbulda yaşamayız = در استانبول زندگی نمی‌کنیم

İstanbul’a yaşamak için gitmez = او برای زندگی به استانبول نمی‌رود.

İranlı restoranında yemek yemez = او در رستوران ایرانی غذا نمی‌خورد

پسوند سوالی کردن فعل در ترکی استانبولی

برای سوالی کردن جملات زمان حال در ترکی یا به طور کلی سؤالی کردن جملات، می‌بایست بعد از “r” براساس تطابق آوایی عبارت، از پسوندهای mu / mi / mı / mü  استفاده کنید.

 

?İranlı restoranında yemek yiyor mu = آیا او در رستوران ایرانی غذا می‌خورد؟

?İstanbul Üniversitesi’nde  okuyor musun = آیا تو در دانشگاه استانبول درس می‌خوانی؟

 

پسوند سؤالی کردن جملات در ترکی

2- زمان حال استمراری در ترکی استانبولی

یکی دیگر از انواع زمان حال در ترکی استانبولی، زمان حال استمراری است. اگرچه در نگاه اول، زمان حال به خودی خود، نوعی زمان حال استمراری در زبان فارسی محسوب می‌شود اما بهتر است بدانید که برای ساختن حال استمراری در زبان ترکی استانبولی، می‌بایست از پسوند yor استفاده کنید. در ساخت زمان حال استمراری دو نکته بسیار مهم وجود دارد:

  1. در صورتی بن فعل به با یکی از حروف a یا e به پایان برسد، بسته به تطابق آوایی این حروف‌ها را به یکی از حروف ı / ü / i / u تبدیل کنید.
  2. در صورتی که بن فعل با یکی از حروف صامت تمام شود از این جهت که دو حرف صامت پشت سر هم تکرار نشود، از یک حرف صدادار برای فعل استفاده می‌کنیم.
  3. ما زمان کامل در زبان ترکی استانبولی نداریم. همان زمان حال استمراری در زبان ترکی استانبولی خود به نوعی زمان کامل در انگلیسی محسوب می‌شود.
  4. از زمان حال ساده در ترکی استانبولی به عنوان بیان یک کار در آتی و یا گذشته نیز استفاده می‌شود. البته تنها زمانی که ما از یک عبارت برای بیان زمان جمله استفاده کنیم. مانند عبارات دو سال دیگر، دیروز، فردا و… .
  5. تفاوتی در سؤال کردن و منفی کردن حال استمراری و حال ساده در ترکی استانبولی وجود ندارد.

سخن آخر

زمان حال در ترکی استانبولی از اولین زمان هایی است که در این زبان به آن پرداخته می شود. با یادگیری قواعد این زمان، به راحتی می توانید جملات متفاوتی را در موقعیت های مختلف به کار ببرید. در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع زمان حال در زبان ترکی را به شما معرفی کردیم این موارد برگرفته از دوره جامع آموزش زبان ترکی استانبولی آکادمی است. اگر قصد یادگیری حرفه‌ای اصول گرامری زبان ترکی را دارید، بهتر است از دوره های جامع آموزشی در سایت مدرس زبان ترکی استانبولی استفاده کنید.

سؤالات متداول

پسوند سؤالی کردن جملات زمان حال ساده در ترکی استانبولی چیست؟

mu / mi / mı / mü

پسوند منفی کردن جملات در زمان حال ساده ترکی استانبولی چیست؟

پسوندهای maz و mez

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.