آشنایی با حروف صدادار ترکی؛ آموزش آسان + مثال با تلفظ فارسی

آموزش گرامر ترکی استانبولی
حروف صدادار ترکی استانبولی

در مقاله آموزش حروف صدادار ترکی استانبولی + مثال قرار است با حروف متفاوت الفبای ترکی استانبولی آشنا شویم تا یک بار برای همیشه حروف صدادار را با تلفظ درست یاد بگیریم. در یک نگاه به حروف الفبای ترکی استانبولی متوجه حروفی خواهیم شد که برای ما ناآشنا هستند (که  در حروف الفبای انگلیسی تا به حال ندیده‌ایم)  و حروفی که دارای نقطه هستند و شاید تلفظ آنها برای ما مبهم باشد.

حروف صدادار ترکی استانبولی

قبل از رفتن به سراغ حروف صدادار ترکی استانبولی بهتر است بدانید که الفبای ترکی استانبولی دارای ۲۹ حرف است که از این ۲۹ حرف ۸ حرف آن صدادار هستند که ۴ حرف آن صدادار بزرگ یا ضخیم‌ها و ۴ حرف آن صدادار کوچک یا نازک‌ها هستند.

به حروف صدادار در زبان ترکی ünlüler گفته می‌شود که شامل ۸ حرف e/ i /ö/ üA/U/O/I  و حروف بی‌صدا ünsüzler گفته می‌شود که شامل B,C,Ç,D,F,G,Ğ,H,J,K,L,M,N,P,R,S,Ş,T,V,Y,Z است.

حروف صدادار بزرگ یا ضخیم در زبان ترکی استانبولی

به چهار حرف A/U/O/I حروف صدادار بزرگ یا ضخیم‌ها می‌گویند (kalın). تلفظ سه حرف A/U/O حالت عادی دارد و همه ما با این تلفظ این حروف آشنا هستیم اما حرف I-ı دارای تلفظی خاص است که در زبان فارسی ما تلفظ این حرف را نداریم.

حروف زبان ترکی

برای تلفط حرف I-ı لب‌ها باید به حالت کشیده باشد و دهان خیلی کم باز می‌شود به طوری که دندان‌ها دیده نمی‌شود و صدای اِئ از میان لب‌ها و از ته گلو ادا می‌شود. دقت داشته باشید که این حرف را ایـ نخوانید. به مثال‌های زیر توجه کنید تا با تلفظ حروف صدادار بزرگ یا ضخیم‌ها بیشتر آشنا شوید. 

برای آموزش حروف صدادار در زبان ترکی استانبولی میتوانید به صفحه آموزش زبان ترکی استانبولی مراجعه کنید و علاوه بر آشنایی با حروف صدادار ترکی با گرامر‌های زبان ترکی استانبولی هم به طور کامل آشنا شوید.

مرد

آدام     adam آ   A-a

اسفناج

اِئسپاناک Ispanak اِئ I-ı

امید

اوموت Umut     او

U/u

اتاق

اُدا Oda اُ

O-o

نکته مهمی که در مورد آموزش حروف صدادار ترکی استانبولی وجود دارد اینست که زبان ترکی استانبولی زبان آوایی است یعنی حروف صدادار نقش مهمی در ادای کلمات و حتی ساخت گرامر‌ها دارند. پس لازم است تلفظ و قرارگیری حروف صدادار در لغات و گرامر‌ها را به درستی آموزش ببینید. برای یادگیری بهتر گرامر زبان ترکی استانبولی می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

حروف صدادار کوچک یا نازک در زبان ترکی استانبولی

در ادامه آموزش حروف صدادار ترکی استانبولی، به چهار حرف e i ö ü حروف صدادار کوچک می‌رسیم که در ترکی استانبولی به این حروف (İnce) می‌گویند. در ادامه با تلفظ حروف صدادار کوچک آشنا خواهیم شد.

همچنین در مقاله آموزش زبان ترکی استانبولی برای کودکان می‌توانید راهکارهای مهمی در مورد یادگیری زبان ترکی برای کودکان را آموزش ببینید.

بله

اِوِت   Evet اِ/اَ E-e

ایران

ایران iran اِیـ i

دستمزد

اووجرت Ücret     اوو

ü

قبل

اُئنجه Önce اُئـُ

ö

تلفظ حرف e ساده است حرف e در زبان انگلیسی ایـ تلفظ می‌شود. اما در زبان ترکی استانبولی این حرف دارای دو تلفظ است و در بعضی از کلمات اِ و در بعضی از کلمات اَ تلفظ می‌شود.

دقت داشته باشید که اگر حرف e قبل از حروف N/L/R و در وسط کلمه قرار بگیرید اِ خوانده می‌شود. به مثال‌های زیر توجه کنید.

 

اِجَل Ecel
اِلدیوَن Eldiven
اُتَل Hotel
وَرمِک Vermek

در مثال‌های بالا وقتی e قبل از ۳ حرف N/L/R قرار بگیرید اَ خوانده می‌شود. به کلمه Eldiven دقت کنید وقتی e در اول کلمه قرار گیرد و بعد از آن ۳ حرف N/L/R بیاید همان اِ تلفظ می‌شود. 

 

در ادامه مقاله آموزش حروف صدادار ترکی استانبولی برای یادگیری بیشتر لغات و تلفظ‌ها، بهتر است جملات پرکاربرد ترکی استانبولی را هم آموزش ببینید.

تلفظ حرف i به شکل ساده است، ‌همانطور که در مثال بالا می‌بینید iran به سادگی تلفظ می‌شود. 

شاید یکی دیگر از مهمترین تلفظ‌ها حرف ü و ö باشد، در تلفظ این دو حرف زبان و لب‌ها حالت خاصی دارد و باید به درستی ادا شود. در تلفظ حرف ü، فک کمی جلو می‌آید و و زبان به پشت دندان‌های جلویی پایین می‌چسبد و حرف اوو تلفظ می‌شود. مثل کلمه ülke اوولکه تلفظ می‌شود. 

برای تلفظ حرف ö بایستی فک را عقب نگه دارید و و نوک زبان را پشت دندان‌های جلو قرار دهید و زبان کمی در دهان جمع می‌شود و سپس حرف اُئـُ را تلفظ کنید. مثل کلمه ölüm اوئلووم برای یادگیری بهتر تلفظ این دو حرف به ویدیوی زیر توجه کنید.

 

در پایان مقاله آموزش حروف صدادار ترکی استانبولی دوستانی که علاقه‌مند به اطلاع در مورد آزمون‌های زبان ترکی استانبولی هستند پیشنهاد می‌شود مقاله آزمون ales را هم مطالعه کنند.

کلیپ‌ها کوتاهی که در مقاله مشاهده کردید بخشی از جلسه اول دوره سلام ترکیه است که می‌توانید تا درس سوم دوره را به صورت رایگان مشاهد کنید.

با آرزوی موفقیت

محمود قیمی

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.