روش های آموزش ترکی استانبولی به کودکان

مقالات
روش های آموزش ترکی استانبولی به کودکان

ترکیه یکی از کشورهای اروپایی است که در همسایگی ایران قرار دارد و با توجه به آب و هوای مطلوب و امکانات مناسب، افراد زیادی این کشور را برای سفر یا مهاجرت انتخاب می کنند. با توجه به اینکه لازمه زندگی در هر کشوری یادگیری زبان آن کشور است، افرادی که قصد دارند در این کشور ساکن شوند باید زبان ترکی را فرا بگیرند. علاوه بر این، زبان ترکی جزو شیرین ترین زبان های دنیا است و حتی اگر قصد مهاجرت نداشته باشید، ممکن است بخواهید کودکتان به عنوان زبان دوم یا سوم، ترکی استانبولی را فرا بگیرد. آموزش ترکی استانبولی به کودکان، به روش های مختلفی صورت می گیرد و می توانید از یک یا چند روش برای یادگیری این زبان استفاده کنید.

روش های آموزش ترکی استانبولی به کودکان

برای این که کودکتان زبان ترکی را فرا بگیرد می توانید راه های گوناگونی را امتحان کنید. در ادامه ما روش های آموزش زبان ترکی استانبولی به کودکان را به شما معرفی می کنیم.

معلم خصوصی، سریع ترین روش یادگیری زبان

روش های آموزش ترکی استانبولی به کودکان

اولین روشی که می توان برای آموزش ترکی استانبولی به کودکان انتخاب کرد تا در کوتاه ترین زمان به نتیجه دلخواه رسید، انتخاب معلم خصوصی است. کودکان در سن پایین با معلم خود ارتباط عاطفی برقرار کرده و این ارتباط باعث می شود پیشرفت خوبی در یادگیری داشته باشند. برای انتخاب معلم خصوصی حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • معلمی که انتخاب می کنید باید به روش های آموزشی مخصوص کودکان مسلط باشد و آن ها را به کار ببرد.
 • یادگیری شاد و مفرحی برای کودک بسازد و کلاس او خشک و جدی نباشد.
 • به طور مستمر ارزیابی از عملکرد کودک شما ارائه دهد.
 • با کودک رابطه دوستانه برقرار کند.

فلش کارت و دفتر بازی

آموزش ترکی استانبولی به کودکان

فلش کارت ها یکی از بهترین ابزارهای آموزشی برای یادگیری هر زبانی هستند. با فلش کارت ها می توانید بازی های متنوعی انجام دهید. فلش کارت ها جزو  بهترین روش ها برای یادگیری زبان ترکی محسوب می شوند. علاوه بر آن، باعث افزایش خلاقیت کودکان و قدرت تفکر انتزاعی آن می شوند.

ممکن است کودکان زیر 4 سال برای به خاطر سپردن کلمه ها از طریق فلش کارت، مشکل داشته باشند. از این رو بازی هایی با آن ها انجام دهید که به یادگیری او کمک کند.

استفاده از فلش کارت ها

برای استفاده از فلش کارت، لازم نیست حتما آن ها را خریداری کنید. خودتان می توانید با ماژیک و مقوا فلش کارت های جذاب بسازید. در یک طرف مقوا تصویر کلمه و در طرف دیگر نام ترکی آن را بنویسید. سپس تصویر را به کودک نشان دهید و از او بخواهید نام ترکی آن را بیان کند.

هنگام ساخت فلش کارت، از کودک خود نیز کمک بخواهید. این کار باعث می شود سرعت رشد یادگیری او افزایش یابد. فلش کارت ها را می توانید روی یخچال یا در اتاق کودک قرار دهید و هر دفعه با او تمرین کنید.

داستان کودک، روش ابتدایی یادگیری زبان ترکی

بسیاری از کودکان مطالعه مشترک با والدین مخصوصا پیش از خواب را دوست دارند؛ بنابراین می توان این راه برای  آموزش ترکی استانبولی به کودکان انتخاب کرد. هنگام انتخاب کتاب این نکات را در نظر بگیرید:

 • برای ارتباط بیشتر با کودک، کتاب هایی انتخاب کنید که تصاویر مرتبط با سن او داشته باشد.
 • تصاویر را به کودک نشان دهید. به کلمه هایی که از قبل می داند اشاره کنید و او بخواهید آن ها را به زبان ترکی بیان کند. ( مانند میوه، حیوانات، اشیا و…)
 • زمانی که با کلمات جدید در داستان ها روبه رو می شوید از کودک بخواهید حدس بزند این کلمه در زبان ترکی به چه معنا است و او را راهنمایی کنید تا کلمه جدید را بتواند تلفظ کند.
 • صداهای مختلف را برای شخصیت های داستان به کار ببرید و کودک را نیز دخیل کنید و بگذارید او به جای شخصیت داستان صحبت کند. این کار به او کمک می کند تا بتواند کلمات را درست تلفظ کند.
 • در پایان داستان، به مرور کلمات جدیدی که یاد گرفته بپردازید و سعی کنید با کلمات جدید دیالوگ یا داستان کوتاه بسازید.

در زیر به معرفی دو کتاب که برای آموزش ترکی استانبولی به کودکان مناسب است می پردازیم.

Ahmet’in Kuşları (احمد و پرندگان)

روش های آموزش ترکی استانبولی به کودکان

این کتاب که تصاویر جذابی دارد، درباره یک پسر به نام احمد است که به خوانش کتاب و نگاه کردن به تصاویر آن علاقه دارد. پدر او برایش یک کتاب می خرد که…

دانلود کتاب Ahmet’in Kuşları 

کتاب Iyi Uykular, Küçük Kurt، (راحت بخواب گرگ کوچک)

روش های آموزش ترکی استانبولی به کودکان

در این داستان، شخصیت اصلی، تیم، نمی تواند بخوابد؛ زیرا گرگ کوچک خود را گم کرده است. بنابراین از خانه تنها بیرون می رود و اتفاقاتی برای او رخ می دهد.

 بزرگسالان  نیز می توانند با خواندن کتاب داستان ترکی استانبولی، در این زبان پیشرفت کنند.

انیمیشن های ترکی، یک راه جذاب برای یادگیری

انیمیشن های ترکی، یک راه جذاب و موثر برای آموزش ترکی استانبولی به کودکان است. کودک شما می تواند داستان انیمیشن را بدون نگرانی از درک کلمه ها بفهمد. شما می توانید دوبله ترکی هر انیمیشن که بخواهید را دانلود کنید.

از فرزند خود بخواهید انیمیشن های مورد علاقه خود را انتخاب کند تا ارتباط بیشتری با آن ارتباط برقرار کند. فواید یادگیری زبان ترکی با انیمیشن به شرح زیر است:

 • یادگیری با انیمیشن به کودک کمک می کند تا اصطلاحات و نکات زبان ترکی را به مدت طولانی در حافظه خود ثبت کند.
 • مهارت های گفتاری و شنیداری کودک تقویت می شود.
 • باعث می شود کودک شما به سطح بالای دانش در زبان ترکی دست یابد.

موسیقی کودکانه، تقویت مهارت شنیداری

شما می توانید موسیقی های زبان ترکی را در موقعیت های مختلف برای کودک خود پخش کنید. گوش دادن به موسیقی باعث می شود به مرور زمان تلفظ ها در ذهن کودک ثبت شود. پس از چند بار گوش دادن سعی کنید موسیقی ها را با صدای بلند با کودک خود بخوانید.

به عنوان مثال موسیقی Mini Mini Bir Kus  می تواند برای کودک شما مناسب باشد.

یادگیری محیطی، پیشرفت در زبان

هنگامی که کودک در یک محیط قرار دهید که همه به زبان ترکی صحبت می کنند، شاهد پیشرفت او خواهید بود. می تواند کودک را در کلاس زبان ثبت نام کیند. شرکت در کلاس زبان باعث می شود کودک شما با دیگران ارتباط بگیرد و بتواند مکالمه کند. همچنین می توانید با دیگر والدینی که کودک آن ها به آموزش زبان ترکی مشغول است ارتباط بگییرد و کودکان خود را به محیط هایی مانند پارک و… ببرید  و از آن ها بخواهید تا حد امکان به زبان ترکی صحبت کنند.

اپلیکیشن های مختلف

اپلیکیشن های مختلفی وجود دارند که می توانید برای آموزش ترکی استانبولی به کودکان از آن ها استفاده کنید. یادگیری با این روش کودک را خسته نمی کند و برای او لذت بخش خواهد بود.

بهترین روش آموزش ترکی استانبولی به کودکان

به طور قطع نمی توان گفت کدام روش برای کودک شما بهتر است؛ زیرا نحوه یادگیری هر فرد با دیگری تفاوت دارد. ممکن است یک کودک با بازی ارتباط بگیرد و کودک دیگر با انیمیشن. اگر نمی دانید چه روشی برای کودک شما موثر است، روش های مختلف را برای او امتحان کنید و ببنید با کدام یک ارتباط بیشتری برقرار می کند.

سخن آخر

زبان ترکی، جزو زبان های شیرین دنیا است که ممکن است بخواهید کودک شما آن را فرا بگیرد. آموزش ترکی استانبولی به کودکان کار سختی نیست و با استفاده از روش های مختلفی مانند مراجعه به مدرس زبان ترکی استانبولی، دیدن انیمیشن و…  می تواتید شاهد یادگیری کودک خود باشید.

سوالات متداول

آموزش ترکی استانبولی به کودکان با چه روشی انجام می شود؟

برای آموزش زبان ترکی به کودکان روش های زیادی وجود دارد که شامل استفاده از معلم خصوصی، دیدن انیمیشن، گوش دادن به موسیقی و.. است.

بهترین روش برای آموزش ترکی استانبولی به کودکان چیست؟

با توجه به اینکه نحوه یادگیری هر فرد با دیگری فرق دارد نمی توان به طور قطع پاسخ این سوال را داد. همه روش ها در نوع خود بهترین هستند.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.