آزمون ALES چیست؟ آشنایی با شرایط، منابع و هزینه آزمون

مقالات
شرکت در آزمون ales ترکیه برای پذیرش در مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکترا

آزمون ALES ترکیه چیست؟

آزمون ALES (اختصار عبارت Academic Personnel and Graduate Education Exam) با هدف سنجش دانش کسب‌شده در برنامه‌های آموزش عالی، دو بار در سال توسط سازمان OSYM در ۸۱ مرکز دانشگاهی در ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. ازآنجایی‌که برخی دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا به نمرات آزمون ALES نیاز دارند؛ این آزمون برای دانشجویانی که قصد تحصیلات تکمیلی در ترکیه را دارند، ضروری است.

بارم‌بندی سوالات آزمون ales

مدرک آزمون ALES، به‌عنوان یک امتحان استعدادیابی، سه سال اعتبار دارد و امتحان آن شامل 4 بخش است؛ دو بخش ریاضیات (کمی) و دو بخش زبان (کلامی). هر بخش ۵۰ سوال دارد و در مجموع شما باید به ۲۰۰ سوال پاسخ دهید. آزمون در ۱۸۰ دقیقه برگزار می‌شود. سوالات امتحان در سطح دانش‌آموختگان دانشگاهی در رشته‌های مختلف طراحی شده است. اولویت ارزیابی دانشجویان در آزمون به شرح زیر است:

 • دانشجویان مهندسی باید به سؤالات گروه محاسبات پاسخ دهند.
 • دانشجویان رشته‌های ادبیات، هنر، روان‌شناسی و زبان‌شناسی باید به سؤالات گروه زبان یا الهیات پاسخ دهند.
 • دانشجویان مدیریت و اقتصاد باید به سؤالات هر دو گروه پاسخ دهند و اولویتی برای آن‌ها وجود ندارد.
 • بخش زبان به‌ویژه برای دانشجویان رشته‌های علوم‌انسانی، هنر و تربیت‌بدنی مهم است. علاوه‌بر این، برای پذیرش در رشته‌های هنر و تربیت‌بدنی، شما باید در آزمون عملی که توسط دانشگاه موردنظر برگزار می‌‌شود، نیز شرکت کنید.

اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، باید بدانید درحال‌حاضر، مؤسسات ویژه آموزش ALES در ترکیه برای تدریس زبان ترکی استانبولی راه‌اندازی شده‌اند. این مراکز با تکنیک‌ها و روش‌های مختلف به شما دانشجویان در پاسخگویی به سؤالات آزمون کمک می‌کنند.

نمونه سوالات آزمون ales در رشته مهندسی

با چه نمره‌ای در آزمون ales قبول می‌شویم؟

در آزمون ALES، حداقل نمره قبولی ۵۵ است؛ اما هر دانشگاه ترکیه معیارهای خاص خود را برای پذیرش دارد و نمره مدنظر هر دانشگاه متفاوت است. برای مثال در برخی از دانشگاه‌های بزرگ، داوطلبان باید حداقل نمره ۷۰ را در آزمون ALES کسب کنند؛ اما اگر نمره بالاتری بگیرید، شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه موردنظرتان خواهید داشت.

برای مثال، فارغ‌التحصیلان مهندسی باید نمره بالاتر از ۵۵ در این آزمون کسب کنند تا بتوانند تحصیلات‌شان را در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهند. از آن‌جایی‌که این امتحان به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود؛ برای قبولی در آزمون، آشنایی با حروف الفبای ترکی استانبولی اهمیت دارد.

ترفندهای قبولی در آزمون ales ترکیه

چه کسانی باید در آزمون ALES ترکیه شرکت کنند؟

دانشگاه‌های ترکیه به نمرات ALES، مدارک دیپلم، نتایج مصاحبه و گاهی اوقات نمرات آزمون آکادمیک متقاضیان توجه ویژه‌ای دارند. نتایج آزمون ALES تا ۵۰ درصد و گاهی بیشتر در فرآیند پذیرش تاثیرگذار است. این آزمون برای افراد زیر ضروری است:

 • آزمون ALES برای افرادی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به‌خصوص کارشناسی‌ارشد و دکترا را دارند، ضروری است.
 • کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در دانشگاه‌ها به‌عنوان استاد، عضو هیئت‌علمی یا مدرس هستند، باید در این آزمون شرکت کنند و حداقل نمره 70 را بگیرند.
 • این آزمون برای کسانی که قصد کار در دانشکده‌ها به‌عنوان دستیار پژوهشی، مدرس یا مترجم دارند، الزامی است.
 • داوطلبانی که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاه‌های خارج از ترکیه می‌روند، باید در این آزمون شرکت کنند.

به‌طورکلی، آزمون ALES یکی از معیارهای اصلی پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه برای مقاطع تحصیلات تکمیلی و فرصت‌های شغلی دانشگاهی است. اگر شما در یکی از دسته‌های بالا قرار دارید، باید حتماً نمره قبولی آزمون ales را بگیرید. آموختن صحیح زبان ترکی و آشنایی با انواع افعال مانند ماضی بعید در ترکی استانبولی در درک متون و سؤالات آزمون مفید است.

آشنایی با شرایط و مدارک مورد نیاز آزمون ales ترکیه

در ابتدا باید بدانید که برای شرکت در آزمون ALES نیازی به اقامت یا تابعیت ترکیه نیست. آزمون ales در ایران برگزار نمی‌شود؛ اما اتباع همه کشورهای خارجی می‌توانند بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنند. برای شرکت در این آزمون باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

 • آشنایی با زبان ترکی: کلیه سوالات آزمون به زبان ترکی است؛ اگر با زبان ترکی آشنایی ندارید، باید ابتدا در آزمون  TOMER شرکت کنید.
 • پاسپورت معتبر: به‌همراه‌داشتن اصل و کپی پاسپورت در طول جلسه امتحان ضروری است.
 • عکس: برای ثبت‌نام در آزمون به یک عکس جدید پاسپورتی نیاز دارید.
 • دیپلم و ریزنمرات دبیرستان: برای شرکت در آزمون باید دیپلم دبیرستان و ریزنمرات به ترکی یا انگلیسی ترجمه و ارائه شوند.
 • مدرک لیسانس و ریزنمرات: برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، کپی مدرک لیسانس و ریزنمرات باید به ترکی یا انگلیسی ترجمه و تأیید شوند.
 • انگیزه‌نامه: نامه‌ای که انگیزه شما برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را توضیح دهد.
 • ضمانت‌نامه مالی: مدرکی که نشان می‌دهد توانایی مالی برای حمایت از خود در طول تحصیل را دارید.
 • سایر مدارک: براساس دانشگاه و مقطع تحصیلی شما، گاهی باید مدارک خاص دیگری نیز آماده کنید.

شرایط حضور در آزمون ALES، مشابه YOS و SAT است؛ آیا می‌دانید ضروری‌ترین شرط شرکت در آزمون sat چیست؟ هنگام شرکت در امتحان باید پاسپورت خود را همراه داشته باشید؛ این نکته برای تشخیص هویت و تطابق مدارک ضروری است.

منابع آزمون ales؛ نحوه دسترسی به نمونه سوالات آزمون ales چیست؟

هر سال قبل از برگزاری آزمون ALES، سازمان OSYM منابع موردنیاز و اصلی برای شرکت در آزمون را معرفی می‌کند؛ بنابراین باید پس از ثبت‌نام به سایت سازمان OSYM بروید و منابع مخصوص همان سال را بخوانید. این آزمون شامل سؤالات تخصصی برای رشته‌های تحصیلی خاص نمی‌شود؛ بلکه نوعی ارزیابی برای تعیین مهارت‌های ریاضی و درک فردی شماست. اگر می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید، کتاب‌های زیر نوشته‌شده به زبان ترکی، از بهترین منابع آزمون ALES هستند:

کتاب بانک سؤالات عددی آزمون ALES از انتشارات پگم آکادمی

کتاب بانک سؤالات عددی آزمون ALES از انتشارات پگم آکادمی (ALES Sayısal Konu Anlatımlı Soru Bankası) مطالبی جامع از بخش کمی آزمون ALES، شامل توضیحات مفصل و سؤالات تمرینی متنوع را ارائه می‌کند. پگم آکادمی با داشتن کتاب‌های آموزشی باکیفیت برای آزمون‌های دانشگاهی ترکی شناخته می‌شود.

بانک سؤالات عددی ALES از انتشارات یدیکلیم

کتاب بانک سؤالات عددی ALES (ALES Sayısal Çözümlü Soru Bankası) از انتشارات یدیکلیم (Yediiklim Yayınları) برای کسانی که می‌خواهند مهارت‌های حل مسئله خود را تقویت کنند، مناسب است.

کتاب بانک سؤالات ریاضی ALES از انتشارات معلم من

کتاب بانک سؤالات ریاضی ALES (ALES Matematik Soru Bankası) از انتشارات معلم من (Benim Hocam Yayınları) به‌طورخاص روی بخش ریاضیات متمرکز شده است و به شما در درک مفاهیم و تکنیک‌های ریاضی موردنیاز برای بخش کمی ALES کمک می‌کند.

کتاب بانک سؤالات شفاهی ALES از پگم آکادمی

کتاب بانک سوالات شفاهی ALES (ALES Sözel Konu Anlatımlı Soru Bankası) از پگم آکادمی مباحث کاملی در بخش دستور زبان و واژگان دارد. برای آشنایی بیشتر با زبان ترکی و آمادگی برای آزمون، استفاده از منابع آزمون tomer نیز مفید است؛ این منابع به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های زبانی خود را تقویت و آمادگی لازم برای پاسخ به سؤالات ترکی را کسب کنید.

تهیه منابع آزمون ales براساس سایت OSYM 

آموزش نحوه ثبت‌نام در آزمون ales ترکیه

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه از اوایل مهرماه آغاز می‌شود. برای آغاز تحصیل در این زمان، باید در پایان اردیبهشت در نوبت اول آزمون ALES شرکت کنید. مراحل ثبت‌نام به شرح زیر است:

 • مراجعه به مرکز ÖSYM در ترکیه: برای ثبت‌نام به نزدیک‌ترین مرکز ÖSYM مراجعه کنید؛ شهروندان ترکیه باید کارت شناسایی ترکی و شما اتباع خارجی باید پاسپورت خود را ارائه دهید.
 • پرداخت هزینه برای ایجاد حساب کاربری در سایت  ÖSYM: پس از ارائه مدارک، باید حدود 5 لیر در سال 2024 برای تشکیل حساب کاربری خود در سایت ÖSYM پرداخت کنید. این صفحه به شما امکان پیگیری آزمون‌های‌تان و دسترسی به نمونه سوالات آزمون ales سال‌های گذشته را می‌دهد.
 • ورود به سایت دانشگاه مدنظرتان: حال باید وارد سایت مؤسسات یا دانشگاه‌های برگزارکننده آزمون شوید و فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید.
 • اسکن و آپلود مدارک: مدارکی که در بخش گذشته گفتیم را اسکن در سامانه آپلود کنید.
 • تکمیل ثبت‌نام: پس از پر کردن فرم و آپلود مدارک، یک ایمیل تأیید دریافت می‌کنید. پس از تأیید ایمیل، یک کد برای شما ارسال می‌شود که می‌توانید از طریق آن وارد حساب کاربری خود شوید.
 • دریافت کارت ورود به جلسه: دو هفته قبل از برگزاری آزمون، می‌توانید کارت ورود به جلسه خود را از حساب کاربری خود دریافت کنید.

طی کردن همه این مراحل و ثبت‌نام به‌موقع و صحیح در آزمون ALES برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی به ترکی استانبولی دارند، ضروری است.

هزینه آزمون ales چقدر است؟

هزینه ثبت‌نام در آزمون ALES در سال ۲۰۲۴ حدود ۱۲۰ لیره است؛ این مبلغ را هنگام ثبت‌نام باید از طریق حساب بانکی خود پرداخت کنید.

اهمیت قبولی در آزمون ales ترکیه

آزمون ales؛ مرحله‌ای ضروری برای تحصیل در برنامه‌های آموزش عالی ترکیه

آزمون ALES (Academic Personnel and Graduate Education Exam) معیار اصلی پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر ترکیه است. در این مقاله همه نکته‌های مهم درباره شرایط و مدارک موردنیاز، هزینه، نحوه ثبت‌نام و ضرورت این آزمون را به شما گفتیم.

اگر قصد دارید زبان ترکی را به‌طورکامل بیاموزید و آمادگی لازم برای آزمون را کسب کنید؛ آکادمی زبان ترکی با تولید دوره‌های آنلاین آموزش زبان ترکی با بهترین استادان، به شما در یادگیری این زبان کمک می‌کند؛ با استفاده از این دوره‌ها، گامی مهم و بزرگ در مسیر موفقیت در این آزمون برمی‌دارید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.