اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی

آموزش لغات ترکی استانبولی
اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی

افرادی که در زندگی شخصی خود روزانه ورزش می‌کنند هنگام مسافرت هم عادت ورزش کردن را همراه خود می‌برند و نیاز می‌بینند مثل هر روز در یک زمان مشخص تمرینات ورزشی خود را انجام دهند. در این مقاله با اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی آشناخواهیم شد تا در صورت لزوم بتوانید از این لغات و اصطلاحات هنگام مسافرت به ترکیه در سالن‌های ورزشی استفاده کنید.

اسامی رشته های ورزشی به ترکی استانبولی

قبل از هر چیز اسامی رشته‌ های ورزشی به ترکی استانبولی را با هم آموزش خواهیم دید تا با استفاده از این لغات بتوانید مکالمه مناسبی را به زبان ترکی استانبولی داشته باشید، یا هنگام جستجو به دنبال ورزش مورد علاقه‌تان بتوانید از این لغات استفاده کنید. ورزش به زبان ترک استانبولی spor و ورزشکار sporcu می‌شود.

شکار Avcılık
بدمینتون Badminton
ماهیگیری Balıkçılık
بسکتبال Basketbol
بیلیارد Bilardo
سوارکاری Binicilik
دوچرخه Bisiklet
بکس Boks
بوشکرافت Bushcraft
غواصی Dalış
باله رقص Bale, Dans
فیتنس Fitness
فوتبال Futbol
گلف Golf
هندبال  Hentbol
ژیمناستیک Jimnastik
اسکی Kayak
دو Koşu
تنیس روی میز Masa Tenisi
تیراندازی با کمان Okçuluk
پاتیناژ Paten
پیلاتس Pilates
موج سواری Sörf
تربیت بدنی Beden Eğitimi
بدن سازی vücut geliştirme
تنیس Tenis
صخره نوردی Tırmanış
کوهنوردی Dağcılık
والیبال Voleybol
کشتی  güreş
بادی بیلدینیگ  Bodybuilding
یوگا Yoga
پیاده روی Yürüyüş
شنا Yüzme

دانستن اصطلاحات پزشکی به زبان ترکی استانبولی در کنار یادگیری اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی به شما کمک می‌کند تا هنگام ورزش در صورت لزوم بتوانید از اصطلاحات پزشکی مورد نیازتان استفاده کنید.

وسایل ورزشی به ترکی استانبولی

یکی از ورزش‌های سنتی کشور ترکیه ورزش کشتی روغنی است که هر ساله این مسابقاتی در کرکپینار استان edirne برگزار می‌شود و افراد شرکت کننده اعضای بدن‌ خود را به روغن زیاد آغشته کرده و در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند، قدرت بدنی، مهارت در کشتی، استقامت و صبر مهمترین عامل پیروزی در این مسابقه است. البته ناگفته نماند این ورزش در مراسم‌های عروسی، خیریه و جشن‌ها در نقاط مختلف ترکیه برگزار می‌شود و طرفداران بسیار زیادی دارد.

کشتی روغنی در ترکیه

البته ورزش‌های دیگری مثل تیراندازی با کمان، پرتاب نیزه روی اسب از دیگر ورزش‌های پرطرفدار و اصیل ترکیه است، برای آشنایی بیشتر با فرهنگ ترکیه ابتدا لازم است با زبان ترکی استانبولی آشنایی پیدا کنید و برای این منظور گرامر ترکی استانبولی اولین قدم برای شروع یادگیری زبان ترکی استانبولی است. در ادامه اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی به وسایل ورزشی در سالن های ورزشی در ترکیه می‌پردازیم.

دمبل Dambıl
هالتر Halter Barı 
لاستیک عضله  direnç bandı
مت  پیلاتس Pilates Matı
مت یوگا yoga Matı
بارفیکس Barfiks barı
طناب ورزشی Atlama ipi
فنر تقویت مچ El yayı
لاستیک تقویت ساعد El simidi
کمربند وزنه برداری Kas geliştirme kemeri
دستکش ورزشی Spor eldiveni
وزنه هالتر Ağırlık plakası
الپتیکال eliptik bisiklet
تردمیل Koşu bandı
تردمیل  yürüme bandı
دوچرخه ثابت kondisyon bisikleti
پرس İtiş
نیمکت سالن ورزشی Sehpa

علاوه بر دانستن اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی، برای داشتن یک برنامه کامل ورزشی (تغذیه و ورزش در ایام هفته) لازم است روزهای هفته به ترکی را یاد داشته باشید تا بتوانید با نظم درستی ورزش کنید که با مراجعه به صفحه روزهای هفته می‌توانید ایام هفته به ترکی استانبولی را آموزش ببنید.

اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی

وسایل بدنسازی به ترکی استانبولی

ورزش یک زبان مشترک است که شما بدون اینکه زبان یک کشور را بدانید می‌توانید به سالن ورزشی رفته و تمرینات ورزشی خودتان را به راحتی شروع کنید اما یادگیری اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی میتواند این کار را برای شما راحت‌تر کند یا اینکه با دانستن این اصطلاحات و وسایل ورزشی می‌توانید در رشته‌ی ورزشی خود پیشرفت بیشتری داشته باشید، پس لازم است اسامی وسایل ورزشی بدنسازی را بدانید.

در ادامه به مهمترین وسایل بدنسازی به ترکی استانبولی می‌پردازیم. الته ناگفته نماند دانستن اسامی اعضای بدن به ترکی استانبولی قبل از شروع ورزش بسیار مهم است.

هالتر به ترکی استانبولی

هالتر  Halter  وسیله‌ای میله‌ای از جنس فولاد به طول ۱۲۰ تا ۲۲۰ سانتیمتر است، برای  حرکات ورزشی در رشته‌های پاورلیفتینگ، وزنه برداری و تمرین‌های بدنسازی از آن استفاده می‌شود و می‌توان وزنه‌هایی در ابعاد و سنگینی مختلف در دو طرف آن قرار داد، البته هاترها انواع مختلفی دارند که برای حرکات متفاوت استفاده می‌شوند.

هالتر خم ez به ترکی استانبولی

هالتر خم z barlı Halter این هاتر طولی حدود ۱۲۰ سانتیمتر دارد و  بیشتر برای حرکات جلو و پشت بازو و پرس سینه استفاده می‌شود و مزیت این نوع هالتر نسبت به هالتر معمولی اینست که فشار و استرس کمتری را روی عظلات مچ وارد می‌کند. و برای محیطهای کوچک‌تر بسیار مناسب است.

هالتر پشت بازو به ترکی استانبولی

هالتر پشت بازو arkakol halteri این نوع هالتر ابعاد کوچکتری نسبت به دو هالتر قبلی دارد و می‌توانید در حرکات پشت بازو، پرس سرشانه و پرس سینه از آن استفاده کنید.

هالتر پشت بازو به ترکی استانبولی

دمبل به ترکی استانبولی

دمبل  Dambıl  دمبل یه میله فولادی حدود ۲۵ تا ۴۰ سانتیمتر است که همانند هالتر در دو طرف آن وزنه اضافه‌ می‌شود و برای حرکات تخصصی عطلات از آن اسفاده می‌شود. به نوعی دمبل‌ها همان هالتر های کوچک تر هستند

وزنه به ترکی استانبولی

وزنه  ağırlık plakaları وزنه‌های بشقاب مانند از جنس فولاد که در دو طرف هالتر یا دمبل قرار می‌گیرد که معمولا از وزن ۱ کیلوگرم تا ۵۰ کیلوگرم می‌باشد.

اگر ورزش بدنسازی را با اصول و برنامه شروع کرده باشید لازم است هر جرکتی را با تعداد دفعات مشخص انچام دهید برای این منظور دانستن اعداد به ترکی میتواند به شما کمک کند.

نیمکت به ترکی استانبولی

نیمکت  sehpa نیکمت یکی از وسایل الزامی در باشگاه است که برای انجام حرکات مختلف از آن استفاده می‌شود، البته زاویه نیمکت‌ها قابل تغییر بوده و این تغییر زوایه به انجام حرکات مختلف کمک می‌کند و شاید ساده‌ترین استفاده از نیمکت در باشگاه برای استراحت ورزشکار است.

نیمکت پرس به ترکی استانبولی

نیمکت پرس به ترکی استانبولی

نیمکت پرس یا میز پرس  press sehpası  از این میز برای تقویت عضلات بالا سینه و سینه استفاده می‌شود و شاید یکی از پرکاربردترین نیمکت‌ها در سالن ورزشی است.

نیمکت دراز و نشست به ترکی استانبولی

نیمکت دراز و نشست  mekik sehpası  برای انجام حرکت دراز و نشست به صورت اصولی از این نیمکت باید استفاده کرد.

میز لاری به ترکی استانبولی

میز لاری  pazu sehpası میز لاری برای انجام حرکت جلو بازو استفاده می‌شود.

میز لاری به ترکی استانبولی

دستگاه های بدنسازی به ترکی استانبولی

قبل از آشنایی به دستگاه‌های مختلف بدنسازی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شما علاوه بر یادگیری اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی لازم است مکالمه نسبتا خوبی برای برقراری ارتباط با افراد دیگر در امکان ورزشی داشته باشید و بهتر است با مراجعه به صفحه سلام به ترکی حداقل مکالمه در حد سلام و احوالپرسی را به ترکی استانبولی آموزش ببنید

دستگاه‌های مختلفی برای تمرینات بدنسازی در یک سالن ورزشی وجود دارد که در ادامه سعی می‌کنیم مهمترین دستگاه‌ها را برایتان معرفی کنیم.

دستگاه پرس پا bacak itiş makinesi از این دستگاه برای تقویت عضلات میانی پا استفاده می‌شود.

دستگاه اسکوات  Squat makinesi که از این دستگاه هم برای تقویت عضلات میانی و پشت ران استفاده می‌شود.

دستگاه پرس ساق پا baldır makinesi از این دستگاه به صورت نشسته استفاده می‌شود و برای تقویت عضلات ساق پا است

دستگاه اسمیت smith makinesi برای تقویت عظلات پا و عضلات سینه استفاده می‌شود.

بدنسازی به ترکی استانبولی-ورزش به ترکی

اصطلاحات مهم بدنسازی به ترکی استانبولی

باشگاه بدنسازی به ترکی استانبولی vücut geliştirme salonu 

تمرین بدنسازی به ترکی استانبولی vücut geliştirme egzersizleri

حجم گرفتن hacim kazanmak

رژیم غذایی بدنسازی vücut geliştirme diyeti

تمرینات بدنسازی (حرکات بدنسازی) Vücut geliştirme çalışmaları

ورزش بدنسازی vücut geliştirme sporu

فدراسیون بین المللی بدنسازی uluslar arası vücut geliştirme federasyonu

قهرمان بدنسازی vücut geliştirme şampiyonu

در این مقاله اصطلاحات مهم و کاربردی ورزشی و بدنسازی به ترکی استانبولی را آموزش دیدیم، برای یادگیری اصطلاحات بیشتر می‌توانید به صفحه لغات پرکاربرد ترکی استانبولی مراجعه کنید و همچنین در کنار لغات، مکالمه و گرامر ترکی استانبولی را هم به صورت رایگان آموزش ببینید.

آموزش رایگان زبان ترکی استانبولی

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.