لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی

آموزش لغات زبان ترکی استانبولی​​
آب و هوا به ترکی استانبولی

اطلاع داشتن از وضعیت آب و هوای روزانه برای افرادی که قصد سفر به ترکیه دارند بسیار مهم است، و دانستن لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی می‌تواند بررسی آب و هوا را برای ما راحت‌تر کند. از این رو در این مقاله به یادگیری اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی می‌پردازیم تا بتوانیم با دقت بیشتری برنامه سفر خود به ترکیه را بچینم یا برای دوستانی که در ترکیه زندگی ‌می‌کنند دانستن شرایط آب و هوا می‌تواند کمک زیادی کند.

در کنار یادگیری اصطلاحات آب و هوا بهتر است فصل‌ ها به ترکی استانبولی را هم آموزش ببینید تا یادگیری لغات این مقاله برایتان راحت‌تر شود.

اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی

شرایط آب و هوایی کشور ترکیه همانند ایران شرایطی چهار فصل دارد، یعنی اختلاف دما و شرایط آب و هوایی در یک زمان مشخص در شهرهای ترکیه می‌تواند تفاوت زیادی با هم داشته باشد، به طور مثال شاید در فصل زمستان اگر به ترکیه سفر کنید، در شهرهای شمالی ، شرقی و مرکزی ترکیه برف و سرمای شدیدی را تجربه کنید، اما اگر در همین تایم از زمستان به شهرهای جنوبی ترکیه سفر کنید با یک آب و هوای معتدل و حتی رو به گرم مواجه خواهید شد.

باران به ترکی استانبولی

در جدول اول از لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی به اصطلاحات کلی آب و هوا به ترکی خواهیم پرداخت و برای دوستانی که زبان ترکی استانبولی را به تازه‌گی شروع کرده‌اند پیشنهاد می‌کنم ابتدا الفبای ترکی استانبولی را با تلفظ درست آموزش ببینند و در ادامه یادگیری اصطلاحات این جدول را شروع کنند.

وضعیت آب و هوا به ترکی استانبولی Hava durumu
گزارش آب و هوا Hava raporu
هوا Hava
درجه Derece
سانتیگراد Santigrat
دمای هوا Sıcaklık
گرم Sıcak
سرد  soğuk
خنک Serin
ولرم و معتدل ılık
معتدل ılıman
اقلیم شناسی İklim bilimi
خشکسالی Kuraklık
گرمایش زمین  küresel ısınma

اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین آب و هوای ایران و کشور ترکیه داشته باشیم، ترکیه به دلیل همجواری به دریاها (از سه طرف) آب و هوایی معتدل‌تر نسبت به ایران دارد و آب و هوای گرم و خشکی که شاید در مرکز ایران به دلیل وجود کویرها می‌بینیم، در ترکیه وجود ندارد، از این رو پوشش گیاهی متنوع‌تری هم در ترکیه دیده می‌شود که در کنار یادگیری لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی یادگیری اسامی گل‌ها به ترکی استانبولی می‌تواند به آشنایی بیشتر شما از اقلیم کشور ترکیه کمک کند.

فصل ها و ایام هفته به ترکی استانبولی

شاید یکی از مهمترین لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی یادگیری اسامی فصل‌ها، ایام هفته و روز و شب به ترکی استانبولی است که هنگام شنیدن یا دیدن گزارش هواشناسی می‌تواند به درک بهتر هواشناسی کمک کند، در جدول زیر می‌توانید با این لغات مهم آشنا شوید و اگر تا هنوز آموزش زبان ترکی استانبولی را شروع نکرده‌اید و  مدرس زبان ترکی استانبولی خود را انتخاب نکرده‌اید بهتر است به صفحه مربوطه سر بزنید.

بهار İlkbahar
تابستان Yaz
پاییز Sonbahar
زمستان Kış
یکشنبه Pazar
دوشنبه Pazartesi
سه شنبه Salı
چهارشنبه Çarşamba
پنجشنبه Perşembe
جمعه Cuma
شنبه Cumartesi
صبح Sabah
ظهر Öğlen
عصر Akşam
شب Gece
ماه ay
ستاره Yıldız
آسمان Gök
خورشید Güneş

یکی از مهمترین دلایلی که ما باید لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی را آموزش ببینیم، اطلاع داشتن از وضعیت جاده‌ها در آب و هوای مختلف هنگام سفر با ماشین به ترکیه است که دانستن شرایط آب و هوا در مسیری که در آن قرار داریم می‌تواند کمک زیادی هنگام تعیین مسیر در جاده‌های ترکیه داشته باشد البته شاید خیلی‌ها هنگام رفتن به ترکیه مسافرت هوایی را ترجیح دهند و برای این منظور مکالمه در فرودگاه به زبان ترکی استانبولی تا حد زیادی می‌تواند به ما کمک می‌کند. البته باز هم دانستن وضعیت آب و هوا در پروازها اهمیت زبادی دارد.

لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی

اصطلاحات وضعیت آب و هوا به ترکی استانبولی

در ادامه مقاله لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی در جدول زیر به مهمترین لغات می‌رسیم، که در آن به لغات مربوط به شرایط آب و هوا آشنا خواهیم شد. شاید برای خیلی از شما زبان آموزان عزیز سوال باشید که باران به ترکی استانبولی چه می‌شود یا برف به ترکی استانبولی چه می‌شود که در جدول زیر تمام سوالات شما در مورد لغات آب و هوا به ترکی استانبولی پاسخ داده می‌شود.

باران به زبان ترکی استانبولی Yağmur
بارش، بارش زیاد Sağanak
سیل sel
رنگین‌کمان Gökkuşağı
خیس و مرطوب ıslak
قطره Damla
ابر bulut
نیمه ابری Parçalı bulutlu
روشن، باز Açık
گرفته Kasvetli
مه Sis
مه Pus
رعد و برق Şimşek
رعد و برق Gök gürültüsü
رعد و برق و صاعقه Yıldırım
تگرگ Dolu
دانه تگرگ Dolu tanesi
برف به ترکی استانبولی Kar
دانه برف Kar tanesi
طوفان برف Kar Fırtınası
کولاک Tipi
یخ Buz
گل و لای Çamur
یخ Don
باد به ترکی استانبولی Rüzgar
نسیم Esinti
طوفان Fırtına
گردباد Kasırga
تندباد Tayfun
طوفان Tufan
گردباد Hortum
نم رطوبت Nem
رطوبت Rutubet

افعال مرتبط به اصطلاحات آب و هوا به زبان ترکی استانبولی

در مقاله لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی سعی کردم جزئیات بیشتری از این موضوع را به صورت تفکیک شده برایتان در جدول‌ها قرار دهم. دانستن فعل‌های مرتبط با آب و هوا در کنار لغات آب و هوا به ترکی استانبولی میتواند به ما در درک بهتر وضعیت و گزارش‌های هواشناسی کمک زیادی کند. در جدول زیر تعدادی از افعال مورد نیاز برای این منظور را آورده‌ام.

دانستن بیشتر لغات و اصطلاحات ترکی استانبولی در صحبت کردن و فهمیدن مکالمات به ما کمک خواهد کرد، بهتر است در کنار یادگیری لغات و اصطلاحات هواشناسی به ترکی استانبولی صبح بخیر به ترکی استانبولی با تلفظ را هم یاد بگیریم تا بتوانیم مکالمات بهتری را به زبان ترکی استانبولی داشته باشیم.

برف به ترکی استانبولی

یخ زدن Donmak
باریدن  yağmak
آب کردن Eritmek
تیره و تاریک شدن kararmak
دیده شدن görülmek 
وزیدن Esmek
رعد زدن Şimşek çakmak
باران باریدن به ترکی استانبولی Yağmur yağmak
برف باریدن به ترکی استانبولی Kar yağmak
بارش و باریدن Sağanak yağmak
تگرگ باریدن Dolu yağmak
ابری شدن Bulutlanmak

وضعیت آب و هوا به ترکی استانبولی

در جدول زیر به برخی از شرایط جوی اشاره کرده‌ام که در اعلام وضعیت آب و هوا به ترکی استانبولی از این کلمات زیاد استفاده می‌شود. در مقاله لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی بد نیست به یک نکته گرامری در جدول زیر اشاره کنم، که برای ساخت صفت در زبان ترکی استانبولی می‌توانیم با اضافه کردن پسوند /li/lu/lü به اسم آن را به صفت تبدیل کنیم که در جدول زیر به تمامی لغات که دقت کنید می‌توانید پسوندها را در آخر کلمات ببینید.

بارانی Yağmurlu
ابری Bulutlu
مه‌ی Sisli
مه آلود Puslu
برفی Karlı 
یخی Buzlu
بادی Rüzgarlı 
نسیم دار Esintili
مرطوب Nemli
خورشیدی آفتابی Güneşli

در مقاله لغات و اصطلاحات آب و هوا به ترکی استانبولی تعداد زیادی لغت و اصطلاح آب و هوایی به زبان ترکی استانبولی آموزش دیدیم. امیدورام این مقاله برای شما دوست عزیز مفید باشد. خوشحال می‌شوم با نظر دهی خود،  وب سایت زبان ترکی را برای بهبود بهتر در تولید محتوا کمک کنید. 🙂

با آرزوی موفقیت

محمود قیمی

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.