نام انواع نان به ترکی استانبولی به همراه تلفظ صحیح آن

مقالات
نام انواع نان به ترکی استانبولی به همراه تلفظ صحیح آن

در این مقاله با نام انواع نان به ترکی استانبولی به همراه تلفظ صحیح آن آشنا خواهیم شد اما قبلش بریم سراغ داستان نان در فرهنگ مردم ترکیه، نان یکی از غذاهای محبوب و دلچسب که از شرق تا غرب دنیا طرفداران بسیاری دارد. بوی مطبوع نان، هر انسانی را به خود جلب می‌کند. نان در خاورمیانه یکی از مهمترین نیازهای مردم را به غذا تامین می‌کند. نان براساس فرهنگ هر کشور به شکلی متفاوت پخت می‌شود.

یکی از کشورهایی که نان، در سفره غذایی مردم آن سرزمین نقش مهمی دارد، ترکیه است. در این مقاله کوتاه شما را با فرهنگ نان در میان مردم ترکیه آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا شما را با نقش نان در فرهنگ ترکیه، طرز پخت آن و روش‌های ‌ متفاوت پخت آشنا کنیم. در ابتدا باید بدانیم نان چه تعریفی دارد؟

نان چیست؟ به غذایی که از آرد، آب و معمولاً مایه خمیر درست می‌شود و با هم مخلوط و پخته می‌شود، نان گفته می‌شود. با توجه به اینکه مردم ترکیه مسلمان هستند، نان نیز در بین این مردم ارزش و احترام بسیاری دارد. شما با مشاهده سفره‌های مردم در ترکیه متوجه می‌شوید که نان بخش جدانشدنی در سفره غذایی مردم ترکیه است. اگر علاقه مند به یادگیری وعده های غذایی ترکی هستید حتما به صفحه صبحانه به ترکی سر بزنید.

خب بریم سراغ انواع نان به ترکی استانبولی به همراه تلفظ صحیح آن و ببینیم پرطرفدارترین انواع نان در ترکیه چه نوع نان‌هایی هستند

 نان ادویه‌ای (Mısır ekmeği)

نان گوزلمه ترکی

نان ادویه‌ای که تلفظ این نان به ترکی استانبولی مئیسر اِکمِه‌ای است یک نان ذرت ترکیه ای خوش طعم که در منطقه دریای سیاه این کشور محبوبیت خاصی دارد. بافت آن معمولاً سفت و خشک است زیرا بدون عامل افزایش دهنده تهیه می شود. این نان را می‌توان به شکل دایره، لوله، مستطیلی یا بافتنی شکل داد. پنیر، شوید، کنجد، خشخاش و دانه سیاهدانه را می‌توان به خمیر اضافه کرد تا طعم آن بهتر شود. یکی از ویژگی‌های این منطقه، نان ذرت با ساردین است که به طور سنتی در خمیر پخته می‌شود. اگر نان به این روش درست شود، نان معمولاً با ماست به عنوان غذایی کامل مصرف می‌شود.

در کنار یادگیری انواع نان به ترکی استانبولی پیشنهاد میشه انواع میوه ها به زبان ترکی استانبولی رو هم یاد بگیرید

 نان پیده مخصوص ماه رمضان (pide ekmeği)

نان پیده ترکیه

یک نان سنتی ترکی است که به شکل های گرد و مسطح شکل می گیرد نام این نان به زبان ترکی استانبولی پیده اِکمِه‌ای است. با آرد، آب، شیر، مخمر، شکر، نمک و کره یا روغن زیتون درست می شود. این نان که به طور سنتی در ماه رمضان مصرف می شود، مشخصه بالای آن است که با نقش های متقاطع یا فرورفتگی هایی که با فشار دادن انگشتان به خمیر ایجاد می شود تزئین شده است. قبل از پخت، پیدهٔ رمضان روی آن را معمولاً  دانه سیاهدانه و دانه کنجد می پاشند. این روزها یکی از غذاهای اصلی غذای ترکی است که در طول سال با غذاهای مختلف خورده می شود. همچنین بخش مهمی از تومبیک، (یک ساندویچ سنتی ترکی) ‌است که با گوشت خرد شده پر شده است.

خب تا اینجا با چند تا از نام انواع نان به ترکی استانبولی به همراه تلفط صحیح آن آشنا شدید اما اگه هنوز تسلط کافی به زبان ترکی استانبولی ندارید پیشنهاد می‌کنم با کتاب های ترکی استانبولی آشنا بشید و میتونید با رفتن به صفحه آموزش زبان ترک به صورت رایگان زبان ترکی استانبولی رو یاد بگیرید.

نان لواش (lavaş ekmeği)

نان لواش ترکی

لواش یک نان مسطح سنتی ارمنی است که بسیاری از متخصصان مواد غذایی ادعا می کنند منشاء ارمنی دارد تلفظ آن مثل زبان فارسی لواش گفته میشود اما در کنار لواش باید کلمه‌ی اِکمِه‌ای رو هم آورد، اما در سراسر آسیای غربی (به ویژه ایران و ترکیه) و قفقاز (به ویژه آذربایجان) به خوبی شناخته شده و تهیه می‌شود. خمیر این نان از آرد گندم، نمک و آب تشکیل شده است که فقط با مایه خمیر مایه خمیر شده است. خمیر پس از ور آمدن به صورت توده‌های کوچک در می آید که صاف می‌غلتاند و سپس به داخل تنور سفالی به نام تنیر می‌زنند. با توجه به منطقه ارمنستان، این نان‌های مسطح می‌توانند از نظر ضخامت، اندازه، شکل و روش ورز دادن متفاوت باشند.

اگه دوست دارید بهترین اپلیکیشن‌های موبایل برای یادگیری زبان ترکی استانبولی رو روی گوشیتون داشته باشید حتما صفحه برنامه آموزش ترکی استانبولی رو ببنید و با بهترین برنامه‌های آموزش ترکی استانبولی آشنا بشید.

نان پیتا (pita ekmeği)

نان پیتا

نان پیتا که به ترکی پیتا اِکمِه‌ای گفته می‌شودنوعی نان تخت است که گمان می رود در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد در خاورمیانه پدید آمده است و آن را به یکی از قدیمی ترین انواع نان در جهان تبدیل کرده است. ترکیبات نان پیتا: آرد، آب، مخمر، روغن زیتون، ماست، شکر، نمک، شیر. باستان شناسان شواهدی از نان‌های مسطح ساخته شده توسط تمدن های باستانی در سراسر خاورمیانه و مدیترانه، از جمله مصریان و سومری ها، یافته اند. اصطلاح “پیتا” یک کلمه یونانی است که به معنای “پای” یا “نان” است. این ممکن است نشان دهد که یونانی ها این نوع نان را از همسایگان خاورمیانه‌ای خود پذیرفته‌اند. شاید برایتان جالب باشد که با غذاهای معروف کشور ترکیه آشنا بشید پس پیشنهاد میکنیم مقاله غذاهای معروف ترکیه استانبول را مطالعه کنید.

نان سیمیت (simit)

سیمیت ترکی

سیمیت ترکی یک نان دایره‌ای است که معمولاً با چای یا آیران (نوشیدنی ماست شور، دوغ) همراه می‌شود و برای صبحانه با کنسرو میوه‌ها یا در ترکیبات خوش طعم با پنیر، پاستیرما (گوشت گاو با نمک) و سبزیجات تازه مصرف می‌شود تلفظش هم خیلی ساده است همان سیمیت گفته می‌شود. اعتقاد بر این است که سیمیت از دهه ۱۵۰۰ در استانبول پخته شده است، در حالی که نام آن از کلمه عربی سامید به معنای نان سفید یا آرد خوب گرفته شده است. خمیر آن به خودی خود بسیار شبیه به خمیر نان شیرینی است، به جز اینکه به جای جوشاندن، خمیر سفت شده را شکل می دهند و قبل از پختن با پوششی از دانه های کنجد برشته شده روی آن، با آب در ملاس میوه فرو می برند.

نان یوفکا (yufka ekmeği)

نان یوفکا ترکیه

یوفکا اِکمِه‌ای یانان یوفکا یک نان تخت سنتی ترکی است که از آرد، آب، نمک و روغن زیتون تشکیل شده است. خمیر را معمولاً با وردنه می‌غلطانید تا زمانی که قوام نازکی مانند کاغذ پیدا کند. اعتقاد بر این است که یوفکا شکل اولیه خمیر فیلو است. می توان از آن در تهیه بسیاری از شیرینی‌های ترکی استفاده کرد و به اندازه کافی محکم است که تمام مواد پرکننده ساندویچ شاورما را در خود جای دهد. در سال ۲۰۱۶، یونسکو ساخت و اشتراک فرهنگ یوفکا را به عنوان میراث فرهنگی ناملموس بشریت به رسمیت شناخت.

سعی کنید در کنار یادگیری دانسته‌های زندگی در ترکیه گرامر زبان ترکی رو هم به خوبی یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنم جدول صرف افعال ترکی استانبولی رو نگاهی بندازید تا گرامر ترکی استانبولی رو یاد گرفته باشید

نان گوزلمه (gözleme ekmeği)

نان گوزلمه ترکیه

گوزلمه یک نان تخت ترکی است که از آرد، آب، مخمر، روغن زیتون و ماست تشکیل شده است که از شکننده شدن بیش از حد نان تخت جلوگیری می کند. به زبان ترکی استانبولی گوزلمه اِکمِه‌ای گفته می‌شود. خمیر را با موادی مانند گوشت، سبزیجات، تخم مرغ، پنیرهای مختلف یا قارچ پر می کنند و سپس روی سینی می پزند. در ابتدا، گوزلمه برای صبحانه یا به عنوان یک میان وعده سبک بعد از ظهر سرو می‌شد، اما امروزه به عنوان یک فست فود محبوب در رستوران‌ها، چرخ دستی‌های غذا و کافه‌های کشور ترکیه یافت می‌شود.

در آخر برای اینکه دانسته‌ها‌تون در مورد زبان ترکی استانبولی بیشتر بشه، کار به ترکی استانبولی رو هم یاد بگیرید.

موفق باشید

محمود قیمی

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.