آموزش زمان‌های مختلف افعال ترکی استانبولی و مثال‌های آن‌ها

آموزش گرامر ترکی استانبولی مقالات
آموزش زمان‌های مختلف افعال ترکی استانبولی و مثال‌های آن‌ها

آیا می‌دانستید بیش از 70 میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و به‌عنوان یکی از زبان‌های فرهنگی و تجاری مهم در منطقه‌ی اوراسیا شناخته می‌شود؟ این زبان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، به ویژه در بخش افعال که بنیان اصلی ساختار جملات را تشکیل می‌دهند. در این مقاله با با تمرکز ویژه‌ای روی ساختارها و دسته‌بندی‌های مختلف افعال ترکی استانبولی شما را با این زبان آشنا می‌کنیم. از افعال گذرا و ناگذر گرفته تا تفاوت‌های ظریف در صرف فعل‌های ترکی استانبولی، این مقاله راهنمایی جامع برای علاقه‌مندان به زبان ترکی استانبولی فراهم می‌کند.

دسته‌بندی افعال ترکی براساس رابطه با مفعول

افعال ترکی براساس رابطه با مفعول به دو دسته گذرا و ناگذر تقسیم می‌شوند.

 • افعال گذرا: برای مثال، فعل خریدن نیاز به مفعول دارد تا معنای کاملی بدهد. بدون مفعول، جمله معنای کاملی نخواهد داشت (مثلا «او خرید» ناقص است).
 • افعال ناگذر: مانند فعل «رفتن» که نیازی به مفعول ندارد و می‌توان بدون مفعول از آن در جمله استفاده کرد («او رفت» جمله‌ای کامل است).

علاوه‌بر مطالعه آموزش‌های زبان ترکی، مشاهده ویدیوهای آموزش مکالمه زبان ترکی استانبولی نیز توصیه می‌شود. در صورت مشاهده ویدیوهای آموزشی سریع‌تر این زبان را یاد خواهید گرفت و با تسلط بیشتری صحبت خواهید کرد.

بررسی دسته‌بندی افعال ترکی براساس رابطه با مفعول

دسته‌بندی افعال ترکی استانبولی براساس ساختار

افعال ترکی براساس ساختار به سه دسته تقسیم می‌شوند: ساده، مشتق، و مرکب.

 • افعال ساده: این افعال پسوندهای مشتق‌ساز را نمی‌گیرند. مثال: gitmek به معنی رفتن.
 • افعال مشتق: با اضافه کردن یک یا چند پسوند مشتق‌ساز به یک واژه ساخته می‌شوند. مثلا güzelleşmek که از güzel به معنی زیبا و پسوند leş ساخته شده و به معنای زیبا شدن است.
 • افعال مرکب: این افعال از دو یا چند واژه مستقل ساخته شده‌اند، که یکی از آنها حتماً فعل است. مثلا açabilirim به معنای می‌توانم باز کنم که از فعل aç (باز کردن) و پسوندهای توانایی abil ساخته شده است.

در زبان ترکی استانبولی، افعال با استفاده از پسوندهای mak یا mek ساخته می‌شوند. انتخاب بین این دو پسوند براساس آخرین حرف صدادار بن فعل تعیین می‌گردد. برای فهم دقیق‌تر این قاعده و یادگیری صحیح تلفظ حروف صدادار، تماشای ویدیوهای آموزش الفبای ترکی استانبولی توصیه می‌شود. این منابع آموزشی به شما کمک خواهند کرد تا درک عمیق‌تری از نحوه استفاده از پسوندهای mak و mek در زبان ترکی داشته باشید.

بررسی زمان‌های مختلف افعال ترکی استانبولی

زمان حال استمراری، گذشته، و آینده جزء پرکاربردترین زمان‌ها در زبان ترکی به شمار می‌آیند. علاوه‌بر این، زمان‌های دیگری نیز وجود دارند که از ترکیب این زمان‌ها ساخته می‌شوند، اما در این مقاله فقط به آموزش پرکاربردترین زمان‌های افعال ترکی استانبولی می‌پردازیم. برای صحبت به زبان ترکی علاوه‌بر یادگیری قواعد افعال این زبان، باید آموزش لغات ترکی استانبولی را نیز مشاهده کنید تا به‌راحتی بتوانید از افعال و کلمات در موقعیت‌های مناسب استفاده کنید. زمان‌ها در ترکی استانبولی با اضافه شدن پسوند به بن فعل ساخته می‌شوند در ادامه به بررسی افعال ترکی استانبولی همراه با مثال می‌پردازیم.

زمان حال استمراری، گذشته، و آینده؛ پرکاربردترین زمان‌ها در زبان ترکی

صرف افعال زمان حال استمراری در زبان ترکی استانبولی

برای صرف افعال در زمان حال استمراری در زبان ترکی استانبولی، از پسوند «yor» استفاده می‌شود که به دنبال بن فعل قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در جمله «Ben her gece kitap okuyorum» که به معنای «من هر شب کتاب می‌خوانم» بوده، فعل اصلی okumak به معنی «خواندن» است. برای ساخت زمان حال، «mak» از فعل حذف شده و پسوند «yor» به بن فعل «oku» اضافه می‌شود و سپس پسوند شخصی مربوطه نیز افزوده خواهد شد.

توجه داشته باشید که استفاده از yor زمانی صورت می‌گیرد که آخرین حرف بن فعل صدادار باشد. درصورتی‌که آخرین حرف صدادار نباشد، باید براساس آخرین حرف صدادار بن فعل، از پسوندهای متفاوتی استفاده کرد. برای نمونه:

 • اگر آخرین حرف صدادار بن فعل a یا ı باشد، پسوند ıyor به کار می‌رود.
 • اگر آخرین حرف صدادار e یا i باشد، پسوند iyor استفاده می‌شود.
 • برای آخرین حروف صدادار o یا u، پسوند uyor به کار می‌رود.
 • اگر آخرین حرف صدادار ö یا ü باشد، پسوند üyor استفاده می‌شود.

پسوندهای شخصی در زمان حال نیز مطابق با فرمول‌های مشخصی به فعل اضافه می‌شوند، که این پسوندها شامل um/yum برای ben (من)، sun برای sen (تو)، /uz/yuz برای biz (ما) و sunuz برای siz (شما) می‌شوند. توجه داشته باشید برای o (او/آن) و onlar (آن‌ها) پسوندی به فعل اضافه نخواهد شد.

آموزش افعال ترکی؛ زمان گذشته

در زمان گذشته ترکی استانبولی، صرف فعل‌ها با افزودن پسوندهای dı/di/du/dü و در موارد خاص tı/ti/tu/tü به بن فعل انجام می‌شود. انتخاب پسوند متناسب با آخرین حرف صدادار بن فعل و قواعد خاصی برای فعل‌هایی که با حروف خاصی مانند f, s, t, k, ç, ş, h, p به پایان می‌رسند، وجود دارد. برای مثال، در فعل çıkmak، mak حذف شده و باتوجه‌به آخرین حرف صدادار، پسوند مناسب انتخاب می‌شود.

نحوه قرار گیری پسوندهای زمان گذشته به شرح زیر است:

 • dı/tı برای فعل‌هایی با آخرین حرف صدادار a/ı
 • di/ti برای فعل‌هایی با آخرین حرف صدادار e/i
 • du/tu برای فعل‌هایی با آخرین حرف صدادار o/u
 • dü/tü برای فعل‌هایی با آخرین حرف صدادار ö/ü

همچنین، پسوندهای شخصی در زمان گذشته شامل m برای ben (من)، n برای sen (تو)، k برای biz (ما)، nız/niz/nuz/nüz برای siz (شما)، و lar/ler برای onlar (آن‌ها) می‌شوند.

برای درک بهتر این قواعد و کاربرد آن‌ها در جملات مختلف، توصیه می‌شود که منابع آموزش زبان ترکی استانبولی در زمینه گرامر را بیشتر مطالعه کنید. این منابع در فهم عمیق‌تر نحوه استفاده از زمان‌های مختلف در زبان ترکی بسیار کمک خواهند کرد.

ساخت افعال گذشته زبان ترکی؛ انتخاب پسوند متناسب با آخرین حرف صدادار بن فعل

صرف افعال در زبان ترکی استانبولی؛ زمان آینده

در زبان ترکی استانبولی، صرف افعال در زمان آینده با استفاده از پسوندهای acak/ecek و در موارد خاص yacak/yecek پس از بن فعل انجام می‌شود که نشان‌دهنده انجام عملی در آینده است. برخلاف زبان فارسی که گاهی اوقات از زمان حال برای بیان اعمال آتی استفاده می‌شود، در ترکی استانبولی برای بیان اعمال آینده، باید فقط از زمان آینده استفاده شود.

برای مثال، جمله «Ali yarın gelecek» به معنای «علی فردا خواهد آمد» است. در این جمله، استفاده از پسوند ecek در فعل gelecek نشان‌دهنده انجام عمل در آینده است. نحوه انتخاب پسوند زمان آینده به شرح زیر است:

 • acak/yacak برای فعل‌هایی با آخرین حرف صدادار a/ı/o/u
 • ecek/yecek برای فعل‌هایی با آخرین حرف صدادار e/i/ö/ü

درک این قواعد و چگونگی کاربرد آن‌ها در ساختار زبان ترکی استانبولی مهم است و به یادگیری بهتر و استفاده دقیق‌تر از این زبان و همچنین یادگیری گرامر زبان ترکی کمک می‌کند.

صرف افعال ترکی در زمان آینده؛ استفاده از پسوندهای acak/ecek

مشاهده آموزش‌های تکمیلی زبان ترکی استانبولی برای یادگیری مکالمه به این زبان

زبان ترکی استانبولی با ساختار پیچیده و متنوع خود در صرف افعال، عرصه‌ای وسیع برای یادگیری و کشف دارد. از زمان حال استمراری گرفته تا زمان گذشته و آینده، هر زمان و ساختاری دارای ویژگی‌ها و قواعد خاص خود است. این دانش نه تنها برای دانشجویان زبان ترکی بلکه برای هر کسی که به فرهنگ و زبان ترکیه علاقه‌مند است، ارزشمند و کاربردی خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم در کنار یادگیری افعال آموزش‌های دیگر وبسایت زبان ترکی را برای یادگیری کامل و صحبت به این زبان مشاهده کنید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.