ماه های ترکیه (آموزش ماه های ترکی استانبولی)

مکالمه ترکی استانبولی
آموزش ماههای ترکی استانبولی

امروزه کشور ترکیه، به خصوص شهر استانبول یکی از مقاصد اصلی ایرانیان برای سفر، مهاجرت، تحصیل و یا کار به شما می‌ رود؛ به همین دلیل افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به ترکیه را دارند، به اموزش زبان ترکی استانبول، می پردازند. همچنین با توجه به شیرین بودن زبان ترکی، بسیاری از افراد علاقه مند به یادگیری این زبان هستند. یادگیری روزها و ماه های ترکیه برای هرکسی که به ترکیه مهاجرت می‌ کند و یا به قصد سفر، کار و یا ادامه تحصیل در این کشور حضور پیدا می کند امری ضروری است.

پادکست آموزشی ماه های ترکیه

پادکست زیر برای آموزش ماه های ترکیه آماده شده است.

برای دانلود پادکست آموزشی ماههای ترکی استانبولی اینجا کلیک کنید.

یادگیری آسان ماههای ترکی استانبولی

اسامی ماه‌ های ترکیه مشابه ماه‌ های کشور ایران، براساس تقویم شمسی نیست. بلکه براساس ماه‌ های میلادی تنظیم شده است. بر این اساس به نظر می‌ رسد که ماههای ترکی استانبولی از زبان انگلیسی به ترکی استانبولی ترجمه شده‌ باشند در حالیکه اگر به نام ماه‌ های ترکی دقت کنید متوجه خواهید شد که اسم بعضی از ماه‌ ها به زبان انگلیسی و برخی دیگر به زبان عربی ترجمه شده است‌.

به طور کلی می توان گفت: ترتیب ماههای ترکی مانند ترتیب ماه های میلادی است با این تفاوت که عناوین متفاوت دارند و از زبان های عربی، ترکی و لاتین تشکیل شده اند. همین امر موجب شده یادگیری ماههای ترکی استانبولی، برای زمان آموزان کمی سخت به نظر برسد.

در جدول زیر اسامی ماههای ترکی استانبولی برای راحتی شما زبان آموزان سخت کوش آماده شده است:

  میلادی        ترکی        میلادی       ترکی
ژانویه Ocak جولای Temmuz
فوریه Şubat اوت Ağustos
مارس Mart سپتامبر Eylül
آوریل Nisan اکتبر Ekim
می Mayıs نوامبر Kasım
ژوئیه Haziran دسامبر Aralık

نکته مهمی که در خصوص نحوه نوشتن ماه‌ ها در ترکی استانبولی وجود دارد این است که ماه‌ های ترکیه نیز مانند روزهای هفته فقط هنگامی که در تاریخ دقیق ذکر شده باشند با حروف بزرگ نوشته می‌ شوند و در سایر موارد با حروف کوچک نوشته خواهند شد.

مثال: در ماه مارس = Mayıs ayında

۲۰ اوت ۲۰۲۲ = 20 Ağustos 2022

تطبیق تقویم ترکی با تقویم هجری شمسی (ماههای ترکیه و ایران)

تقویم ماههای ترکی چگونه است؟

خیلی از افراد با ماه های ترکیه آشنایی دارند اما نمی توانند ماههای ترکیه را با تقویم ایرانی مطابقت دهند. در ادامه برای اینکه بتوانید تقویم ترکی را با تقویم هجری شمسی مطابقت دهید، محدوده ماههای ترکی استانبولی در تقویم ایرانی آورده شده است. ماه های ترکیه به ترتیب عبارتند از:

ژانویه Ocak: بین دی و بهمن

فوریه Şubat: بین بهمن و اسفند

مارس Mart: بین اسفند و فروردین

آوریل Nisan: بین فروردین و اردیبهشت

می Mayıs: اردیبهشت و خرداد

ژوئیه Haziran: خرداد و تیر

جولای Temmuz: تیر و مرداد

اوت Ağustos: مرداد و شهریور

سپتامبر Eylül: شهریور و مهر

اکتبر Ekim: مهر و آبان

نوامبر Kasım: آبان و آذر

دسامبر Aralık: آذر و دی

روزهای هفته به ترکی استانبولی

در موضوع روزهای هفته به ترکی نکات ساده و مهمی وجود دارد که با دانستن آن ها می توانید بدون اشتباه صحبت کنید. مثلا برای بیان ایام هفته به ترکی استانبولی، روز هفته به تنهایی گفته نمی‌ شود، بلکه همراه واژه günü اعلام می‌ شود که در واقع به معنی “در روز ….” می‌ باشد.

مثال: در روز دوشنبه = Pazartesi günü

یا روزهای هفته با حروف بزرگ نوشته نمی‌ شوند مگر اینکه از آن‌ ها در تاریخ دقیق استفاده شود.

مثال: ۱۹ ژانویه، سه شنبه = 19 Ocak, Salı

۲۵ سپتامبر، شنبه = 25 Eylül, Cumartesi

تاریخ نویسی ماههای زبان ترکی

اکنون که روزها و ماه های ترکی استانبولی را یاد گرفتید باید بدانید تاریخ دقیق به زبان ترکی چگونه نوشته می‌ شود. برخلاف زبان انگلیسی که ترتیب تاریخ نویسی آن ماه /روز/ سال است، در ماههای ترکیه این ترتیب روز/ ماه/ سال می‌ باشد.

مثال: ۸ اکتبر ۲۰۲۲ = 2022 Ekim 8

چرا باید روزها و ماه های ترکی را یاد بگیرم؟

تصور کنید به عنوان یک توریست به ترکیه سفر می کنید. در چنین لحظات اهمیت دانستن ترکی استانبولی در سفر مشخص می‌شود. شما باید بتوانید به متصدی پذیرش هتل اعلام کنید که در چه ماه و در چه روز‌هایی در هتل اقامت خواهد داشت. یا مثلا افراد محصل در این شهر باید بتوانند تاریخ دقیق امتحانات و ساعت برگزاری امتحان را مشخص کنند.

حتی مهاجران به این کشور نیز باید توانایی برقراری ارتباط و تنظیم یک قرار کاری مهم در روز و ماه مشخصی را داشته باشند. از آن گذشته، یادگیری ماههای زبان ترکی از مراحل اولیه يادگیری زبان ترکی استانبولی در منزل و حتی موسسات آموزشی محسوب می‌ شود.

کلام آخر، اهمیت یادگیری ماههای ترکیه

با یادگیری روزها و ماه های ترکیه بهتر می‌ توانیم منظور خود را در خصوص تاریخ، روز و ساعت دقیق قرارها و… به دیگران منتقل کنیم. در نتیجه به این طریق برقراری هرگونه ارتباط دوستانه و یا رسمی با افراد راحت تر خواهد بود. اگر تمایل دارید زبان ترکی را در سریع ترین زمان ممکن با کیفیت بالا آموزش ببینید، می توانید به صفحه آموزش لغات ترکی استانبولی مراجعه کرده و با جدیدترین روش های آموزش، زبان ترکی را فراگیرید.

سوالات متداول

یادگیری ماههای ترکی استانبولی چه کاربردی دارد؟

با یادگیری ماههای ترکی استانبولی می توانید برای قرارهای کاری یا تفریحی خود به راحتی برنامه ریزی کنید. بی شک شما برای هماهنگی هتل در سفرهای کاری یا تفریحی نیاز دارید تاریخ را به صورت ترکی براساس دانستنی های خود در زمنیه ماههای ترکیه و روزهای آن، بیان کنید.

ماه هاي تركيه به ترتیب چگونه است؟

ترتیب ماههای ترکی استانبولی مانند ماه های میلادی است با این تفاوت که نام بعضی از آن ها متفاوت است.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.