جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

آموزش گرامر ترکی استانبولی
پسوند جمع در ترکی استانبولی

جمع بستن در زبان ترکی استانبولی یکی از اولین قواعد دستوری است که زبان‌آموز فرا می‌گیرد. این قاعده زبان به‌سادگی انجام می‌شود. در زبان ترکی استانبولی پسوندهای جمع متفاوتی برای کلمه‌های مختلف استفاده می‌شود؛ بنابراین شناخت کلمات برای استفاده از پسوند مناسب برای جمع بستن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی قواعد جمع بستن در زبان ترکی استانبولی به همراه ذکر چندین مثال می‌پردازیم. مطالعه این مقاله را از دست ندهید تا در کمتر از چند دقیقه یکی از مهم ترین مبانی زبان ترکی استانبولی را به واسطه مثال‌های شفاف یاد بگیرید. 

پسوند -ler / -lar؛ دو حرف اضافه برای جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

برای جمع بستن در زبان ترکی استانبولی باید یکی از دو پسوند lar و ler را استفاده کنید. البته برای همه کلمه‌های این زبان اوراسیایی از هر دو پسوند استفاده نمی‌شود. یک قاعده ساده برای نحوه استفاده از lar و ler در زبان ترکی استانبولی وجود دارد که در جدول زیر بیان می‌کنیم. 

 

پسوند مناسب برای جمع بستن  آخرین حرف صدادار کلمه
lar a, ı, o, u
ler e, i, ö ü

استفاده از پسوند lar  و ler به آخرین حرف صدادار کلمه‌ها بستگی دارد. برای تشخیص درست استفاده از این دو پسوند به اطلاعات درج‌شده در جدول دقت کنید. همچنین با مرور مبحث الفبای ترکی مسیر ساده‌تری در جمع بستن کلمات در زبان ترکی خواهید داشت. 

بررسی چند مثال برای جمع بستن در زبان ترکی استانبولی با حروف صدادار مختلف

برای شفاف‌تر شدن قاعده استفاده از پسوندهای ler و lar چند مثال در جدول این بخش قرار داده‌ایم. با بررسی این مثال‌ها فرایند یادگیری قواعد جمع بستن در زبان ترکی استانبولی را فرا‌خواهید گرفت.

ترجمه کلمه ترکی جمع کلمه ترکی مفرد
زن Kadınlar Kadın
مرد Erkekler Erkek
بچه Çocuklar Çocuk
گربه Kediler Kedi
دندان Dişler Diş
کفش Ayakkabılar Ayakkabı
درخت Ağaçlar Ağaç
خانه‌ Evler Ev
دوست Arkadaşlar Arkadaş

بررسی مثا‌ل‌ در فرایند یادگیری زبان ترکی استانبولی باعث ماندگاری مبحث آموزشی در ذهن زبان‌آموز می‌شود. این نکته در همه منابع آموزشی زبان و پکیج آموزش ترکی استانبولی برای افزایش اثربخشی نوع آموزش رعایت شده است. 

چگونه از کلمات جمع برای جمله‌سازی در ترکی استانبولی استفاده کنیم؟

بعد از یادگیری قواعد ساده برای جمع‌بستن کلمه‌ها باید به سراغ استفاده از این قاعده برای جمله‌سازی برویم. جمله‌سازی یکی از مراحل مهم در فرایند یادگیری زبان ترکی استانبولی است که فرایند چندان پیچیده‌ای ندارد. برای درک بهتر استفاده از کلمات جمع در زبان ترکی استانبولی به چند مثال در جدول این بخش توجه داشته باشید. 

 

ترجمه جمله ترکی استانبولی با واژه جمع بسته شده
تخم‌مرغ‌ها در سبد چیده شده‌اند Sepette yumurtalar var
گوجه‌فرنگی‌ها تازه هستند.  Domatesler taze
جعبه‌ها خالی هستند. Kutular boş
کتاب‌ها روی میز قرار داده شده‌اند. Kitaplar masanın üzerinde
میوه‌ها پلاسیده شده‌اند. Meyveler çürük
دانش‌آموزان در مدرسه هستند Öğrenciler okulda

 

برای جمله‌سازی علاوه‌بر یادگیری قاعده استفاده از پسوندهای جمع بستن، باید صرف افعال را نیز به‌درستی انجام دهید. با یادگیری صرف افعال ترکی استانبولی به همراه قواعد دستوری مربوط به ضمایر ملکی، پیشرفت خوبی در مسیر یادگیری این زبان به دست می‌آورید. 

نکات مهم برای جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

یکی از نکته‌های مهم برای جمع بستن در زبان ترکی استانبولی توجه به اعداد قرار گرفته پشت کلمه است. درصورتی‌که عددی پشت کلمه قرار گرفته باشد، دیگر برای جمع بستن نیازی به استفاده از پسوندهای lar و ler  ندارید. برای شفاف‌تر شدن این نکته مهم به چند مثال در جدول این بخش توجه داشته باشید. 

 

ترجمه مثال عدد پشت اسم در ترکی استانبولی
دو سیب İki elma
پنج دانش‌آموز Beş öğrenci
سه دوست Üç arkadaş
دو دست İki el
شش کتاب Altı kitap

علاوه‌بر عدد، زمانی که از قیدهایی مثل فراوان، متعدد و زیاد استفاده می‌کنیم نیز نیازی به قراردادن پسوند نیست. این قیدها شامل (Çok، fazla، bir sürü، bir çok، vb.) می‌شوند. در زبان ترکی استانبولی برخلاف زبان انگلیسی برای جمع بستن عمل می‌کنیم. در زبان انگلیسی با وجود اعداد پشت اسم نیز نیاز به استفاده از نشانه جمع بستن دارید. درحالی‌که این قاعده در زبان ترکی استانبولی صدق نمی‌کند. البته شباهت‌هایی نیز میان ترکی استانبولی با سایر زبان‌های پرکاربرد مثل انگلیسی نیز وجود دارد. برای مثال ضمایر ملکی در ترکی استانبولی و انگلیسی پشت اسم قرار داده می‌شود. 

نحوه استفاده از پسوندهای جمع ترکی استانبولی با فیلم آموزشی

پسوندهای جمع در زبان ترکی استانبولی، lar و ler هستند. استفاده از هر یک از این پسوندها باید با‌توجه‌به آخرین حرف صدادار کلمات باشد. برای حروف صدادار ” A – ı – o – u” پسوند Lar و برای حروف صدادار “ E – I – ö – ü” پسوند جمع ler کاربرد دارد. یادگیری نکته‌های دستوری زبان ترکی با مشاهده فیلم آموزشی راحت‌تر خواهد بود. همچنین به مدت بیشتری نیز در ذهن ماندگار می‌شود. این نکته برای همه بخش‌های قواعد دستوری زبان ترکی از گرامر مربوط به جمع بستن تا استفاده از زمان آینده در ترکی استانبولی کاربرد دارد. محمود قیمی، مدرس زبان ترکی استانبولی، این نکات را در ویدئوی زیر آموزش می‌دهد.

استمرار در مطالعه و استفاده از منابع معتبر؛ دو نکته اصلی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

فرایند یادگیری زبان ترکی استانبولی شامل یادگیری قواعد دستوری ساده تا جمله‌سازی‌های پیچیده می‌شود. یکی از این قواعد اولیه و ضروری برای یادگیری زبان ترکی استانبولی، جمع بستن اسم است. جمع بستن در زبان ترکی استانبولی با استفاده از دو پسوند lar و ler انجام می‌شود. استفاده از این دو پسوند به آخرین حرف صدادار استفاده شده در اسم بستگی دارد.

نکته‌هایی نیز در این قاعده ساده جمع بستن وجود دارد. در‌صورت استفاده از عدد پشت اسم و قید کمیت، نیازی به استفاده از پسوند lar و ler  نیست. این قاعده ساده با تکرار و تمرین به‌راحتی در ذهن زبان‌آموز ماندگار می‌شود. اگر سوالی‌ در مورد جمع بستن زبان ترکی استانبولی دارید، از ما در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگویتان باشیم. 

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.