چگونه یک زبان جدید یاد بگیریم؟ ۶ ترفند برای یادگیری بهتر

مقالات
ترفندهای کاربردی و موثر برای یادگیری زبان جدید

چگونه یک زبان جدید یاد بگیریم؟ این سوال بسیاری از افرادی است که به یادگیری زبان‌های جدید علاقه‌مند هستند یا باید زبان جدیدی را برای مهاجرت به کشورهای خارجی یا ارتقا شغلی یاد بگیرند. یادگیری زبان جدید یکی از تجارب مهم، شیرین و هیجان‌انگیز در زندگی افراد است. این تجربه به ما کمک می‌کند تا دنیا جدیدی را کشف کرده و با افراد جدیدی از فرهنگ‌ها و زمینه‌های مختلف ارتباط برقرار کنیم. بااین‌حال نحوه یادگیری زبانی جدید چالشی بزرگ محسوب می‌شود. در این مقاله، ۶ ترفند برای یادگیری بهتر یک زبان جدید را با هم بررسی می‌کنیم تا به‌آسانی زبان جدیدی بیاموزید.

۱. مشخص کردن هدف یادگیری زبان؛ ایجاد انگیزه برای ادامه دادن

چطور زبان یاد بگیریم؟ یکی از اولین مواردی که باید در یادگیری زبان جدید به آن توجه کنید، مشخص کردن اهدافتان است. آیا می‌خواهید این زبان را به‌عنوان زبان دوم یاد بگیرید تا در مکالمات روزمره از آن استفاده کنید؟ یا آیا اهدافتان حرفه‌ای‌تر است و قصد تحصیل یا کار به زبان جدید را دارید؟ اهداف شما تاثیر بسزایی در انتخاب روش‌ها و منابع یادگیری دارند. به‌عنوان مثال، اگر هدف شما از یادگیری زبان ترکی، صرفا علاقه شما به این زبان باشد، شاید یادگیری حروف الفبای ترکی در همان ابتدا، شروع خوبی نباشد.

استفاده از ترفند مشخص کردن هدف و ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان جدید

۲. انتخاب منبع مناسب برای یادگیری؛ متناسب با شخصیت خود

یکی دیگر از مراحل مهم در یادگیری زبان جدید، انتخاب منابع مناسب است. در دنیا امروز، منابع بسیاری از کتب درسی گرفته تا برنامه‌های کامپیوتری و دوره‌های آنلاین برای یادگیری زبان‌ها در دسترس هستند. باید منابعی را انتخاب کنید که مناسب با شیوه یادگیری شما باشد. به این معنی که اگر علاقه دارید به‌صورت تعاملی یاد بگیرید، شرکت دوره‌های آنلاین یا حضوری برای شما مناسب خواهد بود. از سوی‌ دیگر، اگر علاقه‌مند به خودآموزی هستید، کتب درسی و منابع چاپی بهترین گزینه محسوب می‌شوند. برای مثال اگر می‌خواهید زبان ترکی را به‌صورت خودآموز یاد بگیرید، باید بهترین کتاب برای یادگیری زبان ترکی استانبولی را تهیه کرده و طبق دستورالعمل آن پیش بروید.

۳. برقراری ارتباط با افراد بومی زبان؛ تسریع یادگیری زبان دوم

چگونه یک زبان جدید را سریع یاد بگیریم؟ یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری سریع زبان جدید علاوه‌بر مطالعه مکرر، برقراری ارتباط با افراد بومی‌زبان است. از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با افرادی که به زبان مورد نظر شما صحبت می‌کنند، ارتباط برقرار کنید.

تجربه مکالمه با این افراد به یادگیری اصطلاحات نیز بسیار کمک خواهد کرد؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاهی به تلفظ درست و مکالمه روان‌تر برسید. به‌عنوان مثال، برای آموزش ترکی استانبولی می‌توانید با افراد ساکن در ترکیه ارتباط برقرار کنید یا در شبکه‌های اجتماعی عضو شده و مکالمه کنید.

برقراری مکالمه با افراد بومی زبان برای یادگیری زبان جدید

۴. استفاده از رسانه‌های ارتباط جمعی؛ یادگیری زبان محاوره و اصطلاحات

در پاسخ به پرسش «چگونه یک زبان جدید یاد بگیریم؟» باید بگوییم، رسانه‌های ارتباط جمعی و سایر مدیاها مانند فیلم‌ها، موسیقی، پادکست‌ها و مصاحبه‌ها فرصت‌های بی‌شماری برای یادگیری زبان فراهم می‌کنند. با تماشای فیلم‌ها و گوش دادن به موسیقی به زبان مورد‌نظر، می‌توانید با تلفظ صحیح و اصطلاحات زبان جدید آشنا شوید. پادکست‌ها و مصاحبه‌ها هم به شما در فهمیدن گفتگوهای واقعی بسیار کمک خواهند کرد.

برای مثال، هنگام گوش دادن به مکالمه‌های واقعی به‌زبان ترکی، ضمایر اشاره در ترکی استانبولی را به‌طورکامل یاد خواهید گرفت و برای مدت طولانی در ذهن شما باقی خواهد ماند؛ همچنین، این رسانه‌ها معمولاً سبکی جذاب برای یادگیری ارائه می‌دهند که ممکن است شما را به ادامه یادگیری ترغیب کنند.

۵. مشارکت در کلاس‌ها و دوره‌های زبان؛ تمرین مکالمه با افراد مختلف و مربی‌ها

شاید پاسخ سوال «چگونه زبان جدید یاد بگیریم» برای بسیاری از افراد، شرکت در کلاس‌های آموزشی باشد. اگر از پایه می‌خواهید زبانی را یاد بگیرید، شرکت در کلاس‌ها یا دوره‌های زبان گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. در این کلاس‌ها، معمولاً با مربیان مجرب سروکار دارید که به شما در یادگیری زبان کمک خواهkد کرد. همچنین، در این کلاس‌ها فرصت خوبی برای تمرین مکالمه با دیگران نیز وجود دارد.

برای یادگیری زبان‌های مختلف مانند زبان ترکی استانبولی، به جز کلاس‌های آموزشی، اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که استفاده از آن‌‌ها در کنار روش‌های یادگیری زبان بسیار موثر خواهد بود. همچنین از برنامه‌هایی مانند اپلیکیشن زبان ترکی، انگلیسی، فرانسه و سایر زبان‌ها می‌توانید زبان جدید مورد‌نظر خود را به‌آرامی یاد بگیرید.

ترفند شرکت در کلاس برای یادگیری زبان جدید از پایه

۶. انتخاب شخصی دیگر برای صحبت با زبان جدید؛ انتخاب سریع کلمات مناسب

یکی از روش‌های موثر برای بهبود مهارت‌های زبانی به منظور پاسخ «چگونه یک زبان جدید یاد بگیریم» صحبت با شخص دیگری است. شخص مکالمه‌کننده با شما ممکن است یک دوست یا همکلاسی باشد که هم‌زمان با شما درحال یادگیری زبان جدید خواهد بود. تمرین مکالمات روزمره ذهن را آماده می‌کند و کلمات را در ناخودآگاه شما حک خواهد کرد؛ به‌این معنی که پس از گذشت مدت کوتاهی بدون مکث و فکر کردن از کلمات استفاده خواهید کرد.

به‌عنوان مثال اگر در حال یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید، پس از تمرین مکالمه، جمله های کاربردی ترکی استانبولی در ذهن شما باقی خواهند ماند. ازاین‌رو، هم سرعت مکالمه شما افزایش پیدا می‌کند و هم هنگام گوش کردن موسیقی و تماشا فیلم تا حد بسیار خوبی متوجه مکالمه‌ها خواهید شد.

بهبود مهارت‌های زبان جدید با استفاده از ترفند مکالمه مکرر

باتوجه‌به شخصیت خود بهترین ترفند برای یادگیری زبان جدید را انتخاب کنید

در این مقاله به سوال متداول «چگونه یک زبان جدید یاد بگیریم؟»‌ پاسخ دادیم. یادگیری زبان جدید یک تجربه شگفت‌انگیز است و نیاز به صبر و پشتکار دارد. باید به خودتان فرصت اشتباه دهید تا از آن‌ها یاد بگیرید. همچنین همواره باید هدف خود از یادگیری زبان را در ذهنتان مرور کنید تا انگیزه شما حفظ شود. به یاد داشته باشید که یادگیری زبان یک مسیر شخصی است و به‌منظور یادگیری زبان، فرمول یکسانی برای همه افراد وجود ندارد.

برای آموختن زبان جدید باید روشی را متناسب با نحوه یادگیری خود انتخاب کنید تا از این مسیر لذت ببرید. درواقع زبان‌های مختلف درهایی به دنیا جدیدی از فرهنگ و ارتباط باز می‌کنند؛ بنابراین به این سفر جذاب خوش آمدید! درصورتی‌که سوالی در رابطه با نحوه یادگیری زبان دارید از طریق بخش نظرات پایین صفحه مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگو شما باشیم.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.