معرفی جذاب ترین جاهای دیدنی استانبول

دانستنی های کشور ترکیه
جاهای دیدنی استانبول

در طی سال ها امپراتوری های مختلف در کشور ترکیه، مکان های تاریخی متعددی بوجود آمد؛ همین امر موجب شد تا ترکیه جزء یکی از کشورهای توریستی پرطرفدار جهان به شمار بیاید. البته موقعیت جغرافیایی ترکیه در این محبوبیت بی تاثیر نیست! این کشور که از شرق با ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان همسایه است؛ از جنوب شرقی هم به سوریه و عراق و از شمال غربی به بلغارستان و یونان متصل است.

اگر قصد سفر به استانبول ترکیه به منظور تفریح یا مهاجرت را دارید، لازم است ابتدا با آموزش زبان ترکی استانبولی، کمی زبان خود را تقویت کنید و سپس به سراغ یادگیری جاهای دیدنی استانبول و جاذبه های تفریحی آن بروید.

جاهای دیدنی استانبول ترکیه

کشور ترکیه دارای آب و هوای نسبتا بارانی و معتدل است، همچنین وجود دریاهایی مثل سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه موجب شده تا طبیعت زیبا این کشور، توریست های بیشتری را در طی سال جذب کند. در طی سال ها حکومت و امپراتوری های مختلف در کشور ترکیه مکان های تاریخی و دیدنی بسیار متنوعی بنا شد که بیشترین آن ها در شهر های مهم ترکیه قرار گرفته اند:

  • استانبول
  • آنکارا
  • آنتالیا
  • قونیه

1. بازار بزرگ استانبول

یکی از دوست داشتنی ترین مکان های دیدنی استانبول، بازار بزرگ استانبول است. زیبایی های بازار بزرگ چنان جذاب و گیرا است که گذر زمان در این بازار سرپوشیده حس نمی شود. این بازار دارای ۶۱ خیابان سرپوشیده است که حدود ۴۰۰ هزار غرفه و مغازه در آن مشغول به فروش هستند، در این بازار مغازه ها و غرفه ها با فروش محصولاتی مثل انواع ادویه های رنگارنگ، انواع میوه های خشک، چای و شیرینی های متنوع، پارچه ها زینتی، آویز ها و مجسمه های مختلف مشغول به کار هستند.

این بازار ۳۰ هزار و ۷۰۰ متر مربع وسعت دارد و حداقل در هر روز ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر بازدید کننده و خریدار دارد به طوری که در سال ۲۰۱۴ بازار بزرگ استانبول جزء پربازدیدترین جاهای دیدنی استانبول نامیده شد، بازار بزرگ استانبول در سال ۱۴۵۵ به دستور سلطان محمد فاتح در قرن شانزدهم بنا شد.

2. بازار ادویه استانبول

بازار ادویه استانبول

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول، بازار ادویه استانبول است. در این بازار انواع ادویه های رنگارنگ با کیفیت عالی و عطر خوش به فروش می رسد. این بازار حدود ۸۵ مغازه و غرفه دارد که به شکل L ساخته شده است، ورودی اصلی بازار ادویه از سمت امینونو در منطقه تاریخی فاتح است که به بندر نیز راه دارد. بازار ادویه استانبول با نام بازار مصری ها به زبان ترکی میمیرچاریشی نیز معروف است و در سال ۱۶۶۰ در منطقه صنعتی و شلوغ امینونو ساخته شده است.

بازار ادویه استانبول جز یکی از چندین بناهایی است که درآمد آن برای مسجد (ینی والده) استفاده می شود.

3. مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه استانبول یکی از معروفترین مکان های تاریخی و جاهای دیدنی استانبول است که در زمان امپراطوری عثمانی ها بعد از تصرف استانبول از کلیسا به مسجد تبدیل شد. در آن زمان تمامی نقش و نگارهای معرف دین مسیحیت به دستور سلطان سلیمان اول پوشیده شد و بعد از سه روز اولین نماز برپا شد. این مسجد بعد از تغییر دولت ترکیه به جمهوری، توسط مصطفی آتاترک رئیس جمهور ترکیه به موزه تاریخی نیز تبدیل شد.

مسجد ایا صوفیه یا هاگیا صوفیه در دوران بیزانس و امپراتوری عثمانی یکی از شاهکارها و نماد عرفانی در بین ادیان اسلام و مسیحیت شناخته می شد. لازم به ذکر است که فرمان ساخت این بنای تاریخی را امپراطور ژوستین یکم داد. او از بین اساتید برجسته معماری میلتوس یا سوکلی فعلی، ایسیدوروس، آنیتیدوس یا آیدنلی فعلی را برای ساخت کلیسا در نظر گرفت.

زمان ساخت این بنا حدود ۵ سال به طول انجامید که در طی این پنج سال حدود ۱۰۰ استاد معماری دیگر نیز در ساخت این بنا نظارت داشتند. جالب است بدانید مسجد ایاصوفیه در مرکز شهر استانبول، میدان ایاصوفیه در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است.

4. مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه یکی از بزرگترین مسجد های تاریخی ترکیه است که جزء مسجدهای جامع استانبول به شمار می آید. این مسجد در سال‌ های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷به دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول با معماری و طراحی معمار بزرگ آن زمان (سنان) ساخته شد. قطر گنبد ۲۷/۵ متر و ارتفاع گنبد ۵۳ متر است که دارای چهار مناره و گلدسته می باشد.

سبک معماری این مسجد اسلامی و بیزانسی است به طوری که از همان دوره ساخت تا هم اکنون جز یکی از معروف ترین بناهای فرهنگی و مذهبی شناخته می شود. دلیل این جذابیت هنر معماری و هنر تزیینی است که با توجه به اعتقادات اکثر مردم استفاده شده و این آثار با عقاید بیشتر مردم مسلمان و سنتی ترکیه هماهنگ است.

5. مسجد آبی

مسجد آبی استانبول

مسجد (سلطان احمد یا آبی) یکی دیگر از بناهای زیبای مذهبی و فرهنگی در کشور ترکیه است که به دلیل وجود کاشی‌ های آبی در طراحی داخلی و معماری در این مسجد، با نام مسجد آبی معروف شده است. مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی نزدیک به موزه ایاصوفیه است و امروزه به یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی استانبول تبدیل شده است. مسجد سلطان احمد دارای شش مناره باشکوه و ۸ مناره کوچک و یک گنبد اصلی است که سلطان احمد بیشتر از آن برای مراسم مذهبی خود استفاده می‌ کرد.

6. مسجد رستم پاشا

یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول مسجد رستم پاشا نام دارد. رستم پاشا صدراعظم، مردی باهوش و ثروتمند بود که در دوره حکومت عثمانی فرمان داد مسجدی با نام خودش در استانبول بنا کنند. این مسجد زیبا و با شکوه توسط معمار بزرگ استاد (سینان) طراحی شد. او از طرح های پارچه های پرطرفدار ترک در قرن ۱۶ برای معماری و طراحی مسجد رستم پاشا ایده و الهام می گرفت. همچنین در معروف ترین کاشی های مسجد رستم پاشا از طرح های مینیاتوری کعبه مربوط به آن زمان در سال ۱۰۵۰ استفاده شده است.

از ساخت مسجد رستم پاشا حدود پانصد سال می گذرد. این مسجد در مرکز تجاری شهر استانبول قرار دارد که همین امر موجب شده تا کاشی های با ارزش مسجد سرقت نرود. برای دید و بازدید مسجد رستم پاشا شئونات اسلامی الزامی است. بهترین زمان برای دید و بازدید مسجد رستم پاشا زمانی است که مراسم مذهبی و نماز در مسجد به اتمام رسیده باشد.

7. کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی استانبول در قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی به عنوان مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی شناخته شد. این کاخ به فرمان سلطان محمد دوم در سال ۱۴۷۸ ساخته شد. کاخ توپکاپی دارای قسمت های جذاب بسیار زیادی است که در محله سلطان محمد نزدیک به مسجد ایاصوفیه امینونو بنا شده است. در سال ۱۹۲۴ کاخ توپکاپی به دستور مصطفی آتاترک اولین رئیس جمهور ترکیه به موزه آزاد تبدیل شد. از آن زمان به بعد کاخ یا قصر توپکاپی برای بازدید عموم آزاد شده و به یکی از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول تبدیل شده است.

8. موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول مجموعه ای است بی نظیر از آثار تاریخی و هنری که از دوران اسلامی و امپراتوری عثمانی که تا کنون ارزش خود را حفظ کرده و به یکی از جالب ترین مکان های دیدنی استانبول تبدیل شده است. این موزه با شکوه، بسیار بزرگ است به طوری که با بازدید از این موزه می توان در زمان بسیار کوتاهی اطلاعات بسیار زیادی در ارتباط با فرهنگ و تاریخ کشور ترکیه به دست آورد. موزه باستان شناسی استانبول در سال ۱۸۱۱ میلادی به فرمان عثمان حمد یبی توسط معمار باستان‌شناس استانبولی الکساندرا والری بنا شد.

همچنین بازسازی این بنا در سال ۱۹۰۸ انجام شد. معماری و طراحی موزه باستان شناسی استانبول یکی از برجسته‌ترین سازه هایی است که به سبک نئوکلاسیک اجرا شده است در این موزه حدود یک میلیون قطعه حفظ و نگهداری می‌شود این آثار تاریخی استانبول با ارزش هرکدام متعلق به دوره خاصی از امپراتوری های مختلف ترکیه در جهان است.

حرف آخر، بهترین جاهای دیدنی استانبول

در سفر به ترکیه بخصوص استانبول آنقدر مکان های دیدنی و تاریخی زیاد است که شما هیچوقت از سفر به آن جا سیر نخواهید شد! از محبوب ترین جاهای دیدنی استانبول می توان به بازاهای قدیمی ادویه و بزرگ، مسجد آبی و سلیمانیه و غیره اشاره کرد. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد ترکیه، فرهنگ و زبان آن کشور بدست آورید، می توانید به سایت مدرس زبان ترکی استانبولی مراجعه کنید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.