حقوق کارگر ساده در ترکیه چقدر است؟

دانستنی های کشور ترکیه
حقوق کارگز ساده در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای اروپایی است که به علت همسایگی با ایران و آب و هوای مطلوبش، گزینه بسیاری از افراد برای مهاجرت است؛ از این رو به آموزش زبان ترکی استانبولی می پردازند. برخی از افراد مهاجرت تحصیلی را انتخاب می کنند و عده ای دیگر به مهاجرت کاری روی می آورند. مشاغل مختلفی وجود دارد که می توانید برای زندگی در ترکیه آن را انتخاب کنید. سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد این است که حقوق کارگر ساده در ترکیه چقدر است؟

حقوق کارگر ساده در ترکیه

دستمزد کارگری در ترکیه بر اساس قانون کار این کشور و به ازای یک ماه در نظر گرفته می شود. همچنین امکان محاسبه حقوق به صورت روزانه نیز وجود دارد. بر اساس استانداردهای کلی، افراد باید 45 ساعت در هفته کار کنند. اگر افراد بیش از این تعداد کار کنند، برای آن ها اضافه کار محسوب می شود.

همچنین ساعت های استراحت بین ساعت ها در نظر گرفته نمی شود. حداقل حقوق کارگر ساده در ترکیه در سال 2023 حدود 13414 لیر مشخص شده است. البته با کسر مالیات و کسورات مبلغ پرداختی به کارگر 11402 لیراست. حقوق کارفرما در ترکیه حدود 15760 لیر است.

کارگران از بیمه اجتماعی توسط کارفرما بهره مند می شوند و از خدمات درمانی و مزایای حقوق بازنشستگی آن استفاده می کنند. این بیمه با نام کارت آبی نیز شناخته شده و تنها از طرف کارفرما صادر می شود.

دستمرد اتباع خارجی در ترکیه

در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور ترکیه، 10 درصد است؛ این مسئله باعث شده تا فرصت های شغلی محدودی برای مهاجران وجود داشته باشد. همچنین مشاغلی مانند پزشکی و حقوق برای اتباع خارجی ممنوع است. با این حال دستمزد مهاجران نیز مانند حقوق کارگر ساده در ترکیه با مبلغ 10000 لیر محاسبه می شود.

حقوق انواع مشاغل در ترکیه

پس از اینکه با دستمزد حقوق کارگر ساده در ترکیه آشنا شدید، ممکن است بخواهید بدانید مشاغل دیگر در ترکیه چه دستمردی دریافت می کنند. در ادامه به حقوق مشافل مختلف در ترکیه می پردازیم:

شغل

میانگین حقوق

مهندس

 7730 لیر

مدیر

11300 لیر

مدیر منابع انسانی

12300 لیر

توسعه گر نرم افزار

12800 لیر

مدیر فروش

13900 لیر

مدیر کل

18700 لیر

مدیر IT

12400 لیر

معمار

9180 لیر

مدیر بازاریابی

10200 لیر

 

حقوق افراد مجرد و متاهل در ترکیه

حقوق کارگز در ترکیه

در ترکیه تفاوتی بین حقوق افراد متاهل و مجرد نیست و حقوق این افراد با یکدیگر برابر است. البته حقوق کارگر ساده در ترکیه در شرایطی مانند تعداد فرزندان متغیر است. به این صورت، مانند ایران، کارگران ترکی، حق اولاد دریافت می کنند. اما به طور کل حقوق افراد مجرد و متاهل تفاوتی با هم ندارد و آنچه اهمیت دارد، میزان تجربه کاری و سمت افراد است.

حقوق مشاغل پاره وقت در ترکیه

بسیاری از افراد در ترکیه، مایلند در کشور ترکیه به مشاغل پاره وقت مشغول شوند؛ زیرا می توانند به انجام دیگر کارها یا تحصیل و… بپردازند. حداقل حقوق برای مشاغل پاره وقت در ترکیه توسط دولت تعیین شده و هر ساله به روز رسانی می شود. این حقوق چیزی حدود 4000 لیر است.

عوامل موثر بر حقوق کارگر ساده در ترکیه

عوامل زیادی بر تعیین حقوق یک کارگر در ترکیه تاثیر می گذارد که شامل موارد زیر است:

 • قانون کار: در ترکیه برای حمایت از حقوق کارگران قوانینی وجود دارد و شرایطی مانند سقف حقوق، وضعیت استخدام، استراحت در کار و… تعیین شده است.
 • حقوق معیشتی: حقوق معیشتی به هزینه هایی گفته می شود که برای زندگی مناسب نیاز است. مانند خانه، غذا، پوشاک، رفت و آمد و…
 • شرایط بازار کار: شرایط بازار کار شامل عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می شود. اگر بازار کار فعال و مشاغل زیادی در دسترس باشد، حقوق کارگر نیز افزایش پیدا می کند.
 • سن، تحصیلات و تجربه: با توجه به سن و سوابق کاری و میزان مهارت های فرد، حقوق او نیز متفاوت خواهد بود.
 • دولتی یا خصوصی بودن سازمان: شرایط پرداختی سازمان های خصوصی و دولتی برای کارمندان متفاوت است.

شرایط کار در کشور ترکیه

برای دریافت اجازه کار در ترکیه، لازم است در مورد شرایط کار این کشور اطلاعات لازم را کسب نمایید. این اطلاعات کمک می کند تا شغل مرتبط با مهارت و تجربه خود را پیدا کنید.

 • طبق قانون ترکیه هر شاغل باید 45 ساعت در هفته کار کند و مقدار بیشتر، اضافه کاری محسوب می شود. اضافه کاری 50 درصد بیشتر از دستمزد ساعات عادی است. شما نمی توانید بیش از 270 ساعت در سال اضافه کاری داشته باشید؛ البته این مقدار در مشاغل مختلف متفاوت است.
 • شرایط کار در ترکیه محدودیت سنی ندارد؛ اما ممکن است پیدا کردن شغل برای افراد بیش از 45 سال کمی سخت باشد.
 • مشاغل عمومی (General Job)، به مدرک تحصیلی خاصی نیاز ندارند و با همان مدرک پایان دوره دبیرستان می توان شغل پیدا کرد.
 • یکی از مشکلات اصلی پیدا کردن کار در ترکیه این است که حتما باید به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید؛ زیرا مردم ترکیه با زبان انگلیسی آشنا نیستند. البته با کار در شرکت های بین المللی ممکن است بتوانید با تسلط به زبان انگلیسی فعالیت کنید.

ویزای کار کارگر ساده در ترکیه

افرادی که موفق به پیدا کردن کار در ترکیه می شوند، باید ویزای ترکیه را دریافت نمایند. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کارگری در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر و دارای اعتبار
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دعوت نامه کاری از سمت کارفرما
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • سوابق کاری و تحصیلی
 • بیمه درمانی معتبر
 • آدرس محل سکونت در ترکیه

کار در ترکیه برای بانوان

حقوق کارگر ساده در ترکیه چقدر است؟

با وجود اینکه تعداد زنان با مردان در کشور ترکیه برابر است، بانوان مشارکت کمتری در مشاغل مختلف دارند و پیدا کردن کار برای خانم ها کار سخت تری است. همچنین باید توجه داشته باشید که اغلب محیط های کار در ترکیه فضای مناسبی برای خانم ها ندارند و تبعیض جنسیتی کاملا مشهود است. با این وجود شرایط شغلی مختلف برای وجود دارد.

مهمترین شرط برای کار کردن خانم ها در ترکیه، دریافت دعوت نامه برای کار است. همچنین باید اثبات شود که بانوان ترکی به این شغل احتیاجی نداند تا شما بتوانید آن را کسب کنید.

از دیگر شرایط لازم برای کار بانوان در ترکیه، تسلط به زبان ترکی است.

پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه هم به صورت آنلاین و هم به صورت غیر حضوری امکان پذیر است. برای پیدا کردن شغل به صورت آنلاین باید به سایت های کاریابی مراجعه کنید. پیدا کردن کار به صورت حضوری نیز با مراجعه شرکت ها، فروشگاه ها و… امکان پذیر است.

اگر در کشور ترکیه زندگی نمی کنید، موقعیت های شغلی شما کمتر خواهد بود؛ زیرا پیشنهادهای کاری بیشتر برای افرادی است که داخل خاک این کشور زندگی می کنند. با این وجود در صورت نیاز به مصاحبه حضوری، می توانید پس از مصاحبه آنلاین به این کشور سفر کنید. برای برخی مشاغل ممکن است نیاز به مجوز اقامت 6 ماهه داشته باشید. در صورت داشتن این مجوز کارفرما درخواست استخدام شما را به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه می دهد.

سخن پایانی

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه پیدا کردن کار در این کشور است. مشاغل گوناگونی وجود دارد که می توانید آن ها را انتخاب کنید. اما ممکن است برای شما سوال باشد که حقوق کارگر ساده در ترکیه چقدر است و آیا اتباع خارجی کمتر از مردم ترکیه حقوق دریافت می نمایند؟ حقوق شما با توجه به شغلی که اتخاب می کنید، سن و تحصیلات ممکن است متفاوت باشد. با این حال باید شرایط لازم برای کار در این کشور را داشته باشید. یکی از مهمترین این شرایط تسلط به زبان ترکی است که برای یادگیری این زبان می توانید محمود قیمی، مدرس زبان ترکی استانبولی را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

حقوق کارگر ساده در ترکیه چند است؟

یک کارگر ساده در ترکیه حدود 13414 لیر بدون کسورات دریافت می کند.

حقوق کارفرما در ترکیه حدود 15760 لیر است.

آیا زنان می توانند در ترکیه کار پیدا کنند؟

پیدا کردن شغل برای خانم ها ممکن است سخت از آقایان باشد؛ با این وجود مشاغلی وجود دارد که با توجه به مهارت خود می توانید آن ها را انتخاب کنید.

 

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.