رنکینگ دانشگاه های ترکیه؛ لیست بهترین دانشگاه ها!

مقالات
بررسی رنکینگ دانشگاه های ترکیه در بلاگ زبان ترکی

رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه به‌عنوان یک معیار کلیدی برای ارزیابی کیفیت و اعتبار دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. در واقع رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه نه‌تنها نشان‌دهنده موقعیت آکادمیک آن‌ها در عرصه بین‌المللی بوده بلکه بازتاب‌ تلاش‌های این موسسات برای دستیابی به استانداردهای آموزشی جهانی است. این ارزیابی‌ها به متقاضیان تحصیلی کمک می‌کنند تا از میان دانشگاه‌های متعدد، بهترین فرصت‌های تحصیلی و پژوهشی را انتخاب کنند. در این مقاله برترین دانشگاه‌های ترکیه را معرفی کرده‌ایم تا براساس آن‌ها و شرایط پذیرش هرکدام بتوانید بهترین گزینه را برای تحقق اهداف خود انتخاب کنید.

دانشگاه کوچ (Koç University)؛ فعالیت براساس سیستم آموزشی اراسموس

دانشگاه معتبر ترکیه‌ای کوچ توسط یکی از قدرتمندترین خانواده‌های ترکیه (خانواده کوچ،) اداره می‌شود. این دانشگاه رتبه ۴۷۷ در جهان را دارد. دانشگاه کوچ رشته‌های متنوعی را از جمله پزشکی، مهندسی، علوم سیاسی و رسانه ارائه می‌دهد. این دانشگاه با ارائه ۲۲ برنامه درسی برای دوره کارشناسی، ۳۲ برنامه درسی برای دوره کارشناسی ارشد و ۱۸ برنامه برای دوره دکتری یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود و در حال حاضر بیش از 5500 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

رقابت برای پذیرش در این دانشگاه سخت بوده و براساس سیستم آموزشی اراسموس فعالیت می‌کند. ازاین‌رو برای دانشجویان این امکان را فراهم می‌کند تا با مدرک فارغ‌التحصیلی خود از دانشگاه کوچ بتوانند بدون نیاز به معادل‌سازی یا کسب واحدهای اضافی در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا ادامه تحصیل دهند. توجه داشته باشید تحصیل به زبان انگلیسی شهریه بیشتری نسبت به تحصیل به زبان ترکی در کشور ترکیه دارد؛ ازاین‌رو اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور دارید بهتر است از همین حالا از طریق اموزش زبان ترکی استانبولی رایگان و غیررایگان شروع به یادگیری این زبان کنید.

دانشگاه کوچ (Koç University)؛ یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه برای مهاجرت تحصیلی

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi University)؛ اولین موسسه آموزش عالی آمریکایی در ترکیه

دانشگاه بغازیچی اولین موسسه آموزش عالی آمریکایی در ترکیه با سطح علمی و اساتید رده بالا است که رتبه ۷۰۱ تا ۷۵۰ در جهان را دارد. زبان تدریس در دانشگاه بغازیچی انگلیسی بوده و مدرک آن به‌قدری معتبر است که ۹۳٪ از دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند بورسیه‌های دانشگاه‌های برتر آمریکایی و اروپایی را دریافت کنند. برای پذیرش در دانشگاه بغازیچی، داشتن مدرک آزمون SAT و یک مدرک زبان انگلیسی (TOEFL یا IELTS) الزامی است.

در واقع آزمون ورود به دانشگاه بغازیچی، SAT است. آزمون SAT (Scholastic Assessment Test) به زبان انگلیسی برگزار شده و به‌طور گسترده‌ای برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکایی و برخی از دانشگاه‌های دیگر کشورها استفاده می‌شود؛ این آزمون براساس استانداردهای تحصیلی آمریکا طراحی شده است.

درحالی‌که بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه آزمون یوس (YÖS) را به‌عنوان ارزیابی مهارت‌های تحلیلی و منطقی دانشجویان برقرار می‌کنند. علاوه‌بر رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه، نتیجه آزمون یوس در دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های این کشور مهم است. برای پاسخ به سوال «آزمون یوس چیست» پیشنهاد می‌کنیم مقاله لینک شده را مطالعه کنید.

پذیرش در دانشگاه بغازیچی؛ نیازمند قبولی در آزمون SAT

دانشگاه متو (Middle East Technical University – METU)

دانشگاه متو (Middle East Technical University – METU) که به زبان ترکی Orta Doğu Teknik Üniversitesi نامیده می‌شود، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه و شناخته شده در سطح بین‌المللی است. این دانشگاه در پایتخت ترکیه، آنکارا، قرار دارد و برای کیفیت بالای آموزشی و تحقیقاتی‌اش معروف است.METU مجموعه وسیعی از برنامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را با تمرکز ویژه بر رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی ارائه می‌دهد.

این دانشگاه همچنین در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی نیز برنامه‌های متنوعی دارد. علاوه‌بر این، METU برای تحقیقات پیشرفته‌اش در زمینه‌هایی مانند انرژی، محیط زیست و نانو تکنولوژی شناخته شده است و همکاری‌های تحقیقاتی با دانشگاه‌ها و موسسات بین‌المللی بسیاری دارد. ازاین‌رو برای تحصیل در ترکیه، دانشگاه متو یکی از دانشگاه‌های مناسب برای گرفتن پذیرش محسوب می‌شود.

دانشگاه استانبول؛ یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در ترکیه

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در ترکیه است که در سال ۱۴۵۳ تاسیس شده است. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی متنوعی را در رشته‌های مختلف از جمله علوم پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و فنی و مهندسی ارائه می‌دهد​. دانشگاه استانبول برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی یک فرآیند جامع دارد و متقاضیان باید سوابق تحصیلی را ارائه دهند و مصاحبه و آزمون‌های ورودی را پشت سر بگذارند​.

زبان‌های تدریس در این دانشگاه می‌توانند شامل ترکی یا انگلیسی باشند و در موارد خاص، برنامه‌های تحصیلی به زبان عربی نیز وجود دارد. به‌عنوان مثال، برنامه‌های جدید دانشکده پزشکی و دانشکده داروسازی به زبان انگلیسی و برنامه دانشکده الهیات به زبان عربی ارائه می‌شوند​​.

همه دانشجویان بین‌المللی پذیرش شده در دانشگاه استانبول، صرف‌نظر از زبان برنامه تحصیلی‌شان، ملزم به گذراندن یک سال کلاس آمادگی زبان ترکی هستند. درصورتی‌که دانشجویان بین‌المللی بتوانند در آزمون زبان ترکی این دانشگاه قبول شوند، نیازی به شرکت در دوره های زبان ترکی استانبولی دانشگاه نخواهند داشت.

دانشگاه استانبول؛ ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع

دانشگاه حاجب‌تپه (Hacettepe Üniversitesi)؛ یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های آنکارا

دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe Üniversitesi) که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده، یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های ترکیه واقع در آنکارا است. این دانشگاه دو پردیس اصلی دارد؛ پردیس اول در قسمت قدیمی شهر آنکارا که مرکز پزشکی را در بر می‌گیرد و پردیس دوم (پردیس بیتپه) در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و شامل دانشکده‌های اقتصادی و اداری، حقوق، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم می‌شود​.

دانشگاه حاجبت‌تپه در رتبه‌بندی‌های جهانی نیز جایگاه قابل توجهی دارد، به‌طوری‌که در رتبه‌بندی‌های مختلف جهانی نظیر QS و THE در دامنه‌های مختلفی قرار می‌گیرد و در رشته‌های بالینی و پزشکی رتبه‌های برتری در ترکیه و جهان کسب کرده است​​. با بیش از ۱۵۰ برنامه کارشناسی و بیش از ۲۰۰ برنامه تحصیلات تکمیلی، حاجت‌تپه پایگاه قوی‌ای برای تحصیلات عالی ارائه می‌دهد. این دانشگاه حدود ۴۹,۵۸۲ دانشجو در مقاطع کارشناسی و حدود ۳,۶۰۰ عضو هیئت علمی دارد​​.

برای تحصیل در رشته‌‌های دندانپزشکی و پزشکی این دانشگاه از لیست رنکینگ دانشگاه های ترکیه باید اصطلاحات دندانپزشکی به زبان ترکی استانبولی و پزشکی را به‌خوبی بلد باشید. درکل برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بهتر است به اصطلاحات رشته موردنظر خود به زبان ترکی مسلط باشید تا تحصیل در این دانشگاه‌ها برای شما آسان‌تر شود.

دانشگاه حاجب‌تپه؛ کسب جایگاه در رشته‌های بالینی و پزشکی در ترکیه و جهان

انتخاب بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل باتوجه‌به اهداف و تسلط شما به زبان ترکی

تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز ترکیه فرصت‌های بی‌شماری را برای دانشجویان مهیا می‌سازد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از یک محیط آموزشی باکیفیت بهره‌مند شوند. با در نظر گرفتن رتبه‌بندی‌ها و تخصص‌های موجود، متقاضیان می‌توانند دانشگاه متناسب با اهداف تحصیلی و حرفه‌ای‌شان را انتخاب کنند. رنکینگ دانشگاه های ترکیه یکی از معیارهای مهم برای انتخاب دانشگاه موردنظر دانشجویان محسوب می‌شود.

برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور آتاتورک بهتر است به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید تا به‌راحتی بتوانید در دانشگاه موردنظر خود پذیرش بگیرید. اگر در مورد نحوه یادگیری زبان ترکی سوالی دارید در زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید تا در اسرع پاسخگو باشیم و بهترین روش‌ها را باتوجه‌به اهداف شما برای یادگیری زبان ترکی معرفی کنیم.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.