آزمون یوس چیست؟

مقالات
بررسی کامل «آزمون یوس چیست» در بلاگ زبان ترکی

آزمون یوس برای همه متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه الزامی است. این آزمون به‌‌عنوان امتحانی برای سنجش هوش، ریاضی و هندسه داوطلبان بین‌المللی تحصیل در کشور ترکیه برگزار می‌شود. ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌هایی با کیفیت جهانی و هزینه تحصیل مناسب به یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است؛ بنابراین، این مقاله را برای آشنایی کامل با آزمون یوس، سوالات، هزینه ثبت‌نام، محل برگزاری و نکات مهم آن نوشته‌ایم. فقط کافی است چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا بدانید که آزمون یوس چیست.

آزمون یوس؛ امتحان ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی

آزمون یوس یا همان مخفف عبارت ترکی Yabancı Uyruklu Ogrenci Sınavı به معنای آزمون دانشجویان خارجی است. این آزمون به عبارتی کنکور کشور ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود که قصد تحصیل در این کشور اروپایی را دارند. ازاین‌رو برخی برای معرفی این امتحان ترکی از عبارت «کنکور ترکیه» نیز استفاده می‌کنند. البته جای نگرانی نیست؛ این آزمون به سختی کنکور ایران برگزار نمی‌شود.

در ادامه این مطلب موارد امتحانی، منابع و نوع سوالات را معرفی می‌کنیم تا خیالتان از بابت شرکت در این امتحان ترکیه‌ای راحت شود. هرچند که سوالات آزمون یوس سطح بالایی از نظر مهارت‌های زبانی ندارند؛ بااین‌حال فقط دانستن الفبای ترکی استانبولی و جملات سطحی برای شرکت در این آزمون کفایت نخواهد کرد. دانش پایه‌ای نیاز است تا درک بهتری از سوالات آزمون داشته باشید.

آزمون یوس؛ امتحان ورود به دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه

شرایط لازم برای شرکت در امتحان یوس ترکیه

برای شرکت در آزمون یوس مانند بسیاری از امتحان‌های بین‌المللی دیگر، شرایط خاصی نیاز است که در این بخش توضیح خواهیم داد. شرایط را به دقت بررسی کنید؛ چراکه فقط متقاضیان واجد شرایط امکان شرکت در این آزمون یوس را دارند. شرایط لازم برای شرکت در آزمون یوس چیست؟ موارد زیر از شرایط مهم شرکت در آزمون است:

  • متقاضی نباید تبعه ترکیه باشد.
  • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی ارائه دهید یا دانش‌آموز پایه پیش‌دانشگاهی باشید.
  • زبان ترکی استانبولی را بدانید.

برای شرکت در امتحان یوس ترکیه نیازی به تسلط کامل بر مباحث زبان ترکیه‌ای ندارید؛ چراکه در برخی از دانشگاه‌های ترکیه تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. بااین‌حال باید آشنایی کافی با زبان ترکیه‌ای را برای ارتباط بهتر با جامعه و همی‌طور درک بهتر از سوالات آزمون داشته باشید. کسب مهارت مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس با مطالعه برخی از کتاب های آموزش زبان ترکی استانبولی در سطح متوسط و کمی پیشرفته امکان‌پذیر است. البته افزایش مهارت دانش زبان ترکی باعث بهبود ارتباط در جامعه ترکیه خواهد شد.

ارائه مدرک پیش‌دانشگاهی؛ یکی از شرایط شرکت در آزمون یوس

هزینه ثبت نام آزمون یوس ترکیه؛ متفاوت در موسسه‌های آموزشی مختلف

آزمون یوس برای هر دانشگاه ترکی به‌صورت مجزا و با قوانین خاص خود برگزار می‌شود. امتحان یوس در برخی دانشگاه‌ها، سخت‌تر از سایر موسسه‌های آموزشی است. همچنین احتمال برگزاری این آزمون در چند مرحله نیز وجود دارد. ازاین‌رو هزینه ثبت‌نام در آزمون یوس ترکیه مشخص نیست و در هر دانشگاه متفاوت است. برای مشاهده هزینه دقیق ثبت‌نام در آزمون یوس به سایت رسمی هر دانشگاه مراجعه کنید.

منابع رایگان متعددی در فضای وب وجود دارد که شما را به سطح مطلوبی از مهارت ترکی استانبولی می‌رساند. برای یادگیری زبان ترکی از این منابع به‌عنوان مرجع اموزش زبان ترکی استانبول رایگان استفاده کنید.

ثبت نام و برگزاری آزمون YOS چه زمانی انجام می‌شود؟

پس از پاسخ به سوال «آزمون یوس چیست؛ نوبت به بررسی زمان و نحوه ثبت‌نام آن می‌رسد. آزمون یوس در ترکیه به‌صورت مجزا توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود؛ ازاین‌رو زمان برگزاری آزمون YOS برای هر دانشگاه متفاوت است. البته با در نظر گرفتن زمان برگزاری این کنکور ترکیه‌ای در سال‌های گذشته، فروردین ماه شروع برگزاری امتحان توسط دانشگاه‌های مختلف به شمار می‌رود. جدول زمان‌بندی برگزاری یوس در سایت رسمی هر دانشگاه قابل مشاهده است. داوطلبان باتوجه‌به جدول زمان‌بندی هر دانشگاه برای شرکت در آزمون یوس آماده می‌شوند.

مقابل دانشجویان ساکن کشور مبدا به حوزه‌های امتحانی کشور خودشان برای شرکت  در آزمون یوس مراجعه می‌کنند. معمولا تهران و تبریز دو شهر اصلی میزبان آزمون یوس برای ایرانیان هستند.

نتیجه آزمون یوس معمولا دو هفته بعد از شرکت در جلسه امتحانی قابل مشاهده است. این بازه زمانی برای اعلام نتایج اکثر آزمون‌های بین‌المللی دیگر مثل آیلتس و تومر نیز در نظر گرفته می‌شود. شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که «آزمون تومر چیست؟» آزمون تومر سازوکاری شبیه به آیلتس دارد؛ همانطور که آیلتس برای سنجش مهارت زبان انگلیسی است، امتحان تومر نیز برای ارزیابی ترکی استانبولی برگزار می‌شود.

برگزاری آزمون چندمرحله‌ای؛ یکی از روش‌های برگزاری آزمون یوس در ترکیه

ماهین آموزن؛ سوالات YOS شامل دو بخش اصلی می‌شود

آزمون یوس ترکیه از دو بخش کلی برای سنجش مهارت‌های ریاضی و زبانی تشکیل شده است. در یک بخش سوالاتی برای ارزیابی سطح دانش زبان ترکی و در بخش دیگر سوالاتی برای سنجش دانش ریاضی، هندسه و هوش قرار دارند. دفترچه سوال‌های آزمون یوس به دو زبان ترکی و انگلیسی آماده می‌شود و هر داوطلب به دفترچه‌ای پاسخ می‌دهد؛ انتخاب زبان آزمون یوس در هنگام ثبت‌نام توسط فرد متقاضی انجام می‌شود. بخش مربوط به سوالات زبان ترکی فقط برای متقاضیان تحصیل به زبان ترکیه‌ای در این کشور اختصاص یافته است.

سوالات ریاضی و هندسه؛ بخشی از موارد امتحانی آزمون یوس

زبان برگزاری آزمون یوس چیست؟

ازآنجایی‌که آزمون یوس برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود، مهارت ترکی بالایی برای متقاضیان تحصیل در دوره‌هایی غیر از زبان ترکی نیاز ندارد؛ دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی و یا دانش‌آموختن در این رشته را دارند باید آزمون یوس را به ترکی استانبولی انجام بدهند. به‌این‌ترتیب متقاضیان خارجی به‌راحتی امکان شرکت در این آزمون را دارند. همانطور که گفتیم بخشی از سوالات آزمون یوس برای ریاضی است؛ بنابراین بخش مهمی از این آزمون به زبان جهانی ریاضیات یعنی اعداد، عملگرها و شکل‌ها برگزار می‌شود.

افرادی که قصد شرکت در آزمون یوس به زبان ترکی را دارند، از منابع مختلفی یادگیری زبان ترکی مثل کتاب داستان، کمک آموزشی و برنامه یادگیری زبان ترکی استانبولی در منزل استفاده می‌کنند. در اختیار داشتن چند منبع مناسب راهکاری است تا شیوه‌های مختلف آموزشی را برای تسریع فرایند یادگیری استفاده کنید.

نکاتی که باید در مورد آزمون یوس بدانید

آزمون YOS ترکیه برای همه داوطلبان متقاضی شرکت در دوره کارشناسی، دکتری پیوسته رشته‌های دندانپزشکی و دندانپزشکی برگزار می‌شود. این آزمون زیر نظر سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) برگزار خواهد شد. همه دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه آزمون یوس را برگزار می‌کنند. این موسسه‌های آموزشی از میان متقاضیان تحصیل در این کشور افراد واجد شرایطی را پذیرش می‌کنند که حداقل نمره قبولی را کسب کرده‌اند.

همه دانشگاه‌های ترکیه، نمره شرکت در آزمون یوس دانشگاه‌های دیگر را نیز می‌پذیرند. به عبارتی دیگر با شرکت در آزمون یوس در یک دانشگاه ترکیه، امکان اخذ پذیرش از موسسه‌های دولتی دیگر را نیز خواهید داشت. کسب آمادگی لازم برای شرکت در این آزمون برای دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان ترکی با اجرای ترفندهای مختلف آموزشی مثل استفاده از اپلیکیشن‌های خودآموز زبان ترکیه‌ای، جملات پر کاربرد ترکی استانبولی، شرکت در کلاس‌های دوره‌ای و مشاهده فیلم و سریال امکان‌پذیر است. با استفاده از منابع معرفی‌شده به‌راحتی و بعد از بازه زمانی معقولی آمادگی لازم برای کسب نمره قبولی در آزمون یوس را به دست می‌آورید.

استفاده از منابع آنلاین؛ بهترین راهکار برای آمادگی شرکت در آزمون یوس

در این مقاله به بررسی همه ابعاد آزمون یوس ترکیه‌ای پرداختیم تا پاسخ جامعی برای سوال «آزمون یوس چیست» در اختیار داشته باشیم. این آزمون برای همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه برگزار می‌شود؛ هر مرکز آموزشی زمان ثبت‌نام، برگزاری و هزینه مخصوص به خود را دارد. همچنین امکان برگزاری چندمرحله‌ای این آزمون در بعضی از دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه برگزاری آزمون یوس در هر دانشگاه به سایت رسمی موسسه مراجعه کنید. همچنین اگر سوالی در مورد یادگیری زبان ترکی و منابع معتبر این زبان دارید، با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.