آداب و رسوم ازدواج در ترکیه؛ نکات جالبی که نمی‌دانید!

مقالات
سپری کردن مراحل مشخص؛ اولین اصول ازدواج در ترکیه

گورجولوک یا همان مراسم خواستگاری با حضور بزرگان و سرو قهوه و حنابندان با جشن و پایکوبی و لباس قرمز عروس، بسیار با شکوه انجام می‌شود. حمام عروسی و زیبک که نوعی رقص جذاب سنتی است، مراسم‌های ترک را بین جهانیان متمایز می‌کند. ازدواج در ترکیه با اصول و قواعد خاصی انجام می‌شود. در واقع برای مردم، آداب و رسوم ازدواج در ترکیه بسیار اهمیت دارد. این آداب از خواستگاری تا عروسی، سلسله مراتب مشخصی دارد. البته شیوه انجام آن در هر بخش ترکیه متفاوت است. اگر شما هم به شناخت آداب و رسوم ازدواج در ترکیه که بسیار شبیه کشور ماست، علاقه دارید،‌ مطالعه این مطلب برایتان بسیار جذاب خواهد بود.

گورجولوک؛ مراسم خواستگاری در ترکیه

Görücülük یا گورجولوک شبیه به مراسم خواستگاری در ایران است. در این مراسم خانواده داماد به منزل عروس می‌روند و درخواست خود را مطرح می‌کنند. بزرگان جمع همگی در این مراسم حضور دارند و عروس آینده با سینی قهوه از مهمانان پذیرایی می‌کند. بعضی از خانواده‌ها رسم دارند که در قهوه داماد نمک بریزند! داماد با نوشیدن این فنجان بد‌مزه نشان می‌دهد که از سختی‌های زندگی بر‌می‌آید.

اگر همه چیز طبق روال پیش برود،‌ دو طرف موعد حنابندان و عروسی را مشخص خواهند کرد. پس از آن خانواده داماد، انواع و اقسام طلا را به گردن، انگشت و دست عروس می‌اندازند. این طلاها، هدایای خانواده داماد است. معمولا طلاها بسیار چشمگیر هستند. برای شناخت بهتر فرهنگ و رسوم ترکیه پیشنهاد می‌کنیم به آشنایی نسبی زبان ترکی برسید. برای این کار نیازی به تسلط دقیق بر قواعد دستوری ترکی استانبولی نیست. برای یادگیری این زبان از تمرین حروف ترکی استانبولی شروع کنید و به‌مرور اصطلاحات رایج را فرا بگیرید.

مراسم نامزدی؛ اساسی‌ترین مرحله‌ای که برعهده پدر عروس است

در مراسم نامزدی همه باید آراسته لباس بپوشند. هزینه نامزدی برعهده پدر عروس خواهد بود و در منزل یا در تالار برگزار می‌شود. مهمانان شامل اعضای خانواده دو طرف و دوستان نزدیک می‌شود. در ابتدا، خانواده داماد به عنوان نشانی از تعهد و تمایل داماد و برای پشتوانه مالی و معاشرت با خانواده عروس، هدایایی را به او تقدیم می‌کنند. این هدایا شامل طلا، پول نقد، جواهرات می‌شود. در ادامه مراسم جذاب نامزدی، عروس و داماد باید حلقه‌های خود را دست هم کنند و دست یکدیگر را ببوسند. البته قوانین زندگی در ترکیه با‌توجه‌به بعضی رسم‌و‌رسوم که از دیرباز در این کشور وجود داشته، تعیین شده است.

دست کردن حلقه‌ها؛ مهم‌ترین دلیل برگزاری جشن نامزدی در ترکیه

لباس قرمز؛ اصلی‌ترین المان در حنابندان

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراسم‌های قبل از عروسی در کشور ترکیه،‌ حنابندان است. این مراسم با شکوه سه روز قبل از مراسم اصلی برگزار می‌شود. بر‌اساس آداب و رسوم ازدواج در این کشور، عروس باید لباس قرمز که معمولا با گلدوزی های طلایی که به آن «bindallı» تزئین شده است، تن کند. خانواده داماد با سینی پر از سکه‌های طلا و حنا به خانه عروس می‌روند.

عروس روی صندلی می‌نشیند و مجردها در‌حالی‌که شمع‌ها را در کف دستان خود می‌چرخانند، تصنیف‌های سنتی می‌خوانند. در این زمان همه منتظرند تا عروس گریه کند. شما می‌توانید برای شناخت هر‌چه بهتر تفاوت‌ها و آشنایی با فرهنگ غنی و زیبای ترکیه، به کانال‌های یوتیوب مراجعه کنید. علاوه‌بر سرگرمی و یادگیری فرهنگ ترکیه از طریق فیلم‌های یوتیوب، امکان یادگیری لغت‌های رایج نیز وجود دارد. برای مثال کلماتی برای معاشرت، سوال‌های رایج و اعضای خانواده به ترکی استانبولی در این فیلم‌ها به‌وفور تکرار می‌شوند. تکرار کلمه‌ها باعث ماندگاری در ذهن ماندگار خواهد شد.

لباس قرمز؛ اساسی‌ترین فاکتور عروس خانم‌ها در حنابندان

حمام عروسی؛ مهم‌ترین مراسم روز قبل از مراسم اصلی

بر‌اساس آداب و رسوم کشور ترکیه، پیش از عروسی،‌ مراسم حمام عروس برگزار می‌شود. معمولا این مراسم را روز سه‌شنبه‌ با کرایه یک حمام انجام می‌دهند. در این مراسم علی‌رغم کامل بودن وسایل جهیزیه، مادر داماد یک ست کامل حمام خریداری می‌کند. این ست شامل حوله، کاسه حمام، صابون، لنگ و نعلین خواهد بود. همچنین طرف داماد، به نزدیکان و خانواده عروس لنگ هدیه می‌کنند. هر‌یک از این وسایل به زبان ترکی اصطلاح و واژه خاصی دارند. شما می‌توانید با جست‌وجوی وسایل خانه به ترکی استانبولی با تک تک آن‌ها آشنا شوید.

سه شبانه روز جشن و پایکوبی عروسی در ترکیه

مراسم عروسی معمولا بسیار بزرگ و با شکوه برگزار می‌شود. حتی با حقوق کارگر در ترکیه نیز می‌توان عروسی مناسبی گرفت. در این مراسم خانواده‌ها و دوستان ویژه عروس و داماد شرکت می‌کنند. همه هزینه عروسی بر عهده داماد خواهد بود. این مراسم شامل سرو خوراکی‌های لذیذ، آهنگ‌های شاد و رقص و پایکوبی همراه با خوانندگان مشهور می‌شود. معمولا مراسم عروسی در یک شب برگزار خواهد شد؛ اما بعضی خانواده‌های سنتی این مراسم را در ۳ شبانه روز برگزار می‌کنند.

برگزاری عروسی‌های مفصل و شیک؛ ویژگی بارز مردم ترکیه

باز کردن در؛ سنتی‌ترین آداب ازدواج در ترکیه

روز عروسی پس از این که عروس از آرایشگاه به خانه پدرش بازگشت، داماد به همراه چند تن از اقوام و دوستان و یک دسته ارکستر به منزل عروس می‌روند. داماد باید انعامی به عروس بدهد تا او در را باز کند. سپس از آنجا به سمت سالن و یا منزل داماد حرکت می‌کنند. در طول مراسمی که داماد سعی در باز کردن در دارد، دسته ارکستر می‌نوازد و خانواده داماد جلوی منزل عروس به رقص و پایکوبی مشغول می‌شوند. در بعضی از شهرها، داماد باید انعام را به برادر یا خواهر کوچک عروس بدهد تا او در را باز کند.

رقص عروس و داماد پس از باز شدن در ؛ یکی از آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

زیر کفش عروس نام دختران مجرد را می‌نویسند

یکی دیگر از مراسمی که در همه نقاط ترکیه برگزار می‌شود، نوشتن نام دختران مجرد زیر کفش عروس است. در مراسم عروسی دختران در انتهای کفش عروس اسم خود را می‌نویسند. بعد از مراسم، هر اسمی که از زیر کفش پاک شود، نشان‌دهنده عروس بعدی خواهد بود. یعنی نام پاک شده، آینده عروس بعدی را مشخص می‌کند.

یادگیری زبان ترکی؛ یکی از مسیرهای آشنایی عمیق با فرهنگ مردم ترکیه

در این مطلب با آداب و رسوم ازدواج در ترکیه به‌صورت کامل آشنا شدیم. عروسی در ترکیه بسیار مفصل برگزار می‌شود و سلسه‌مراتب خاصی دارد. هر مراسم بسیار اصولی برگزار می‌شود. خواستگاری با سرو قهوه و درخواست ازدواج پایان می‌یابد. برای عروسی نیز افراد تا سه‌شبانه روز جشن می‌گیرند. مراسم حنابندان و پوشیدن لباس قرمز یکی از مهم‌ترین ارکان این مراسم به‌شمار می‌رود. اگر شما هم آداب و رسوم دیگری می‌شناسید آن را با ما و کاربران عزیز دیگر به اشتراک بگذارید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.