تعطیلات رسمی ترکیه؛ لیست کامل تعطیلات در تقویم ترکیه!

مقالات
بررسی تعطیلات رسمی ترکیه در تقویم رسمی این کشور

هر ساله، در حدود 14.5 روز تعطیل رسمی در تقویم ترکیه وجود دارد؛ ازاین‌رو سرزمین آتاتورک یکی از پر تعطیلی‌ترین کشورهای جهان است. تعطیلات رسمی ترکیه نه تنها لحظات کلیدی و تحولات مهم در تاریخ این کشور را گرامی می‌دارند، بلکه فرصتی برای تامل و احترام به وقایع تاریخی و ارزش‌هایی مانند وحدت، دموکراسی و پیشرفت خواهند بود. در این مقاله، نگاهی دقیق به تعطیلات ملی ترکیه خواهیم داشت و اهمیت آن‌ها در جامعه امروزی را بررسی می‌کنیم. همچنین تاریخ دقیق برخی از تعطیلات رسمی ترکیه را طبق تقویم رسمی این کشور گفته‌ایم تا اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، به تعطیلات رسمی ترکیه نیز برای برنامه‌ریزی توجه داشته باشید.

تعطیلات ملی ترکیه؛ گرامی‌داشت لحظات کلیدی و تحولات مهم

در ترکیه، روزهای ملی به‌عنوان تعطیلات رسمی اعلام می‌شوند تا لحظات کلیدی و تحولات مهم در تاریخ و فرهنگ کشور را گرامی بدارند. این تعطیلات فرصتی برای بازتاب و احترام به وقایع تاریخی مهمی مانند استقلال، دموکراسی و اتحاد ملی هستند. این تعطیلات همچنین به مردم اجازه می‌دهند تا به رویدادهایی که شکل‌دهنده هویت ملی و میراث فرهنگی آن‌ها بوده‌اند، افتخار کنند. 

جشن‌ها و تعطیلات ملی ترکیه نه تنها برای یادبود گذشته، بلکه برای ترویج ارزش‌هایی مانند وحدت، دموکراسی و پیشرفت در جامعه‌ی امروزی ترکیه نیز اهمیت دارند. در ادامه تعطیلات ملی ترکیه را معرفی کرده‌ایم. هرکدام از این تعطیلات در ماه‌های مختلفی از سال هستند. برای مثال اگر قصد سفر به ترکیه در ماه خاصی دارید، ابتدا ماه های ترکیه به فارسی را چک کنید و پس از یافتن ماه موردنظر خود تعطیلی‌های موجود در آن ماه را در تقویم چک کنید.

تعطیلات ملی ترکیه؛ گرامی‌داشت آزادی و جمهوری

23 آوریل، روز حاکمیت ملی و کودک؛ از تعطیلات رسمی ترکیه

این روز در ترکیه به مناسبت تشکیل مجلس ملی ترکیه در سال 1920 جشن گرفته می‌شود. مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، این روز را به کودکان اهدا کرد تا نشان دهد که آینده‌ کشور در دست آن‌هاست. در این روز جشنی همراه با برنامه‌های فرهنگی و آموزشی مختلفی برای کودکان در سراسر کشور برگزار می‌شود. 

درصورتی‌که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید یا می‌خواهید با آداب و رسوم سرزمین آتاتورک آشنا شوید، بهتر است زبان ترکی استانبولی را نیز یاد بگیرید. برای یادگیری سریع این زبان، دوره زبان ترکی استانبولی به شما بسیار کمک خواهد کرد.

19 می، بزرگداشت آتاتورک، روز جوانان و ورزش؛ تعطیل رسمی برای ترویج روحیه‌ی جوانمردی و تندرستی

این روز به مناسبت آغاز جنبش استقلال ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال 1919 جشن گرفته می‌شود. در این روز، فعالیت‌های ورزشی و جشن‌های متعددی به منظور ترویج روحیه‌ی جوانمردی و تندرستی برگزار می‌شود. این جشن‌ها بسیار جذاب و شاد خواهند بود. همچنین این مناسبت در فصل بهار یا به ترکی Bahar است و برای انجام فعالیت‌های ورزشی در خارج خانه بسیار مناسب خواهد بود. سایر فصل ها به ترکی را می‌توانید از مقالات و آموزش‌های موجود در سایت ما یاد بگیرید.

15 جولای، تعطیلی در ترکیه به مناسبت روز دموکراسی و وحدت ملی

این روز به‌عنوان یادبود کودتای نافرجام 15 جولای 2016 در ترکیه برگزار می‌شود. این کودتا توسط یک گروه از نظامیان آغاز شد و با مقاومت مردمی و دولتی روبه‌رو شد و ناکام ماند. روز دموکراسی و وحدت ملی یادآور اهمیت دموکراسی و اتحاد ملی در برابر چالش‌ها و تهدیدهاست و به‌عنوان تعهدی به اصول دموکراتیک و احترام به حقوق بشر جشن گرفته می‌شود.

30 آگوست، روز پیروزی؛ از تعطیلات رسمی ترکیه به‌عنوان یادآوری از مقاومت

این روز به مناسبت پیروزی ترکیه در نبرد دوملو پینار در سال 1922، که نقطه عطفی در جنگ استقلال ترکیه بود، جشن گرفته می‌شود. روز پیروزی یکی از مهم‌ترین تعطیلات ملی در ترکیه است و به‌عنوان یادآوری از مقاومت و استقلال کشور جشن گرفته می‌شود. در این روز مراسم نظامی و جشن‌های ملی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید باید تعطیلات رسمی ترکیه را بدانید تا برای برنامه‌ریزی‌های خود برای مثال مراجعه به دفاتر دولتی و اداری دچار مشکل نشوید. همچنین برای مهاجرت به ترکیه یادگیری زبان این کشور الزامی است تا بتوانید زندگی راحتی را تجربه کنید؛ ازاین‌رو با كتاب آموزش زبان تركي استانبولي یادگیری این زبان را آغاز کرده تا ارتباطات موثری بتوانید ایجاد کنید.

روز پیروزی در ترکیه؛ از تعطیلات رسمی به‌عنوان یادآوری از مقاومت

29 اکتبر، تعطیل رسمی روز جمهوری؛ نمادی از تحولات عمده سیاسی و اجتماعی در ترکیه

این روز به مناسبت تاسیس جمهوری ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال 1923 جشن گرفته می‌شود. روز جمهوری نه تنها پایان امپراتوری عثمانی و تولد جمهوری جدید ترکیه را نمایش می‌دهد، بلکه نمادی از تحولات عمده سیاسی و اجتماعی در کشور است. در این روز، جشن‌ها و مراسم‌های گسترده‌ای در سراسر ترکیه برگزار می‌شود که شامل کنسرت‌ها، نمایش‌های هنری و مراسم نظامی می‌شود. 

تعطیلات مذهبی ترکیه؛ دو جشن بزرگ عید فطر و عید قربان

تعطیلات مذهبی در ترکیه به دو جشن بزرگ اسلامی مربوط می‌شوند که هر دو با تقویم قمری هماهنگ هستند و تاریخ آن‌ها در تقویم میلادی ترکیه سالانه تغییر می‌کند. این جشن‌ها عبارت‌اند از:

  • عید فطر: این جشن در پایان ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. در طول ماه رمضان، مسلمانان به مدت 30 روز از طلوع تا غروب آفتاب روزه می‌گیرند. با پایان رمضان، عید فطر آغاز می‌شود که به مدت سه روز ادامه دارد. طی این روزها، سازمان‌ها و ادارات دولتی ترکیه تعطیل هستند و مردم در این ایام به جشن و دیدارهای خانوادگی می‌پردازند.
  • عید قربان: این جشن نیز یکی از مهم‌ترین اعیاد مذهبی مسلمانان است که به یادبود فداکاری حضرت ابراهیم برگزار می‌شود. در طی این عید که معمولا چهار روز طول می‌کشد، مسلمانان به قربانی کردن حیوانات می‌پردازند. عید قربان نیز مانند عید فطر براساس تقویم قمری محاسبه می‌شود و تاریخ آن سالانه تغییر می‌کند. در این ایام، مراسم مذهبی و دیدارهای خانوادگی و دوستانه برگزار می‌شوند.

با آگاهی از قوانین کشور ترکیه می‌توانید از امکاناتی که در روزهای تعطیلات رسمی در اختیار شهروندان قرار می‌دهند آگاه شوید. برای مثال در روز عید قربان استفاده از کلیه وسایل نقلیه عمومی به‌صورت رایگان است؛ ازاین‌رو در مکان‌های عمومی جمعیت بسیاری جمع‌می‌شوند.

تعطیلات مذهبی ترکیه؛ دو جشن بزرگ عید فطر و عید قربان

عید عمومی؛ تعطیلی سال نو در ترکیه

جشن سال نو در ترکیه یکی از محبوب‌ترین تعطیلات بوده و با سنت‌های خاصی همراه است. در شب 31 دسامبر، مردم با شام‌های خانوادگی بزرگ و برنامه‌های متنوع تلویزیونی جشن را آغاز می‌کنند. غذای اصلی معمولا کباب ترکی است و تفریحات شامل بازی‌ها و تماشای قرعه‌کشی ملی سال نو می‌شوند. مکان‌هایی مانند خیابان استقلال، تنگه بسفر و بشیکتاش میزبان مراسم آتش‌بازی هستند. اگر در تعطیلات ژانویه می‌خواهید به ترکیه سفر کنید، تبریک سال نو به ترکی استانبولی را یاد بگیرید تا این روز را به مردم این کشور بتوانید تبریک بگویید.

در استانبول، برنامه‌های گوناگونی در هتل‌ها، کلوپ‌ها و رستوران‌ها برگزار می‌شود، اما بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند بخشی از شب را در خانه سپری کرده و تنها حدود یک ساعت قبل از نیمه‌شب برای شرکت در جشن‌های خیابانی بیرون بروند. طبق قانون شماره 2429 ترکیه، بازه زمانی تعطیلات کریسمس یعمی روزهای 24، 25 و 26 دسامبر به‌عنوان تعطیلات رسمی ترکیه تعیین نشده‌اند. ازاین‌رو باید گفت تعطیلات رسمی مرتبط با کریسمس در ترکیه تنها یک روز است.

تعطیلی ژانویه در ترکیه؛ تعطیلی یک روزه سال نو در تقویم کشور ترکیه

تعطیلات رسمی ترکیه بیانگر تنوع و غنای فرهنگی این کشور است، هر تعطیلی روایتگر بخشی از هویت ملی و تاریخی است که در قلب مردم ترکیه جای دارد. با گرامی‌داشت این روزها، نه تنها وقایع مهم تاریخی و مذهبی یادآوری می‌شود، بلکه این روزها بهانه‌ای برای تقویت وحدت، همبستگی و دموکراسی در کشور هستند.

اغلب افراد تعطیلات رسمی ترکیه را برای سفر به این کشور بررسی می‌کنند. اگر شما هم قصد سفر تفریحی، کاری به ترکیه یا قصد زبان‌آموزی از طریق قرار گرفتن در محیط بومی را دارید پیشنهاد می‌کنیم تاریخ‌های غیر تعطیل را انتخاب کنید. به نظر شما بهترین زمان برای سفر به ترکیه چه زمانی است؟ در پایین همین مقاله برای ما تجربیات سفر در زمان‌های مختلف و تجربیات زبان‌آموزی در این کشور را کامنت کنید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.