اسامی کشورهای ترک زبان؛ چه کشورهایی به زبان ترکی صحبت میکنند؟

مقالات
آشنایی با اسامی کشورهای ترک زبان در مجله زبان ترکی

حدود ۲۲۰ میلیون نفر در دنیا به ترکی صحبت می‌کنند که شامل ترک‌های ایران، عراق، آذربایجان، چین و ترکمنستان می‌شود. زبان ترکی یکی از زبان‌های باستانی و مهم جهان است که ریشه‌های آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد؛ آیا می‌دانید چند کشور ترک زبان داریم؟ نام ۶ کشور را می‌توانید در این مقاله ببینید و در‌نهایت،‌ با فهرست اسامی کشورهای ترک زبان آشنا می‌شوید؛ اطلاعات دقیقی راجع‌به فرهنگ و تاریخ زبان ترکی در آن‌ها به دست می‌آورید. آشنایی با اسامی این کشورها، برای افرادی که قصد سفر، تحصیل یا کار در این کشورها را دارند، بسیار مفید است.

ترکیه؛ قلب تپنده کشورهای ترک زبان

کشور ترکیه، واقع در قاره‌ی آسیا و اروپا، تاریخچه‌ فرهنگی و تاریخی بسیار غنی دارد. این کشور با پایتخت آنکارا، میزبان اصلی فرهنگ و زبان ترکی در فهرست اسامی کشورهای ترک زبان است و ۷۲ تا ۷۷ درصد ترک زبان دارد. ترکی به‌عنوان زبان رسمی کشور ترکیه در آموزش، رسانه‌ها و اقشار مختلف جامعه، به طور گسترده استفاده می‌شود. زبان ترکی یکی از زبان‌های تورانی بوده که تاریخچه‌ آن، به قرون‌وسطی بازمی‌گردد. این زبان در گذشته توسط قومیت‌های مختلفی مانند گوک‌ترک‌ها، سلجوقیان، عثمانیان و نواحی مختلف ترکیه صحبت می‌شد. در ادامه اطلاعات اصلی کشور ترکیه را می‌خوانید.

 • نام رسمی کشور: جمهوری ترکیه
 • پایتخت کشور: آنکارا
 • جمعیت کشور: 84 میلیون نفر
 • موقعیت جغرافیایی کشور: غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا
 • زبان رسمی کشور: ترکی استانبولی
 • تاریخچه کشور: ترکیه در سال 1923 تاسیس شد.

زبان ترکی در حال حاضر با چندین گویش و نسخه متفاوت در ترکیه مانند ترکی استانبولی صحبت می‌شود. اگر به فکر یادگیری ترکی استانبولی با کلاس‌های آنلاین هستید، در دوره آموزش زبان ترکی استانبولی شرکت کنید؛ همچنین اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید این مقاله برای شما مفید و جذاب است.

ترکیه؛ مهم‌ترین کشور در فهرست اسامی کشورهای ترک زبان

جمهوری آذربایجان؛ با میراثی کهن در لیست اسامی کشورهای ترک زبان

جمهوری آذربایجان، کشوری در منطقه قفقاز و شمال غربی ایران است که تاریخچه‌ای بسیار قدیمی و غنی با جامعه‌ای پویا و زبانی بسیار جالب دارد. زبان ترکی آذربایجانی، زبان رسمی و اصلی این کشور، با تاسیس خاندان صفویه در قرن ۱۶ میلادی به عنوان زبان مرسوم در آذربایجان تثبیت شد. اطلاعات تکمیلی راجع‌به جمهوری آذربایجان را در ادامه می‌خوانید.

 • نام رسمی کشور: جمهوری آذربایجان
 • پایتخت کشور: باکو
 • جمعیت کشور: حدود ۱۰ میلیون نفر
 • موقعیت جغرافیایی کشور: شرق اروپا و آسیای غربی و در مجاورت دریای خزر
 • زبان رسمی کشور: ترکی آذربایجانی
 • تاریخچه کشور: آذربایجان ۲۰۰ سال پیش از ایران و در سال ۱۹۹۱ از روسیه جدا شد.

بیش از ۹۰ درصد مردم آذربایجان را ترک زبان‌ها تشکیل می‌دهند. زبان ترکی آذربایجانی، مانند الفبای ترکی استانبولی، با الفبای لاتین در آموزش، رسانه‌ها و ارتباطات رسمی استفاده می‌شود.

زبان ترکی؛ زبان رسمی کشور  و مردم جمهوری آذربایجان

ترکمنستان؛ کم‌جمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی با زبان ترکمنی

ترکمنستان، کشوری وسیع در قاره آسیا، با تاریخچه‌ای پر از فرهنگ و تمدن مردمان ترکمن است. در گذشته، ترکمن‌ها، یکی از قومیت‌های مهم جمهوری شوروی سابق بودند و زبان ترکی در ترکمنستان به‌عنوان زبان مرسوم و تجاری مورداستفاده قرار می‌گرفت. زبان ترکمنی در ایران، عراق،‌ افغانستان و سوریه هم رواج دارد. اطلاعات کلی راجع به کشور ترکمنستان در ادامه آورده شده است.

 • نام رسمی کشور: جمهوری ترکمنستان
 • پایتخت کشور: عشق آباد
 • جمعیت کشور: ۶ میلیون نفر
 • موقعیت جغرافیایی کشور: در آسیای مرکزی و محصور در خشکی
 • زبان رسمی کشور: ترکمنی
 • تاریخچه کشور: ترکان غزنوی، زبان ترکی را در ترکمنستان رواج دادند. ترکمنستان در سال ۱۹۹۱ کشوری مستقل شد.

زبان ترکمنی، مشتق شده از زبان ترکی، الفبای لاتین دارد و توسط بیشتر جمعیت محلی (۶۵ درصد جمعیت) صحبت می‌شود. زبان ترکمنی نمادی از هویت و فرهنگ ترکمنستان بوده و در حفظ و ارتقای فرهنگی ترکمنستان نقش مهمی دارد. اگر قصد مهاجرت کاری به ترکمنستان یا کشورهای ترک زبان و آشنایی با اسامی شغل‌ها برای پر کردن فرم‌های مصاحبه شغلی دارید، مقاله شغل ها به ترکی استانبولی را مطالعه کنید.

ترکمنستان با زبان و فرهنگ ترکمنی؛ در لیست اسامی کشورهای ترک زبان

ازبکستان؛ گسترش زبان ترکی با کوچ فزاینده ترک‌تباران

در فهرست اسامی کشورهای ترک زبان، ازبکستان با شهرهای فارسی زبان سمرقند و بخارا شناخته می‌شود؛ اما زبان رسمی ترکی ازبکی دارد. ازبکستان، کشوری در منطقه آسیای مرکزی، خانه مردمان ازبک است. زبان ازبکی زبان رسمی این کشور است که از زبان ترکی مشتق می‌شود. در گذشته، مناطقی از ازبکستان تحت حکومت‌هایی مانند خلافت عباسی، خاندان شایگانی و سلجوقیان قرار داشته‌اند که زبان ترکی را در این مناطق رواج دادند.

 • نام رسمی کشور: جمهوری ازبکستان
 • پایتخت کشور: تاشکند
 • جمعیت کشور: حدود ۳۵ میلیون نفر
 • موقعیت جغرافیایی کشور: در آسیای میانه و محصور در خشکی
 • زبان رسمی کشور: ازبکی
 • تاریخچه کشور: آغاز مهاجرت ترک‌ها به ازبکستان و ترویج زبان ترکی از سده ششم میلادی بود. این کشور در سال ۱۹۹۱ از روسیه جدا و مستقل شد.

زبان ترکی ازبکستانی یا ازبکی و ترکی آذربایجانی توسط ۸۵ درصد جمعیت کشور صحبت شده و با الفبای لاتین و خط سیریلیک نوشته می‌شود. زبان ترکی استانبولی با گویش ازبکی شباهت‌های بسیاری دارد؛ پس اگر قصد سفر به ازبکستان را دارید، با زبان ترکی می‌توانید با مردم ارتباط بگیرید. برای کارهای سفر مانند رزرو هتل، مقاله هتل به ترکی برایتان مفید خواهد بود.

کشور ازبکستان؛ یکی از کشور های ترک با زبان ازبکی

قزاقستان؛ امپراتوری عشایر در فهرست اسامی کشورهای ترک زبان

قزاقستان، یک کشور فراقاره‌ای در آسیای مرکزی و اروپای شرقی است که در لیست اسامی کشورهای ترک زبان قرار دارد. مردم قزاقستان، نهمین کشور پهناور جهان، با زبان رسمی قزاقی مشتق شده از زبان ترکی صحبت می‌کنند. در قدیم و برای اولین بار، ترکان قبچاق کوهستان‌های آلتای، زبان ترکی را به دریاچه آرال و دشت قبچاق در قزاقستان آورند. در حقیقت، بیشتر قزاق‌ها شعبه‌ای از ترکان قبچاق هستند.

 • نام رسمی کشور: جمهوری قزاقستان
 • پایتخت کشور: آستانه
 • جمعیت کشور: حدود ۲۰ میلیون نفر
 • موقعیت جغرافیایی کشور: در آسیای مرکزی و اروپای شرقی، محصور در خشکی
 • زبان رسمی کشور: قزاقی
 • تاریخچه کشور: طی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱ استقلال خود را اعلام کرد.

حدود ۲۷ میلیون نفر به زبان ترکی قزاقی در قزاقستان صحبت می‌کنند. این زبان در قدیم، با خط فارسی-عربی و خط کریل نگارش می‌شد اما از سال ۲۰۰۲ میلادی به بعد، با الفبای لاتین نوشته می‌شود. به همین خاطر، کلمات مشترک متعددی بین دو زبان ترکی و فارسی در این کشور وجود دارد. برای آشنایی با این کلمات، مطالعه مقاله کلمات مشترک فارسی و ترکی بهترین راهنمای شما خواهد بود.

زبان عشایر قزاقستان، مشتق شده از زبان ترکی

قرقیزستان؛ خاستگاه زبان قرقیزی مشتق از زبان ترکی

قرقیزستان یک کشور در آسیای مرکزی است که در لیست اسامی کشورهای ترک زبان قرار می‌گیرد. مردم قرقیزستان، به زبان قرقیزی که یکی از مشتقات زبان ترکی صحبت می‌کنند. زبان قرقیزی، شباهت‌های بسیاری با زبان قزاقی دارد و با الفبای سیریلیک و در چین با الفبایی شبیه به الفبای عربی نوشته می‌شود.

نام رسمی کشور: جمهوری قرقیزستان

پایتخت کشور: بیشکک

جمعیت کشور: حدود ۷ میلیون نفر بر طبق آمار ۲۰۲۲

موقعیت جغرافیایی کشور: در آسیای مرکزی محصور در خشکی

زبان رسمی کشور: قرقیزی و روسی

الفبای سیریلیک قرقیزی ۴۲ حرف دارد که در سال ۱۹۴۰ میلادی به جای الفبای عربی در قرقیزستان معرفی شد. اگر از سفر به طبیعت و کشورهایی با فرهنگ تاریخی آسیایی لذت می‌برید، قرقیزستان را برای سفر در بهار انتخاب کنید. از آنجایی‌که آموزش زبان قرقیزی بسیار دشوار است، به جای آن، زبان ترکی را بیاموزید. اگر قصد سفر به قرقیزستان را دارید و فصل بهار و نوروز را انتخاب کرده‌اید، با یادگیری جملاتی مانند تبریک سال نو، ارتباط بهتری با مردم این کشور بسازید. برای یادگیری جملاتی مانند سال نو مبارک به ترکی، مقاله تبریک سال نو به ترکی استانبولی را به‌عنوان راهنمای سفر در عید نوروز و سال جدید مطالعه کنید.

زبان قرقیزی مردم قرقیزستان، یکی از گویش‌های زبان ترکی

سفر به کشورهای ترک زبان؛ یکی از روش‌های یادگیری سریع زبان ترکی

کشورهایی که در فهرست اسامی کشورهای ترک زبان قرار می‌گیرند، بیشترین جمعیت ترک‌زبانان را دارند. شش کشور عضو سازمان ملل متحد ترکیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان به‌عنوان کشورهای ترک زبان شناخته می‌شوند. حدود ۹۴ درصد از جمعیت جمهوری آذربایجان، ۷۶ درصد از مردم ترکمنستان، ۷۵ درصد از مردم ازبکستان، ۷۶ درصد از مردم ترکیه، ۷۲ درصد از جمعیت قرقیزستان و ۶۵ درصد از جامعه قزاقستان را ترک‌زبان‌ها تشکیل می‌دهند.

افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به کشورهای ترک زبان را دارند، با یادگیری زبان ترکی می‌توانند با مردم آن کشور ارتباط برقرار کنند. شما چقدر با زبان ترکی آشنایی دارید و به کدام‌یک از این ۶ کشور سفر کرده‌اید؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.