همه چیز راجب بازیگری در ترکیه؛ از تحصیل تا فرصت‌های شغلی

مقالات
بررسی شرایط بازیگری در ترکیه در بلاگ زبان ترکی

در زمان انتخاب مقصد مهاجرتی برای تحصیل و کار باید به همه فاکتورهای اثرگذار بر آینده تحصیلی و شغلی توجه داشته باشید. بازیگری یکی از رشته‌های پرطرفدار برای افرادی است که قصد فعالیت در زمینه هنر را دارند. بسیاری از متقاضیان فعالیت در رشته بازیگری، ترکیه را به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌کنند. برای تصمیم‌گیری بهتر در زمینه انتخاب مقصد باید به فاکتورهای مختلفی از جمله شرایط تحصیلی، مخارج زندگی و فرصت‌های شغلی بازیگری در ترکیه توجه داشته باشید. در این مقاله به بررسی کلیه شرایط بازیگری در ترکیه از تحصیل تا چشم‌انداز شغلی می‌پردازیم. چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مقاله از سایت زبان ترکی و آشنایی با شرایط تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه اختصاص دهید. 

تحصیل رشته بازیگری در ترکیه؛ در این کشورهای محدودیت‌های کمتری وجود دارد

کشور ترکیه محدودیت‌های اعمال شده برای رشته بازیگری در ایران را شامل نمی‌شود؛ بنابراین یکی از مقصدهای مهاجرت تحصیلی و کاری برای بازیگری به شمار می‌رود. علاوه‌بر این، اعتبار مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه بالا است. به‌این‌ترتیب نیازی به نگرانی برای معتبر نبودن مدرک دانشگاهی و دسترسی نداشتن به موقعیت‌های شغلی مناسب نخواهید داشت. واحدهای درسی که در دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان بازیگری اموزش داده می‌شود، منطبق با اصولی‌ترین و اساسی‌ترین آموزش‌های جهان هستند.

تحصیل بازیگری در ترکیه باتوجه‌به نوع دانشگاه به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی امکان‌پذیر است. تفاوتی ندارد که انتخاب دانشجو تحصیل به زبان ترکی باشد یا انگلیسی، در هر صورت باید تسلط نسبی به زبان ترکی استانبولی داشته باشید. این تسلط برای ایجاد ارتباط موثر و روزمره در سطح کشور ترکیه الزامی است. پیشنهاد می‌کنیم با خرید پکیج آموزش زبان ترکی استانبولی به جدیدترین روش‌های یادگیری این زبان گکاربردی دسترسی داشته باشید. خرید پکیج امکان مشاهده فیلم‌های آموزشی را در هر ساعت از شبانه‌روز و منطبق با اوقات فراغت زبان‌آموز، فراهم خواهد کرد. 

محدودیت‌های کم؛ مزیتی برای بازیگری در ترکیه

برنامه تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه برای بازیگری چیست؟

برنامه‌های تحصیلی بازریگری در ترکیه بر مبنای آموزش‌های اولیه دنیای بازیگری آغاز می‌شود. دانشجویان بعد از گذراندن دوره اولیه و تسلط بر مبانی بازیگری، یک زمینه تخصصی را برای ادامه فعالیت انتخابی می‌کنند. فعالیت در سینما، تئاتر و رسانه‌های دیگر برای دانشجویان بازیگری در دسترس است. برای ادامه تحصیل بازیگری در ترکیه رشته‌های مختلفی از جمله کارگردانی، نمایش‌نامه نویسی و بازیگری وجود دارد.

استفاده از سیستم‌های آموزشی نوین در دانشگاه‌های ترکیه یکی از مزیت‌های تحصیل در این کشور است. علاوه‌بر این، در فضای دانشگاهی نیز یک جو رقابتی و هنری بسیار مثبت وجود دارد. این نکته باعث ترغیب دانشجو برای تمرکز بر درس‌های تئوری و عملی مناسب است. در کنار این فعالیت‌ها و آموزش دروس تئوری، تماشای بهترین سریال های ترکی به دانشجو در یادگیری تکنیک‌های بازیگری کمک می‌کند. تماشای محصولات تلویزیونی و سینمایی ترکیه راهکاری است تا با فضای کاری حرفه ای در رشته بازیگری نیز آشنا شوید.  

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته بازیگری

یکی از راه‌های ورود به بازار کار بازیگری در ترکیه، فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه‌هی همین کشور است. هر چند که داشتن مدرک بازیگری از کشورهای دیگر نیز فرصت ورود به دنیای بازیگری ترکیه را فراهم می‌کند؛ بااین‌حال گذراندن دوره بازیگری در ترکیه به دانشجو در یادگیری بهتر فرهنگ این کشور کمک خواهد کرد. این نکته برای رشته‌هایی مثل روانشناسی و جامعه‌شناسی نیز اهمیت دارد. 

درصورتی‌که از بهترین دانشگاه های ترکیه برای روانشناسی فارغ‌التحصیل شده باشید، شناخت بیشتری از فرهنگ مردم این کشور دارید؛ بنابراین مسیر راحت‌تری در پیشرفت شغلی خواهید داشت. دانشگاه‌های متعددی در ترکیه برای تحصیل در رشته بازیگری وجود دارد که در ادامه برخی از این مراکز آموزشی را معرفی می‌کنیم. 

تعدد دانشگاه‌های بازیگری؛ فرصتی برای تحصیل در ترکیه

دانشگاه Kadir Has؛ یکی از مراکز آموزشی فنون بازیگری

یکی از جدیدترین دانشکده‌های آموزش بازیگری در دانشگاه Kadir Has استانبول است. این دانشکده یک بازه آموزشی ۴ ساله را برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در نظر گرفته است. هدف این دانشگاه تربیت دانشجویانی است که کاندیدای دستیابی به فرصت‌های شغلی متعدد به‌ویژه در زمینه تئاتر باشند. 

در ابتدای دوره‌های بازیگری برگزار شده در دانشگاه Kadir Has، آموزش‌های پایه‌ای برای تئاتر آغاز می‌شود. پس از گذشت این دوره‌ها و باتوجه‌به علاقه و استعداد دانشجو، مسیر تخصصی هنرجو مشخص می‌شود. اکثر اساتید و کارکنان دانشکده تئاتر دانشگاه Kadir Has از کارگردانان و بازیگران برجسته تئاتر بوده که در کشور ترکیه مشغول به کار هستند. برای تحصیل در ترکیه و تعامل بهتر با مردم جامعه باید به زبان ترکی تسلط نسبی داشته باشید. این تسلط باید به‌مرور زمان افزایش یابد تا به فرصت های بازیگری در ترکیه برسید. برای این کار لازم است برنامه بلند مدت از آموزش لغات ترکی استانبولی با تلفظ تا استفاده از اصطلاحات کاربردی را در برنامه خود قرار دهید. 

دانشگاه بیلکنت؛ اولین دانشگاه خصوصی ترکیه 

دانشگاه بیلکنت یکی از مراکز آموزشی مطرح در زمینه بازیگری است. این دانشگاه امکان تحصیل خصوصی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. ریاست دانشکده تئاتر این دانشگاه را جیسون هیل، یکی از کارگردانان معروف آمریکایی به عهده دارد. ازاین‌رو این دانشگاه دانشجویان دوره کارشناسی خودش را برای تبدیل‌شدن به بازیگران مطرح و حرفه‌ای در سطح جهانی، آماده می‌کند.

تحصیل بازیگری در ترکیه راهکار بهتری برای ورود به این عرصه هنری در مقایسه با مهاجرت کاری به شمار می‌رود. چرا‌که با تحصیل در ترکیه در زمانی قبل از ورود به کار حرفه‌ای بازیگری، امکان شناخت فرهنگ مردم و از همه مهم‌تر تقویت زبان این کشور را خواهید داشت. آشنایی با بسیاری از اصطلاحات کاربردی در صنعتی سینمای ترکیه مثل عشقم به ترکی با حضور در کلاس‌های درس این کشور راحت‌تر خواهد بود. 

دانشگاه آنکارا؛ مرکزی دولتی برای تحصیل بازیگری در ترکیه

دانشگاه آنکارا یکی از مقصدهای دولتی برای تحصیل بازیگری در ترکیه به شمار می‌رود. این دانشگاه اولین موسسه آموزشی عالی کشور ترکیه برای متقاضیان فعالیت در عرصه بازیگری به شمار می‌رود. دانشکده تئاتر دانشگاه دولتی آنکارا در سه بخش دراماتورژی و نقد تئاتر، کارگردانی و تئاتر و نمایش دانشجو می‌پذیرد. تحصیل در دانشگاه آنکارا امکان یافتن فرصت‌های مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه مثل بازیگری و کارگردانی را با هزینه پایین فراهم می‌کند. 

دانشگاه دولتی آنکارا؛ بهترین مقصد یادگیری بازیگری در تئاتر

شرایط اخذ پذیرش رشته بازیگری ترکیه در مقطع کارشناسی

مهم‌ترین شرط شرکت در کلاس های بازیگری در ترکیه ، کسب نمره قبولی در تست بازیگری است. در این تست ابتکار و خلاقیت بازیگر را محک می‌زنند و بازی هنرجو را آنالیز می‌کنند. در صورت قبولی دانشجو، گواهی قبولی در آزمون تست بازیگری ارائه می‌شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی بازیگری در کشور ترکیه علاوه‌بر مدارک تحصیلی، باید تاییدیه تست بازیگری نیز ارائه دهید. 

شرکت در آزمون عملی؛ یکی از شرایط تحصیل بازیگری در ترکیه

شرایط پذیرش رشته بازیگری در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان رشته بازیگری در مقطع کارشناسی ارشد باید در مدارک خود به‌جز ارائه مدرک کارشناسی، نمونه کار نیز ارائه دهند. نیازی به حرفه ای بودن نمونه کار ارائه شده در این مرحله نیست؛ بااین‌حال نداشتن نمونه کار باعث کاهش شانس اخذ پذیرش خواهد شد. 

چه مدارکی برای تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه مورد‌نیاز است؟

برای اخذ پذیرش از رشته بازیگری در دانشگاه‌های ترکیه باید مدارکی ارائه دهید. مدارک مورد نظر پذیرش دانشگاه برای هر دانشگاهی متفاوت است. در ادامه مدارک مشترک و مورد‌نیاز برای تحصیل بازیگری در ترکیه را معرفی می‌کنیم. 

  • گذرنامه یا کارت شناسایی رسمی
  • نمرات دانشگاه و یا ریز‌نمرات کامل دبیرستان
  • دیپلم دبیرستان
  • نامه مرجع شخصی و یا آکادمیک
  • ارائه گواهی مهارت زبان

علاوه‌بر مدارک بالا، اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه نیاز به ارائه مدرک قبولی در آزمون عملی را نیز دارد. در این آزمون از شما می‌خواهند نقش فردی را بازی کنید. باتوجه‌به نوع نقش‌پردازی شما، میزان مهارت برای ادامه تحصیل و کار در بازیگری سنجیده می‌شود. 

هزینه تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه نسبت به سایر کشورها کمتر است. این در حالی است که هزینه زندگی در این کشور اوراسیایی نیز به‌مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. البته میزان هزینه زندگی در ترکیه و شهریه دانشگاه بستگی به نوع موسسه نیز دارد. به‌طور‌کلی هزینه ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلاری برای تحصیل بازیگری در ترکیه برآورد شده است. 

شرایط استخدام و بازار کار رشته بازیگری در ترکیه؛ شغلی با درآمد بالا

بازار کار و شرایط استخدام رشته بازیگری در ترکیه بسیار ایده‌آل است. این شغل در لیست پردرآمدترین مشاغل ترکیه در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته است. البته میزان درآمد به توانایی‌های فرد و حوزه فعالیت بستگی خواهد داشت. نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته بازیگری در ترکیه تقریبا پایین است و در صنعت سینما جز کشورهای پر‌کار به شمار می‌رود. به‌طورکلی درآمد یک بازیگر در ترکیه سالیانه ۶۸۳۰۴ لیر برآورد شده است؛ این رقم مربوط به سال ۲۰۲۲ است. 

یادگیری زبان ترکی؛ فاکتوری مهم برای رسیدن به موفقیت تحصیلی و کاری در ترکیه

در این مقاله به بررسی شرایط بازیگری در ترکیه پرداختیم تا بدانیم آیا این کشور اوراسیایی مقصد مناسبی برای هنردوستان بازیگری است یا خیر. موسسه‌های دولتی و خصوصی متعددی امکان تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه را فراهم می‌کنند. شهریه و هزینه های زندگی در این کشور بر‌اساس نوع دانشگاه و سبک زندگی فرد تعیین می‌شود. بازیگری در ترکیه یکی از پردرآمدترین شغل‌ها به شمار می‌رود؛ این نکته تا حد بسیاری به توانایی های هنرجو بستگی خواهد داشت. 

برای تحصیل و کار در ترکیه باید تسلط اولیه‌ای به زبان ترکی استانبولی داشته باشید. یادگیری اصطلاحات اولیه، گرامر ساده برای جمله‌سازی و رفع نیاز در ارتباط با مردم ترکیه از پیش‌نیازهای تحصیل در این کشور است. اگر سوالی در‌مورد انتخاب بهترین روش یادگیری زبان ترکی استانبولی دارید، از تیم زبان ترکی در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگویتان باشیم. 

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.