نکات + شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه

مقالات
نکات مهم تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه

در دهه گذشته روانشناسی به پیشرفت فردی و اجتماعی کشور ترکیه کمک بسیاری کرده است. روانشناسی فرایندهای تاثیرگذار بر رفتارهای موثر روی فرد و دیگران را بررسی می‌کند. طول تحصیل مقطع کارشناسی در رشته روانشناسی در ترکیه ۴ سال است. ترکیه به‌دلیل داشتن شرایط مناسب اقتصادی و دانشگاه‌های تخصصی، برای دانشجویان ایرانی گزینه‌ای عالی به‌شمار می‌رود. اگر شما هم می‌خواهید رشته روانشناسی را در ترکیه ادامه دهید، انتخاب هوشمندانه‌ای کرده‌اید. در ادامه این مطلب به بررسی کامل شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه خواهیم پرداخت.

آزمون YKS؛ اولین اقدام تحصیل مقطع کارشناسی رشته روانشناسی در ترکیه

برای ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی رشته روانشناسی در ترکیه ابتدا باید مدارک دوران دبیرستان را دریافت کنید. سپس اقدامات لازم را برای آزمون YKS انجام دهید. این آزمون در دو بخش عمومی و تخصصی انجام می‌گیرد. در قسمت تخصصی دانشجویان باید آزمون روانشناسی را قبول شوند. قبولی در آزمون YKS مهم‌ترین شرط برای تحصیل در رشته روانشناسی است. نکته مهم دیگر این که پیش از اقدام برای آزمون باید نسبت به یادگیری کامل دوره زبان ترکی استانبولی اقدام کنید تا درصد قبولی خود را افزایش دهید.

آزمون YKS؛ اولین قدم برای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه

بررسی هزینه‌های تحصیل کارشناسی روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی روانشناسی در ترکیه باتوجه‌به انتخاب دانشگاه متفاوت است. به‌طورمیانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترک زبان در سال ۲۰۲۳ بین ۴ هزار دلار تا ۱۰ هزار دلار خواهد بود. این هزینه‌ها به‌صورت سالانه محاسبه می‌شوند و شامل هزینه کتاب‌های زبان ترکی استانبولی، غذا، شهریه دانشگاه و اقامت فرد است. البته بعضی از دانشگاه‌ها برای کاهش هزینه‌های دانشجویان خارجی، تسهیلاتی را نیز در نظر می‌گیرند.

ضرورت شرط معدل برای تحصیل در مقطع ارشد رشته روانشناسی

برای تحصیل در مقطع ارشد روانشناسی، معدل یکی از موارد تاثیرگذار است. ابتدا باید مدارک دوره لیسانس خود را گردهم آورید. سپس گواهی نامه زبان ترکی یا انگلیسی را همراه مدارک تحصیلی به دانشگاه موردنظر تحویل دهید. علاوه‌بر شرط معدل، باید برای بهبود زبان ترکی و تعامل با دانشجویان دیگر و سایر افراد تلاش کنید. برای این کار بهتر است از انواع کتاب‌ها و پادکست‌ها کمک بگیرید. از کتاب‌های آموزشی تا جملات انگیزشی ترکی استانبولی به شما در این مسیر کمک بسیاری می‌کنند.

شما می‌توانید در یکی از ۴ دانشگاه معتبر ترکیه به تحصیل خود ادامه دهید. این چهار دانشگاه شامل دانشگاه بوغازیچی (Boğaziçi University)، دانشگاه هاکانیت (Hacettepe University)، دانشگاه انادولو (Anadolu University) و دانشگاه توسکا (TOBB University of Economics and Technology) می‌شوند. مدت زمان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع ارشد روانشناسی ۲ سال خواهد بود.

شهریه سالانه مقطع ارشد دانشگاه‌های ترک زبان در رشته روانشناسی

شهریه مقطع ارشد دانشگاه‌های ترکیه در رشته روانشناسی به‌صورت یک سالانه تخمین زده می‌شود. شهریه‌ دانشگاه‌های معتبر همراه با هزینه اقامت، غذا و کتاب‌ها در سال ۲۰۲۳ بین ۹ هزار تا ۱۰ هزار دلار است. فراموش نکنید برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری باید هزینه آزمون تومر را نیز در نظر بگیرید. اگر با سوال آزمون تومر چیست؟ مواجه شدید، باید به شما بگوییم که آزمون تومر مانند آزمون آیلتس برای تعیین سطح زبان دانش‌آموختگان برگزار می‌شود.

تعیین هزینه تحصیل در رشته روانشناسی با‌توجه‌به دانشگاه و مقطع تحصیلی

مدت زمان ۴ تا ۶ ساله دکتری در رشته روانشناسی در ترکیه

برای شروع مقطع دکتری در ترکیه باید مدرک ارشد یا معادل آن در رشته روانشناسی را داشته باشید. زبان ترکی و انگلیسی لازمه اصلی ادامه تحصیل برای این مقطع است. شما باید به همه قواعد از جمله ضمایر ملکی ترکی استانبولی برای حضور در کلاس و جامعه تسلط کافی را پیدا کنید. مابقی مراحل بسیار ساده خواهد بود. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری بین ۴ تا ۶ سال است.

با ارسال مدارک به یکی از دانشگاه‌های بوغازیچی (Boğaziçi University)، دانشگاه هاکانیت (Hacettepe University)، دانشگاه آنکارا (Ankara University)، دانشگاه مرمره (Marmara University) و دانشگاه آدنان مندرس (Adnan Menderes University) می‌توانید در مقطع دکتری در رشته روانشناسی در ترکیه ادامه تحصیل دهید.

هزینه تحصیل سه دانشگاه معتبر PHD رشته روانشناسی در ترکیه

هزینه تحصیل در مقطع دکتری روانشناسی در ترکیه در سال ۲۰۲۳ به‌صورت تقریبی بین ۶ هزار تا ۵۰ هزار دلار خواهد بود. برای اطلاع دقیق شهریه هر دانشگاه بهتر است با شماره‌ آن‌ها تماس بگیرید. خوشبختانه مبلغ گفته شده سالانه است و همه هزینه‌ها را شامل می‌شود. پس با خیال راحت و با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید از مدت زمان تحصیل خود نهایت لذت را ببرید.

بهترین گرایش‌های روانشناسی در کشور ترکیه کدام است؟

بهترین گرایش‌ها در رشته روانشناسی در ترکیه شامل روانشناسی بالینی، روانشناسی خانواده، روانشناسی کودک، روانشناسی شناختی، روانشناسی تربیتی و روانشناسی عمومی است. البته این گرایش‌ها برای مقطع ارشد یا فوق‌لیسانس هستند. در مقطع کارشناسی، با مفاهیم اولیه و روانشناسی عمومی سروکار خواهید داشت.

روانشناسی کودک؛ یکی از بهترین گرایش‌های روانشناسی در ترکیه

انواع بورسیه در ترکیه برای رشته روانشناسی در دانشگاه‌های دولتی

بورسیه تحصیلی یکی از تسهیلاتی است که در کشورهای مختلف و به‌ویژه ترکیه برای راحتی حال دانشجویان در نظر گرفته شده است. کشور ترکیه با تعیین بورس‌های مختلف برای رشته روانشناسی، افراد را از هر جای دنیا تشویق به ادامه تحصیل در این رشته می‌کند. در ادامه با انواع بورسیه‌های رشته روانشناسی در ترکیه آشنا خواهیم شد.

  • بورس دولتی: به‌صورت رقابتی برای دانشجویان علوم رفتاری ارائه می‌شود و برای مقاطع ارشد و دکتری در دسترس است.
  • بورس تحقیقاتی: این بورسیه برای پروژه‌های تحقیقاتی توسط سازمان‌های دولتی یا بنیادی ارائه می‌شود.
  • بورس خصوصی: به‌صورت اختیاری از طرف شرکت‌های خصوصی به دانشجویان اعطا می‌شود.
  • بورس بنیادی:‌ بسیاری از بنیادهای خصوصی و دولتی به دانشجویان علوم رفتاری بورسیه می‌دهند که شامل هزینه‌های اقامت، تحصیل و زندگی می‌شود.
  • بورس دانشگاهی: از طرف دانشگاه‌ها برای هزینه تحصیل و زندگی به دانشجویان بورسیه می‌دهند.

برای اخذ بورسیه باید شرایط مختلفی همچون پروپوزال معتبر، نمرات آزمون یوس، سات، GRE یا TOMER بالا، داشتن مقاله پژوهشی برای دوره ارشد و دکتری، گواهی قبولی آیلتس یا تافل و توصیه‌نامه اصولی داشته باشید. همچنین برای مقطع کارشناسی باید کمتر از ۲۱ سال و حداقل معدل ۱۴، برای ارشد کمتر از ۳۰ سال و برای دکتری کمتر از ۳۵ سال سن با حداقل معدل ۱۵ داشته باشید.

اخذ بورسیه؛ بهترین روش برای تحصیل روانشناسی در ترکیه

شرایط پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در رشته روانشناسی؛ نکات و مواردی که باید بدانید

شرایط پذیرش در رشته روانشناسی در ترکیه در هر دانشگاهی تفاوت دارد؛ اما به‌صورت کلی با داشتن مدرک دیپلم، زبان ترکی، قبولی در آزمون ورودی، قبولی در مصاحبه، رزومه تحصیلی، توصیه نامه، پیشینه تحصیلی و پیشینه پزشکی می‌توان به‌راحتی نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه اقدام کرد. البته ممکن است هر دانشگاه مدارک متفاوتی را از شما بخواهد.

اپلای؛ مهم‌ترین شرط برای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه

برای اپلای در رشته روانشناسی در ترکیه به مدارکی همچون دیپلم یا معادل آن، مدارک تحصیلی دانشگاه در رشته روانشناسی یا معادل آن و مدرک زبان ترکی، آیلتس یا تافل نیاز خواهید داشت. همچنین برای ورود به مقاطع تخصصی باید مدارک تجربه‌ای و حرفه‌ای خود را به دانشگاه ارائه کنید.

یادگیری زبان؛ اولین شرط تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه

تحصیل در رشته روانشناسی در کشور ترکیه، فرصتی بسیار عالی برای ادامه راه یادگیری است. دانشگاه‌های ترکیه به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی و اقتصادی مناسب و همچنین قرارگیری در رنکینگ جهانی برای شروع یا ادامه تحصیل روانشناسی گزینه مناسبی هستند. پیش از هر گونه اقدامی ابتدا باید نسبت به یادگیری زبان ترکی استانبولی اقدام کنید. پس از یادگیری و با آزمون‌ تومر و قبولی در آن، راه آموزش خود را هموار سازید. اگر شما هم تجربه تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه را داشته‌‌اید، آن را با ما و کاربران عزیز دیگر به‌اشتراک بگذارید.

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.