فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی + بهترین منابع و روش های یادگیری

مکالمه ترکی استانبولی
مهمپترین دلایل آموزش زبان ترکی استانبولی

ممکن است گاهی این سؤال برای شما پیش آید که چرا باید زبان ترکی را فرا گیریم؟ فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی چیست؟ در حال حاضر بیشترین تمرکز افراد برای یادگیری زبان جدید، بر روی زبان انگلیسی است. اما دلایل زیادی برای آموزش زبان ترکی استانبولی نیز وجود دارد. با توجه به موقعیت مکانی این کشور در همسایگی کشور ما و سفرهای فراوان ایرانیان به ترکیه، یادگیری این زبان از نظر تاریخی، فرهنگی و … مزایای فراوانی خواهد داشت.

 فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی

نیاز به برقراری ارتباط انسان ها با یکدیگر برای بیان احساسات و عقایدشان، یادگیری یک زبان جدید را ضروری می سازد. در بین زبان های زنده دنیا، زبان ترکی استانبولی به عنوان سومین آن مطرح است. در اهمیت یادگیری این زبان همین بس که 83 میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می کنند. در حال حاضر، ترکی استانبولی در بسیاری از دانشگاه های برتر اروپایی و آمریکایی، تدریس می شود. علاوه بر این، دلایل متنوع دیگری هم وجود دارند که بر اهمیت یادگیری این زبان صحه می گذارند. تدریس در این حوزه یکی از این فواید است. درآمد مدرس زبان ترکی استانبولی از جمله آیتم های ارزشمندی است که می توانید در مسیر یادگیری به آن بیاندیشید. 

یادگیری زبان ترکی در مقایسه با زبان انگلیسی، ساده تر است. افراد علاقمند به یادگیری این زبان، به شرط آموختن حروف الفبای ترکی می توانند خواندن و نوشتن این زبان را به راحتی تجربه کنند.

1. ترکی استانبولی، زبان رایج سراسر جهان

ترکی از زبان های رایجی است که نه تنها در ترکیه، بلکه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در کشورهایی با جمعیت بالایی از مهاجران، زبان ترکی استانبولی بسیار رایج است. قبرس، سوریه، عراق، یونان، بلغارستان، آلمان، آذربایجان، رومانی، مقدونیه و کوزوو از جمله کشورهایی هستند که افراد ترک تبار به وفور در آنها یافت می شوند. پس، اگر قصد سفر به این کشورها را دارید، آموزش ترکی استانبولی شما را در دستیابی به هدف سفرتان نزدیک تر می کند.

2. برقراری ارتباط، اولین گام مهم در ورود به کشور ترکیه

اولین نکته مهم در بدو ورود به هر کشوری، دانستن زبان است. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، jحتما یادگیری این زبان را در برنامه های پیش از سفرتان قرار دهید. از فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی می توان به توانایی برقراری ارتباط در موقعیت های مختلفی چون مکالمه خرید لباس به زبان ترکی استانبولی، فرودگاه، رستوران و … اشاره کرد.

3. یادگیری آسان سایر زبان ها

اگر قصد سفر به کشورهای آسیای مرکزی را دارید، بهترین گزینه برای یادگیری یک زبان جدید، ترکی استانبولی است. آموزش زبان ترکی استانبولی، یادگیری سایر زبان ها را برای شما ساده تر می کند. این زبان، به زبان عربی بسیار نزدیک است. ضمن اینکه، ساختار جمله در زبان ترکی استانبولی، واژگان و گرامر این زبان شاهت زیادی به زبان های آذربایجانی، قزاقستانی و قرقیزی دارد. پس، اگر قصد یادگیری این زبان ها را دارید، آموزش ترکی استانبولی به سهولت کار شما کمک زیادی می کند.

4. تجارت، از مهم ترین فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی

یادگیری زبان ترکی استانبولی می تواند به کسب درآمد در این کشور کمک کند. رتبه برتر اقتصاد ترکیه، این کشور را مقصدی عالی در حوزه تجارت قرار می دهد. اگر در جستجوی تجارت در زمینه کشاورزی، نساجی، صنعت، لوازم خانگی، پوشاک یا ساخت و ساز هستید، برای مهاجرت تجاری به این کشور تردید نکنید. با توجه به حجم توریست و اقتصاد پویای این کشور، با آموزش زبان ترکی می توانید درک بهتری از نیاز بازار داشته باشد؛شغل خود را ارتقا دهید و ارتباطی راحت را با افراد تجربه کنید.

5. مهاجرت، مهم ترین دلیل آموزش ترکی استانبولی برای ایرانیان

یکی دیگر از مهم ترین دلایل یا فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی، امکان مهاجرت به این کشور است. با توجه به اشتراک فرهنگی و تاریخی ایران با این کشور، افراد زیادی ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنند. این مهاجرت می تواند به قصد تحصیل یا تجارت باشد.

6. تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه از مزایای یادگیری ترکی استانبولی

پذیرش و دریافت بورس تحصیلی در ترکیه پروسه آسان تری دارد. به همین دلیل، اغلب دانشجویان آسیایی این کشور را برای مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می کنند. برای افرادی که قصد تحصیل در ترکیه دارند، دانستن زبان ترکی استانبولی حائز اهمیت بالایی است. گرچه کلاس ها ممکن است به زبان انگلیسی تدریس شوند، اما برای برقراری ارتباط با پرسنل دانشگاه ها، یادگیری این زبان مهم تلقی می شود.

7. آشنایی با فرهنگ و تاریخ ترکیه، کشوری با مهد تمدن کهن

ترکیه، کشوری با سابقه تمدن بسیار کهن است. ترکیه عصر حاضر، تمدن ها و امپراتوری های مختلفی را در طول تاریخ خود پشت سر گذاشته است. تاریخ ترکیه با امپراتوری روم، یونان باستان، بیزانس، عثمانی و سلجوقی پیوند خورده است. بسیاری از شاهکارهای ادبی جهان حاصل تلاش هنرمندانه نویسندگان ترکیه می باشد. الیف شافاک، صباح الدین علی، یاشار کمال تنها بخشی از نویسندگان خوش ذوق ترکیه هستند. اگر علاقمند به دانستن تمدن این کشور هستید، با یادگیری زبان ترکی می توانید به بینش جامعی از تمدن غنی این کشور دست یابید.

8. تجربه ای از یک سفر به یادماندنی در ترکیه

سفر به یادماندنی به ترکیه از فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی

یکی دیگر از فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی، تجربه یک سفر جذاب برای گردشگران است. ترکیه یکی از مقاصد جالب و هیجان انگیز برای سفر است. در این کشور، مکان های گردشگری و دیدنی متنوعی وجود دارد. از گشت و گذار در مناطق تاریخی و شهری این کشور گرفته تا نوار ساحلی آن و رفتن به رستوران های ترکی، همگی گزینه های جذاب گردشگری در سفر به این کشور هستند. برای داشتن یک سفر دلچسب و راحت، آشنایی با زبان این کشور فاکتور مهمی می باشد. اگر عازم سفر به این کشور هستید و از سویی فرصت کافی برای یادگیری این زبان را ندارید، با آموزش زبان ترکی استانبولی در 30 روز می توانید سفری امن و راحت را به این کشور تجربه کنید.

9. ترکی استانبولی، زبانی سرگرم کننده و جالب

از نظر اغلب افراد ممکن است یادگیری زبان ترکی استانبولی، چالش برانگیز باشد. اما ویژگی های این زبان، یادگیری آن را سرگرم کننده، منحصر به فرد و جالب می سازد. از مهم ترین این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در ترکی استانبولی، کلمات با افزوده شدن پسوندهای زیادی به انتهای پایه آنها ساخته می شوند. پس، آموزش پسوندها در زبان ترکی استانبولی بخش مهمی در یادگیری این زبان معرفی می شوند.
 • برای یادگیری این زبان، آموزش الفبا برای تسلط بر تلفظ کلمات کافی است.
 • هر حرف در هر کلمه به شکلی یکسان تلفظ می شود.
 • تمام کلمات از قوانینی مشخص تبعیت می کنند.
 • حرف تعریفی در این زبان وجود ندارد.

بهترین روش های یادگیری زبان ترکی استانبولی

مطالعه کتب ترکی از زوش های یادگیری ترکی استانبولی

اولین گام مهم در یادگیری هر زبانی از جمله ترکی، آموزش الفبا و ساختار جملات است. بعد از این مرحله، می توانید با استفاده از ابزارهای کمک آموزشی، فرایند یادگیری خود را سریع تر پیش ببرید:

 • استفاده از آموزش های آنلاین
 • تماشای فیلم
 • مطالعه کتب ترکی
 • گوش دادن به موسیقی و اخبارهای ترکی
 • پیوستن به شبکه ها اجتماعی ترک زبان

بهترین منابع یادگیری زبان ترکی استانبولی

منابع متعددی برای یادگیری ترکی استانبولی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان اشاره کرد به:

 • Yeni Hitit
 • Teach yourself Turkish
 • The Delights of Learning Turkish

سخن آخر، آموزش زبان ترکی استانبولی با آکادمی زبان ترکی

فواید یادگیری زبان ترکی استانبولی متعدد هستند. یادگیری این زبان می تواند جهانی تازه پیش روی شما قرار دهد. از تجربه یک سفر به یادماندنی گرفته تا امکان تحصیل و تجارت در این کشور، همگی اهدافی هستند که بر یادگیری این زبان تاکید می کنند. اگر به هر دلیلی قصد سفر به ترکیه را دارید، آموزش این زبان اولین گام مهم برای حصول به هدف سفرتان خواهد بود. در سایت مدرس زبان ترکی استانبولی می توانید به صورت گام به گام این زبان شیرین را آموزش ببینید.

سؤالات متداول

مهم ترین دلایل یادگیری زبان ترکی استانبولی چیست؟

تجربه ای از یک سفر به یادماندنی در ترکیه، امکان تحصیل و مهاجرت، آشنایی با فرهنگ و تمدن این کشور (برای مطالعه سایر موارد به متن مراجعه کنید.)

در چه کشورهایی به ترکی استانبولی صحبت می شود؟

قبرس، سوریه، عراق، یونان، بلغارستان، آلمان، آذربایجان، رومانی، مقدونیه و کوزوو

دوست داری همین امروز شروع کنی؟ دوره رایگان برات مناسبه

490.000توماندسترسی رایگان
ثبت نام دوره
مشاوره رایگان 0912 - 5192095

مقالات مشابه

نظرات کاربران

تمام حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به زبان ترکی می‌باشد.

سبد خرید

Empty cart هنوز هیچ دوره ای اضافه نکرده اید.